Connect with us

Инфо +

Живо сведоштво на апсењето на Младиќ: „Кој сте вие?“ „Јас сум тој што го барате! Каде е Американецот?“

Published

on

Сведок од апсењето на Ратко Младиќ Ненад Јовчиќ (72) за Новости раскажува како изгледале последните минути на слобода на генералот.

Непосредно пред апсењето генералот Младиќ престојувал во куќата на неговиот роднина Бранислав Младиќ во Лазарево, а Јовчиќ утрото случајно се затекнал во овоштарникот и живо ги следел последните мигови на слобода на Младиќ.

Каде е Американецот?

Во еден момент по влегувањето на полицијата, генералот му се обратил на еден полицаец:

РМ: А кај ти е АМериканецот, поради кого морате сево ова да го правите?

П: Нема овде Американци, одговорил тој.

РМ: Има, има, без нив овде ништо не се случува, искоментирал генералот.

Било пет часот наутро. Од прозорецот од својата соба генералот мирно гледал како доаѓа полицијата, а на масаа покрај него имало два наполнети пиштоли. Полицијата влегла во куќата рано изутрина, во пет часот. Прв влегол вооружен полицаец во цивил. Ја отворил вратата од собата во која бил генералот.

Кој сте вие, прашал полицаецот малку збунето.

Јас сум тој што го барате, одговорил Младиќ смирено.

Младиќ не се обидел да го сокрие идентитетот. Му покажал лична карта со истечена важност. Имал паричник со фотографии од семејството, околу 1.500 динари и неколку долари. Сакал паричникот да му го остави на роднината, но не му било дозволено. Тогаш извадил прстен, им го дал на полицајците за да ѝ го дадат на неговата жена.

Додека траел претресот во куќата, тој бил во дворот, кој почнал да се полни со народ од Лазарево. Разговарал со полицајците, за неговата ќерќа, неговото детство и за неговата мајка. Младиќ зборувал мирно и течно за патриотизмот, за Косово и Метохија, за Србија, раскажува Јочовиќ.

Кажал дека размислувал и да се самоубие.

Можев и да се самоубијам, но не го сторив тоа а знам и поради кого, рекол Младиќ, мислејќи на страдањата на своето семејство и дека не заслужиле да им направи таков нешто.

Сведокот Јочовиќ жали што има вакви спомени, кои ги чувствува како товар што ќе го носи до грбот.


Целиот текст и фотографии на Новисти

Инфо +

Од патарини за 5 месеци наплатени над 900 милиони денари, а дупките СТООО…

Published

on

Податоците за остварената наплата на патарините во првите месеци од годинава ни даваат за право да бидеме оптимисти дека не само што ќе се вратат приходите остварени пред пандемијата на Ковид 19, туку реално е да очекуваме и да се зголемат, вели во интервју за МИА  директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми.

За периодот јануари-мај, во 2021 година е остварен промет од наплата на патарина поголем во однос на истиот период во 2019 година (која според годишниот промет е рекордна) и има зголемување за над 4 проценти. Ако во 2019 година до мај биле инкасирани 926.114.696 денари, за истиот период во 2020 година е остварен промет од вкупно 751.329.426 денари, за разлика од 2021 година кога прометот изнесувал 968.718.496 денари или зголемување од 28,9 проценти во 2021 година.

Но, од друга страна граѓаните се се посилни во своите реакции за скапите патарини, а несредените патишта, па често прашуваа за што плаќаме патарини кога возиме по дупки а патиштата не се одржуваат.

Continue Reading

Инфо +

ЕСПН: Македонија го има најубавиот дрес на Европското првенство! Грците со жалба (Видео)

Published

on

Американски „ЕСПН“ го прогласи дресот на македонската фудбалска репрезентација за најубав на ЕП.

Некогашниот американски репрезентативец, Еркулес Гомез Уртадо заедно со Клинтон Јејтс го издвоија нашиот дрес како најоригинален и најтрактивен на првенството.

Македонија утре ќе дебитира на Европското првенство со мечот против Австрија од 18 часот на националната арена во Букурешт.

Видео ТУКА

А на само неколку часа пред почетокот на Европското првенство нашиот јужен сосед упатил жалба до УЕФА за македонскиот дрес, објави грчкиот весник ‘Катимерини’.

Грчкиот министер за спорт Лефтерис Авгенакис се буни за логото на ФФМ на дресовите, односно кратенката „Фудбалска федерација на Македонија“, бидејќи истата ја нема придавката „северна“, што е спорно според Преспанскиот договор.

Писмо со жалба стигнало и до македонската власт откако грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас испратил допис до македонскиот колега Бујар Османи.

Continue Reading

Инфо +

Оваа генерација е најсветото нешто, генерација која ја обедини Македонија 🇲🇰

Published

on

„Дојде и тој ден кога почнува Европското првенство… денот кој го сонував долго време низ мојата кариера… Македонија да игра на едно големо натпреварување… Можеби ова се последните мои натпревари за македонската репрезентација… Сакам како капитен да ви се обратам на целата нација: Оваа генерација е најсветото нешто на македонскиот фудбал, ова е генерацијата што ја обедини цела Македонија… Горд сум на секој момент и секоја капка пот пролеана во светиот дрес. Сонот го испишавме, одиме да испишеме историја. Бидете со нас навивајте за Македонија!“, напиша Горан Пандев на својот Инстаграм профил.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: