Connect with us

Забава

Семејство нуди работа на Бахамите – Пар треба да им го чува имотот, но тоа не е се

Published

on

Богато семејство од Флорида, плаќа околу 120.000 годишно за пар кој ќе се грижи за нивниот приватен остров на Бахамите.

Ако сакате островски живот, а немате пари за тоа – оваа можност може да биде идеална. Семејство од Флорида бара искусен пар кој ќе стане долгогодишен член на тимот, кој ќе им помогне во управувањето со нивниот имот на Бахамите.

Парот ќе ги ужива погодностите на вработување, вклучено сместување, здравствена заштита и стоматолошки бенефиции, како и автомобил предвиден за работните задачи.

Нивната основна работа вклучува и работа на голем имот на Флорида кој се состои од три куќи, девет купатила и имот на Бахамите каде има четири куќи со по четири спални соби во секоја од нив.

Повремено парот ќе пречекува и гости на аеродром. Работата подразбира и извршување на домашни работи како одржување на хигиена, перење алишта, пеглање. Работното време е од понеделник од петок од осум наутро до пет попладне, со повремени викенд ангажмани кои би се плаќале како прекувремена работа.

Забава

Авион со порака од ФФМ во чест на фудбалерите лета над Скопје 👏(Фото)

Published

on

Македонската фудбалска репрезентација утре ќе го одигра историскиот прв натпревар на едно големо натпреварување од осамостојувањето на Република Македонија.

Во таа чест ФФМ дигна авион на македонското воздухопловство и испрати порака.

Пораката гласи „ОДИМЕ НА ЕВРОПСКО, НАПРЕД МАКЕДОНИЈА“.

Continue Reading

Забава

(Видео) Мaкeдoнкaтa Симона Живковска нa мaкeдoнcки jaзик вo „Цpнa Вдoвицa“ нa Mapвел

Published

on

Во новиот проект на серијалот Црна Вдовица на Марвел игра македонската актерка Симона Живковска која гради меѓународна кариера по преселбата од Македонија во Велика Британија.

Живковска во сцените од филмот глуми на македонски јазик што е раритет за вакви холивудски “блокбастери” кои заработуваат стотици милиони долари на кино благајните.

“Ни преостанува помалку од еден месец! Едвај чекам да го видите ова!”, пишува Живковска давајќи ја информацијата дека во филмот таа зборува на мајчин јазик – македонски.

Во видеото јасно се слуша дека во хитот во кој главна улога игра една од најплатените холивудски актери Скарлет Јохансон македонската актерка зборува на македонски јазик.

Симона Живковска работи во Велика Британија а освен македонско има и западноиндиско потекло поради нејзиниот татко кој е од Свети Мартин.
Симона е родена во Скопје, Република Македонија , поранешна Југославија а се преселила во Велика Британија за време на раните детски години во 2001 година.

Својата прва ТВ работа Симона ја добила на 17 години на почетокот на 2012 година за потоа да ја игра главната жена во критикуваната драма на Би-Би-Си „Моето убиство“ (во режија на Брус Гудисон), стои во биографијата на Живковска.

Continue Reading

Забава

Ајкула долга два метра се појави во плиткото на Корчула (Видео)

Published

on

Ајкула долга повеќе од два метра се појави во плиткиот дел од морето на островот Корчул во Хрватска.

Како што бјави хрватски РТЛ, станува за модрулја, вид на ајкула кој живее во Јадранското Море и кој главно се храни со помал плен и риби, а многу ретко напаѓа луѓе.

Ајкулите многу ретко доаѓаат во плиткото, а билогот Петар Кружиќ, објаснува дека постојат различни причини, од хранење, преку чистење од паразити до размножување.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: