Connect with us

Хуманост

Апел за помош за полицаецот Тони Илијевски

Published

on

Драги пријатели и роднини ве замолувам од срце да му помогнеме на мојот брат близнак кој има само 38 години и го нападна оваа проклета тешка болест ковид 19 и му ги оштети белите дробови и не може самостојно да дише и буквално се бори за секој негов здив и е приклучен на кислородна подршка , при што мораше хитно да го хоспитализираме во приватна клиника Систина и да се бориме за неговиот живот , терапијата и лечењето се многу скапи и не можеме финасиски да си ги дозволиме , ве замолуваме кој колку може да донира од срце за срце , ако неговото срце престане да чука и моето срце ќе престане да чука еден без друг не можеме , не дозволувајте две срца да престанат да чукаат 🙏🙏🙏Тони Илијевски ул.Димче Димовски Кокошарчето број 5 Жиро сметка 250-0140007013-33 – Шпаркасе Банка, Однапред ви благодарам од срце❤️ – пишува неговиот брат како апел за помош.

Драги пријатели и роднини ве замолувам од срце да му помогнеме на мојот брат близнак кој има само 38 години и го нападна…

Posted by Tale Ilijevski on Sunday, May 9, 2021

Инфо +

Успешно извршена уште една трансплантација на срце 💕

Published

on

„Рано утрово срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Следните денови се критични да се надеваме дека телото ќе го прифати новиот орган“, објави утрово на социјалните мрежи министерот за здравство Венко Филипче.

Се работи за пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест и со трансплантацијата добива шанса за нов живот.
„Во изминативе 24 часа околу 100 тина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот ситем. Повеќе детали за трансплантацијата во текот на денот“.

Continue Reading

Хуманост

(Видео) Maлечката Мишела oд Куманово: Пepам со ладна вода, ме бoли мешето од што сум гладна, но не и кажувам на мама за да не се нepвира…

Published

on

Мирјана Зафировска од Куманово е премачена мајка и баба, таа веќе две децении живее во импровизирана куќарка..

Куќа која пред неколку месеци била опожарена, а таа живее во нејзините остатоци, во лоши услови и скоро без храна, заедно со својата внука Мишела, која за неа е мајка. Mишела пред камерата на Алфа кажува дека ја боли мешето од што е гладна но криела од својата мајка за да не се нервираа и таа.

Continue Reading

Инфо +

Мајка на 10-месечно бебе е жената-донор која спаси три човечки животи

Published

on

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи информираше дека остварил средба со семејството на починатата жена чии срце и бубрези беа донирани.

„Утрово се сретнав со семејството на 40-годишната Јасмина, жената донор на срце и бубрези, која спаси три човечки животи. Немам зборови со кои може да ја опишам големината и човечноста на семејството Василковски кои во саботата во моменти на најголема болка, одлучи да ги донира нејзините органи. Јасмина беше мајка на 10-месечно бебе, посветена сопруга, добра сестра и снаа. Василковски се скромни луѓе, нивниот хуман и несебичен гест, никогаш нема да го заборавиме, остануваме поддршка и секогаш сме овде кога ќе треба да им се помогне“, напиша на социјалните мрежи министерот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: