Connect with us

Инфо +

Луѓе на Ескобар го чуваат Звицер: Водачот на Кавачкиот клан сега се крие и со македонски пасош?

Published

on

Според информациите на Телеграф, Звицер има фалсификувани документи од Северна Македонија, Хрватска и од Украина. Без оглед на врските со кокаинските картели, неговото апсење е прашање на денови.

Наводниот водач на Кавачкиот клан Радоје Звицер е лоциран од безбедносните служби во регионот, предводени од српските оперативци од МВР и БИА, во една од земјите на Јужна Америка, пишува српски Телеграф.

Звицер постојано менува престојувалиште, како и држави во овој дел од светот за да избега на потерата по него. Но, полицијата му дише во врат. Србија распиша по него меѓународна „црвена потерница“.

– За движењето низ Латинска Америка користи лажни документи, но го чуваат тамошни нарко-босови. Според информациите со кои располагаме има фалсификувани документи од Северна Македонија, Хрватска и од Украина. Без оглед на врските со кокаинските картели, неговото апсење е прашање на денови – навел извор.

Пред неколку дена, фотографии и снимки од мафијашкиот бункер на Вељко Беливук и неговата криминална група беа прикажани на ТВ Прва, во текот на гостувањето на српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој рекол дека овие луѓе мачеле, колеле луѓе и ги мелеле. Во тајните простории во Ритопек, Беливук и неговиот клан имале индустриска машина за мелење месо од каде на Звицер му праќале ќебапи, бидејќи тој ќе се изнервирал и ќе побарал ќебапи да бидат направени од некого.

– Тука ги уфрлале деловите од телата кои ги отсекувале. Тука имале чамец и ги фрлале деловите од телата во Дунав за да ги јадат рибите, но човекот посакал ќебапи. Потоа ги варосувале тие простории за да прикријат ДНК – навел Вучиќ и порачал дека додека е жив Звицер нема да биде на слобода.

– Тоа го кажувам зашто ја сакам мојата земја и не можам да поднесам некого да го претворате во ќебапи и не ми е проблем да ризикувам било што – истакна Вучиќ.

Бандата на Беливук на нивниот пријател Звицер со авион му испраќала два вида ќебапи во Црна Гора. Едните биле од сомелено човечко месо од нивните жртви, а другите од свинско месо што го купувале во еден белградски ресторан.

– Ќебапите, веќе испечени, му биле испраќани во две одделни кутии. Наводно сакал да ги јаде и двата вида и сакал сам да процени кои се повкусни – пишува српски Курир.

Македонија

Заев: 31 Октомври за мене е „all in“, никој не е вечен, политичарите доаѓаат и заминуваат (Видео)

Published

on

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека 31 октомври, односно вториот круг од локалните избори за него е „all in“.

„Се носи одлуката и граѓаните треба да си знаат. Ова не е никаква закана, ова е чесно споделување на чувствата. Јас реков никој не е определен и гарантиран од татко му или од партијата дека ќе биде таму и таму… Важен е само народот и државата, се друго е минливо“, додаде Заев.

Continue Reading

Балкан

Приведен е осомничениот за убиство на српското семејство Ѓокиќ, им бил РОДНИНА

Published

on

Српската полиција вечерва уапсила едно лице за кое постои основано сомнение дека учествувало во монструозното убиство на тричленото семејство Ѓокиќ во селото Моравац кај Алексинац.

Српските медиуми известуваат дека тој е братучед на семејството Ѓокиќ.

Изјавата ја дал српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин, јавува Телеграф.рс.

„Убиството на семејството Ѓокиќ ја згрози и вознемири цела Србија. Извршено е професионално, трпеливо, методично и очигледно долго време се подготвувало. Благодарение на упорната и несебична работа на припадниците на Полициската управа на Ниш, членовите на полициската управа, како и Дирекцијата за криминалистичка полиција, Основното јавно обвинителство во Алексинац и Вишото јавно обвинителство во Ниш, успеавме да стигнеме до лицето за кое имаме основано сомнение дека учествувал во монструозното убиство на семејството Ѓокиќ“, изјавил српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин.

Вулин нагласил дека е пронајдена значителна сума на пари што му припаѓале на убиеното семејство, а во просториите, односно на имотот што го користел осомничениот, пронајдени се некои други предмети кои „несомнено биле дел од ова страшно и монструозно убиство“, наведува тој.

Continue Reading

Скопје

Исчезнаа багерите од Водно, затворен и дивиот пат, сопствениците повикани на распит во полиција, ќе добијат казна

Published

on

Запреа градежните активности во парк шума Водно, денеска овде беше мирно. Повлечена е градежната механизација по синоќешната инспекциска контрола.

 Сопствениците се повикани на распит во полициска станица бидејќи се работи за приватни парцели. Тие го прекршиле законот и добија казни но и наредба да го врата земјиштето во првобитната состојба.

Од општина Центар констатирале дека се работи за 4 парцели кои се надвор од ДУП и ГУП.  Градоначалникот на Центар го презентираше планот на кој јасно се гледа дека овој простор е дел од Парк шумата Водно и е надвор од урбанистичките планови. Ќе се проверува и зошто е направен дрвениот мост.  

Запрени се градежните работи и на куќите кои се градат од спротива. Денеска до нив  не можеше да се стигне.

Инспекторите по сторијата на Сител направиле проверка и на дел од околните куќи . Постапиле со рушење на една помала дивоградба. Останатите дополнително ќе ги проверуваат дали добиле документ за легализација, но Богдановиќ прецизно не одговори дали и колку одобренија за градба  се издадени во овој дел.

Сопственикот кој рамнеше земјиште во парк-шумата Водно, за да го подготви теренот за градење, ќе добие казна од општина Центар. Ова следува по увидот што го направија инспекторите од Секторот за инспекциски работи на општината.

– Се работи за четири парцели во приватна сопственост, кои се надвор и од Деталниот урбанистички план и од Генералниот урбанистички план и се водат како земјоделско земјиште, односно лозја. На овие локации не е предвидена никаква градба, ниту пак, населба. На сопственикот ќе му биде врачено решение итно да го врати земјиштето во првобитна состојба и ќе биде изречена казна. Сопственикот исто така е пријавен во МВР, кое ќе го повика на разговор. Доколку се утврди прекршување на законските одредби, ќе добијат соодветни кривични пријави. Граѓаните да бидат спокојни, на тоа место нема ништо да се гради – информираа од општина Центар.

Во меѓувреме, ја нема градежната механизација која работеше на локацијата покрај пешачката патека Словенска која води до Средно Водно.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк