Connect with us

Инфо +

Радев со авионот ќе го собере и Пендаровски од Скопје па ќе слават „Кирил и Методиј“ во Рим

Published

on

Македонската и бугарската делегација на 26 мај со заеднички активности во Рим ќе го прослават делото на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Имено, Бугарската делегација предводена од претседателот Румен Радев ќе допатуваат во Скопје, а по кусата средба со претседателот Стево Пендаровски на скопскиот аеродром, заедно со група бугарски и македонски новинари ќе отпатуваат за Рим.

Претседателот Пендаровски денеска по вакцинацијата, на новинарско прашање, истакна дека заедничкото патување било на предлог на бугарскиот претседател Радев.

„Јас мислам дека е добро, бугарскиот државен авион да ја собере целата делегација од кај нас и да продолжиме. Мислам дека имаме околу 25 места со се новинари, и нивната екипа отприлика брои толку, да отидеме заеднички да учествуваме и тоа го правиме традиционално. Заради здравствените протоколи кои важат кај Папата не можевме баш на денот да отидеме, туку ќе одиме на 26 и 27-ми“, посочи Пендаровски.

Македонија

Митева до Заев за смеењето на комеморацијата: ШТО ТИ Е СМЕШНО БРЕ… (ВИДЕО)

Published

on

Денеска во Македонија пристигнаа телата на починатите во трагичната автобуска несреќа во која починаа 45 лица од кои 12 деца, трагедија која ја зави Македонија во црно, а во целост затвори неколку домови бидејќи починаа цели фамилии.

На комеморацијата и пречекот на починатите присуствуваше целиoт државен врв меѓу кои и премиерот во оставка Зоран Заев.

Додека Македонија плаче и се носат телата, Заев се смееше во разговор со претседателот на НСДП, Горан Мисовски, личеше на

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева праша „“ и постави видео на Твитер кое наиде наголем број на реакции од граѓаните:

Continue Reading

Скопје

Арсовска сепак ЌЕ ГО КИТИ Скопје, БЕЗ ПАРИ, со ДОНАЦИИ (Видео)

Published

on

На 10 декември започнува да се украсува градот Скопје за Нова година. На мојот повик до компаниите да покажат корпоративна општествена одговорност за време на здравствено-економска и енергетска криза се јавија претпријатија заинтересирани да помогнат. Ова е време кога треба да се менуваат работите, кога треба да покажеме дека заедно можеме повеќе за нашиот град. На мојот повик се јавија компании кои ја покажаа својата општествена одговорност, а Линк Медиа најави дека ќе го украси градот Скопје за Нова Година без фискални импликации по градот. Град Скопје и Линк Медиа спогодбено го раскинаа договорот за новогодишно украсување на Скопје, што беше склучен во месец октомври оваа година – вели Данела Арсовска, градоначалничката на Скопје во деншното видео обраќање.

Continue Reading

Македонија

Професорката Котеска: За се’ ќе одговapaте – бaндо kpиминална

Published

on

Редовната професорка на Филолошкиот факултет, Јасна Котеска го истури својот гнев кон последните случувања во Република Македонија на социјалната мрежа Твитер.

Таа најави одговорност за Влада за сите штетни политики изминативе години како и човечки жртви кои се резултат на лошото владеење.

-Ама за се’ ќе одговарате!

– за Преспански

-за Бугарски

-за Тиранска

-за живи изгорени сограѓани

-за “додека дишам уставот нема да се смени”

-за секој ДУП

-за екологија

-за здравство

-за царовска

Ама за се’ ќе одговарате – бандо криминална, пишува професорката која важи за еден од најгласните критичари на власта, но со смирен тон.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк