Connect with us

Хуманост

Над 80.000 луѓе во Македонија немаат доволно храна за да јадат секој ден!

Published

on

Околу 80.000 луѓе во земјава јадат само 2 до 3 пати неделно. Штип и 19 други македонски општини се вклучија во проектот „Нула глад“, со што се обезбедуваат пакети со храна, дезинфекциски средства и заштитини маски за 2000 најзагрозени социјални семејства. 

Банките за храна во Европа, на дневна основа помагаме 12,8 милиони луѓе. Ние, дневно имаме над 300 лица. Досега над 1075 семејства во 4 градови имаат некаква месечна помош од нас. Тоа е од прилика 9 до 13 тони храна. Колку имаме донации, толку донираме- изјави Душко Христов, Банка за храна – Македонија.

Единствен критериум за добивање на бесплатни пакети храна еднаш неделно е лицата да се приматели на социјална помош или да се во социјален ризик.

Ние заедно со центарот за социјални грижи за секоја акција правиме проценка на кого најмногу му е потребна храната и така ја донираме, но идејата е, да дојде до што поголем број на корисници, а пред се, на оние на кои што им е најпотребна-изјави Боби Шарковски, Солидарен фонд – Штип. 

Сите тие кои не се корисници на некое право од Законот за социјална заштита, можат да се обратат до Центарот за социјална работа или до банката за храна, да им се утврди фактичката состојба и на тој начин да им се овозможи поддршка- изјави Златка Иванова, Центар за социјални работи – Штип.

Во акцијата за донирање, пакување и дистрибуција на храна, може да се вклучи и приватниот сектор, но и секој друг хуман граѓанин.

Прилог на Сител ТВ

Инфо +

Успешно извршена уште една трансплантација на срце 💕

Published

on

„Рано утрово срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Следните денови се критични да се надеваме дека телото ќе го прифати новиот орган“, објави утрово на социјалните мрежи министерот за здравство Венко Филипче.

Се работи за пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест и со трансплантацијата добива шанса за нов живот.
„Во изминативе 24 часа околу 100 тина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот ситем. Повеќе детали за трансплантацијата во текот на денот“.

Continue Reading

Хуманост

(Видео) Maлечката Мишела oд Куманово: Пepам со ладна вода, ме бoли мешето од што сум гладна, но не и кажувам на мама за да не се нepвира…

Published

on

Мирјана Зафировска од Куманово е премачена мајка и баба, таа веќе две децении живее во импровизирана куќарка..

Куќа која пред неколку месеци била опожарена, а таа живее во нејзините остатоци, во лоши услови и скоро без храна, заедно со својата внука Мишела, која за неа е мајка. Mишела пред камерата на Алфа кажува дека ја боли мешето од што е гладна но криела од својата мајка за да не се нервираа и таа.

Continue Reading

Инфо +

Мајка на 10-месечно бебе е жената-донор која спаси три човечки животи

Published

on

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи информираше дека остварил средба со семејството на починатата жена чии срце и бубрези беа донирани.

„Утрово се сретнав со семејството на 40-годишната Јасмина, жената донор на срце и бубрези, која спаси три човечки животи. Немам зборови со кои може да ја опишам големината и човечноста на семејството Василковски кои во саботата во моменти на најголема болка, одлучи да ги донира нејзините органи. Јасмина беше мајка на 10-месечно бебе, посветена сопруга, добра сестра и снаа. Василковски се скромни луѓе, нивниот хуман и несебичен гест, никогаш нема да го заборавиме, остануваме поддршка и секогаш сме овде кога ќе треба да им се помогне“, напиша на социјалните мрежи министерот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: