Connect with us

Инфо +

КЕЦМАН сеуште се води како исчезнат: Пристигнаа резултатите од ДНК анализа на дамките од крв од ,,куќата на стравот” во Ритопек

Published

on

Белградскиот тренер Јово Кецман (51) исчезна на 24 септември минатата година во Мали Мокри Луг, а во февруари имаше сомневања дека неговите останки се пронајдени во викенд куќата на Веља Невоља.

Таткото Миле Кецман даде примерок за ДНК анализа, но според него, нема совпаѓања.

  • Како што ми рече полицијата, ниту една ДНК не се совпаѓа со мојата, па заклучувам дека неговите останки не се пронајдени – рече Миле Кецман, кој не знае каде е неговиот син повеќе од осум месеци.

Едвај зборувајќи од болка, тој објаснува дека секој ден ја повикува полицијата за да види дали има напредок во истрагата.

  • Ми велат дека сè уште го бараат – рече Миле Кецман, кој исто така ја изгуби мајка си во ноември минатата година.

Јово со себе имал голема сума пари во времето на исчезнувањето.

Мистериозното исчезнување на тренерот

Јово последен пат бил виден на Главната улица во Мали Мокри Луг, каде што дошол со пријател. Го замоли да го „остави“ таму затоа што требаше да види некој друг и му рече дека ќе се врати дома со такси.

Неговиот татко Миле го пријави исчезнувањето една и пол недела подоцна.

  • Не очекувавме дека нешто ќе му се случи, мислевме дека можеби отиде некаде да се одмори, да се исклучи од сè. И пријателот што требаше да го запознае, мислам дека тој лик не постои дури – порано изјави девојката на Јове Кекман.

Како што претходно изјави неговата девојка, тој ден тој имал само лична карта и најмалку 16.000 евра. Неговиот мобилен телефон остана дома.

  • Јово започна да собира пари неколку дена пред неговото исчезнување. Тад, исто така, одлучи да продаде куќа во вредност од околу 300.000 евра и најде купувач. Тие направија преддоговор. Тој исто така го замоли Миле да земе заем. Тој рече дека ја продава куќата затоа што повеќе не може да тренира, дека му е здодевно и дека сака да се пензионира. Тој не должеше никому пари и немаше финансиски проблеми, па затоа не знам за што му беа потребни парите – изјави порано неговата девојка.

Тогаш таа ни објасни дека белградскиот тренер започнал да се вознемирува две недели пред неговото исчезнување.

Постојано гледаше низ прозорецот и во својот часовник како да чекаше нешто. Тој беше постојано нервозен и зборуваше за некој личен проблем, но не и кој. Работеше нормално, одржуваше обуки, имаше клиенти, но не можеше да се посвети на работата поради тој личен проблем – објасни порано неговата девојка.

(Курир.рс / Телеграф)

Европа

(Видео) Италијанските стјуардеси се соблекоа за пpoтест поради зaгубата на работните места

Published

on

Околу 50 поранешни стјуардеси стоеја во редови на римскиот плоштад, прво ги фрлија торбите на калдрмата, потоа полека и синхронизирано, ги соблекоа палтата, униформите, здолништата, и високите потпетици

Околу 50 поранешни стјуардеси на веќе згасената италијанска авиокомпанија „Ал Италија“ ги соблекоа униформите во центарот на Рим на плоштадот Кампидољо, во знак на протест поради загубата на работните места и условите во кои нивните колеги се вработуваат повторно во новата компанија „ИТА Ервејс“.

Италијанската авиокомпанија „Ал Италија“, која со години е во финансиски проблеми, последен пат полета на 14 октомври, а нејзините авиони ги презеде авиокомпанијата ИТА, која почна да лета само еден ден по затворањето на „Ал Италија“.

Околу 50 поранешни стјуардеси стоеја во редови на римскиот плоштад, прво ги фрлија торбите на калдрмата, потоа полека и синхронизирано, ги соблекоа палтата, униформите, здолништата, и високите потпетици

Останаа боси, само во долна облека, во тишина, неколку минути. Потоа внимателно ги собраа алиштата и чевлите и заедно извикуваа: „Ние сме Ал Италија!“

Лидерите на синдикатите вршат притисок врз владата да ги продолжи надоместоците за невработеност до пет години.

Continue Reading

Свет

Русија пред нykлeapнa xaвapија: Иcклучен руски нykлeaрен реактор, испуштал пареа

Published

on

Нуклеарен реактор на југот на Русија е исклучен бидејќи е откриено дека испушта пареа, но тоа не предизвикало зголемување на радиоактивното зрачење.

Како што наведува Розенергоатом, подружницата на руската нуклеарна агенција Росатом, реактор број 2, од четири што ги има електраната во близина на Ростов на Дон, на југот од земјата, мораше да се затвори поради поправки, бидејќи синоќа во 23.55 часот по средноевропско време беше откриено дека испушта пареа. „Причината е неисправен спој на цевката од 18 милиметри преку која не-радиоактивна вода оди до генераторот на пареа на реакторот“, наведува Розенергоатом.

Портпаролот на Розенергоатом рече дека инцидентот не е опасен и дека се ќе се среди за два дена, откако ќе се излади цевката. Русија е меѓу најголемите производители на нуклеарна енергија во светот. Росатом има 38 реактори изградени главно во советската ера, во 11 електрани низ целата земја.

Continue Reading

Македонија

За пет дена во октомври во Тетово освоени се над ТРИ МИЛИОНИ денари

Published

on

Во октомври, за само пет дена, во Тетово, освоени се повеќе од три милиони денари во категоријата на „Милионер џекпот“ добивките, велат од Државната Видеолотарија на Македонија.

Првиот џекпот го регистрираат на 15 октомври, во износ од 1.718.893 денари во Тетово. На 20 октомври добивката кај видеолотариските терминали е регистриран во износ од 1.582.574 денари.

Од Државната Видеолотарија исто така велат дека добивките продолжуваат да се движат во вредност од 1.200.000 до 1.800.000 денари.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк