Connect with us

Uncategorized

Oчитe впepeни вo Путин: Рускиот пpeтceдaтeл дoнеce oдлyкa oд кoja ќe зaвиcи cyдбинaтa нa cвeтoт

Published

on

Претседателот на Русија Владимир Путин поднесе во Државниот парламент нацрт закон за раскинување на Договорот за отвореното небо од страна на Русија.

Документот е внесен во вторникот во базата на податоци на долниот дом на парламентот и бил испратен до претседателот.

Руската влада на 5-ти мај одлучи да го одобри и да го поднесе на шефот на државата предлогот за раскинување на Договорот.

Министерството за надворешни работи објави на 15. јануари дека ќе започне процедура за Договорот. Министерството истакнало дка откако САД го повлекле договорот „значајно е нарушена рамнотежата на државите- учеснички во Договорот.

Договорот за отвореното небо беше една од мерките за градење на довербата во Европа по Студената војна кој овозможи на 34 држави да потпишат отворено собирање на информации за меѓусебната воена сила и воените активнсти.

Постапката за повлекување на Соединетите држави од Договорот за отворено небо започна на 22 мај 2020 година, а заврши на 22 ноември.

Договорот за отворено небо


Првпат предложен во 1955 година од поранешниот американски претседател Двајт Ајзенхауер како средство за деескалација на напнатоста за време на Студената војна, историскиот договор на крајот беше потпишан во 1992 година помеѓу членките на НАТО и поранешните земји од Варшавскиот пакт по распадот на Советскиот сојуз. Стапи на сила во 2002 година и имаше 35 потписници, вклучително клучни играчи САД и Русија, заедно со една членка што не ја ратификуваше (Киргистан).

ОСТ има за цел градење доверба меѓу членовите преку меѓусебна отвореност, со што се намалуваат шансите за случајна војна. Според договорот, земја-членка може да „шпионира“ кој било дел од нацијата домаќин, со согласност на договорот. Една земја може да изврши воздушно снимање над земјата домаќин откако ќе даде известување 72 часа претходно и ќе ја сподели својата точна патека на летот 24 часа пред тоа.

Информациите собрани, како што се движењата на војската, воените вежби и распоредувањето ракети, треба да бидат споделени со сите земји-членки. Дозволена е само одобрена опрема за сликање на надзорните летови, а службениците од земјата домаќин исто така можат да останат на бродот во текот на планираното патување.

Значење на Договорот за отворено небо


ОСТ беше потпишан во 1992 година, многу пред појавата на напредна технологија за сателитско снимање, која во моментов е најпосакуван режим за собирање разузнавачки податоци. Сепак, според извештајот на „Економист“, авионите за надзор даваат клучни информации што сè уште не можат да се собираат од сателитски сензори, како што се податоците за термичка слика.

Што ќе се случува сега кога и САД и Русија се надвор?


Неуспехот на Договорот за отворено небо следува по пропаѓањето на уште еден значаен договор за контрола на оружјето, Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ), откако САД и Русија го напуштија во 2019 година.

Договорот за ИНФ беше потпишан меѓу Соединетите држави и Советскиот сојуз во 1987 година, во кој обете сили се согласија да уништат две категории на смртоносни ракетни системи од сопствените залихи како средство за забавување на трката со нуклеарно вооружување.

Експертите сега се грижат за судбината на многу поголемиот договор за контрола на нуклеарното вооружување меѓу САД и Русија „Новиот СТАРТ“, кој треба да истече на 5 февруари 2021 година. Новоизбраниот претседател на САД, Бајден, кој стапува на должност на 20 јануари, зборуваше во корист на зачувување на договорот, наспроти претседателот Трамп во заминување, кој не сакаше да го обнови, освен ако не биде дел и Кина. И покрај подготвеноста на Бајден, постојат стравувања што би ги направиле преговорите со Русија.

Uncategorized

Господ е голем – Наташа Николова е пронајдена

Published

on

Господ е голем..Наташа Николова е пронајдена!! Ви благодарам на сите хумани луѓе што помогнавте на било каков начин!!-напиша на Фејсбук Елена Кузманова.

Младата Наташа од Кочани исчезна вчераутро но за среќа таа е пронајдена

Continue Reading

Uncategorized

Српските туристи ова лето ќе бидат ослободени од плаќање ПАРКИНГ во Охрид

Published

on

Оградата од ковано железо што ја красеше вилата „Билјана“ му е вратена на српското Собрание. Станува збор за зачуван фрагмент од оградата што се наоѓал пред парламентот во Белград, во периодот од 1936 до 1956 година, по што бил демонтиран и пренесен во Охрид.

Сите српски туристи во Охрид ова лето ќе бидат ослободени од плаќање паркинг, а ваква одлука ќе биде донесена на следната седница на совет, најави вчера од Белград градоначалникот на Охрид Константин Георгиески.

Нема достапен опис

Дачиќ напомена дека со овој гест ќе посветат внимание на оваа зграда и ќе одбележат 85 години од почетокот со работа и одржување на првата седница на српското Собрание.

Градоначалникот на Охрид д-р Константин Георгиевски свечено ќе му го предаде фрагментот од оградата на српското собрание на актуелниот претседател Ивица Дачиќ


– Јас им се заблагодарувам на министерот Бујар Османи, на градоначалникот на Охрид Константин Георгиески и на Амбасадата, што така бргу реагираа. Во последно време имавме низа чекори кои севкупно сочинуваат една коцка во мозаикот кои ја покажуваат вистинската слика како нашите односи треба да бидат братски и пријателски и би сакал така да останат и понатаму, изјави Дачиќ.

Градоначалникот Георгиевски, изјави дека примопредавањето на дел од оградата е знак на пријателство меѓу двата народа и ги покани граѓаните на Србија да го посетат Охрид.

извор: ОхридПрес 

Continue Reading

Uncategorized

Се гледаме во подобри времиња за брзо! – Се урива платформата на „Куба Либре“

Published

on

„Куба Либре“ ви се заблагодарува на сите што години наназад бевте заедно со Нас.

Се гледаме во подобри времиња за брзо!

Ова е кусата порака на фејсбук страницата на познатиот бар на охридското крајбрежје објавена откако денес под полициско обезбедување почна најавуваната акција за отстранување на нелегалните градби и урбана опрема од плажите во градското подрачје. За почеток се почна со отстранување и демонитирање на платформата во езерото пред „Куба Либре”, една од најатрактивне плажи и локации на брегот на Охридското Езеро.

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески неодамна најави дека ќе се отстрануваат сите нелегални објекти и градби од сите плажи на кои им се истечените договорите за концесија, вклучувајчќи ги и петте што влегуваат во опфатот на ГУП-от. Од друга страна, пак, дел од сопствениците на платформите побараа таа акција да се одложи, да не биде сега пред почетокот на туристичката сезона кога лани имале огромни загуби.

На социјалните мрежи се објави дека и „Кадмо“ е на ред за уривање, но сопственикот решил самиот да ја острани урбаната опрема. Овој случај веројатно ќе влезе и во судница. Менаџерот на „Куба Либре“ изјави:- Плажава е изградена по сите проекти и дозволи од држава и од општина. Револтирани сме затоа што никој не дојде да каже како треба да изгледа ова, каков е планот понатаму, кои мерки ние да ги преземеме. Не бевме известени за ништо, дури и дека ќе ни биде исклучена струјата. Без оглед што процесот за јавното наддавање за плажите во 2018 година не е завршен и формално правно се уште трае, ние најдовме начин да ги подмириме сите концесии до февруари 2021 година, а уредно се платени и сите други давачки кон државата и општината која, намерно или не, целосно ги измеша математиките.

Во официјалните информации на градските власти не се кажува дали акцијата се спроведува и во согласност со препораките на УНЕСКО или станува збор за акција од локален карактер и има цел да се пополни празната охридска буџетска каса.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: