Connect with us

Uncategorized

Се гледаме во подобри времиња за брзо! – Се урива платформата на „Куба Либре“

Published

on

„Куба Либре“ ви се заблагодарува на сите што години наназад бевте заедно со Нас.

Се гледаме во подобри времиња за брзо!

Ова е кусата порака на фејсбук страницата на познатиот бар на охридското крајбрежје објавена откако денес под полициско обезбедување почна најавуваната акција за отстранување на нелегалните градби и урбана опрема од плажите во градското подрачје. За почеток се почна со отстранување и демонитирање на платформата во езерото пред „Куба Либре”, една од најатрактивне плажи и локации на брегот на Охридското Езеро.

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески неодамна најави дека ќе се отстрануваат сите нелегални објекти и градби од сите плажи на кои им се истечените договорите за концесија, вклучувајчќи ги и петте што влегуваат во опфатот на ГУП-от. Од друга страна, пак, дел од сопствениците на платформите побараа таа акција да се одложи, да не биде сега пред почетокот на туристичката сезона кога лани имале огромни загуби.

На социјалните мрежи се објави дека и „Кадмо“ е на ред за уривање, но сопственикот решил самиот да ја острани урбаната опрема. Овој случај веројатно ќе влезе и во судница. Менаџерот на „Куба Либре“ изјави:- Плажава е изградена по сите проекти и дозволи од држава и од општина. Револтирани сме затоа што никој не дојде да каже како треба да изгледа ова, каков е планот понатаму, кои мерки ние да ги преземеме. Не бевме известени за ништо, дури и дека ќе ни биде исклучена струјата. Без оглед што процесот за јавното наддавање за плажите во 2018 година не е завршен и формално правно се уште трае, ние најдовме начин да ги подмириме сите концесии до февруари 2021 година, а уредно се платени и сите други давачки кон државата и општината која, намерно или не, целосно ги измеша математиките.

Во официјалните информации на градските власти не се кажува дали акцијата се спроведува и во согласност со препораките на УНЕСКО или станува збор за акција од локален карактер и има цел да се пополни празната охридска буџетска каса.

Uncategorized

За Заев банално е да се разговара за оставки за 14 -те живи изгорени во Тетово (ВИДЕО)

Published

on

Десет дена откако се случи хоророт во здравствен објект премиерот Заев изјави дека веќе е банално е да се разговара за одговорност за смртта на 14 живи изгорени во трагедијата во тетовскиот ковид центар.

Одговарајќи на прашања на новинарите на настан во асоцијацијата на здруженија на пензионери Заев рече дека во СДСМ можел да го замени било кој но дека моралната одговорност за трагедијата била поднесена од Филипче и другите инволвирани кога тие дале оставки.

Заев инсистира дека за оставките ќе реши кога ќе заврши истрагата иако таа ќе даде одговор за кривичната а не за моралната одговорност.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=148178194176049&id=359477174168894

Continue Reading

Uncategorized

Го мoлам НАРОДОТ ДА СТАНЕ и да бара ПРАВДА! Таткото и братот ми ИЗГОРЕА пред очи ги слушав како ВРИШТАТ, немаше пpoтивпожapeн апарат

Published

on

Репортерката на Дојче Веле, Арбнора Мемети го објави на Твитер преводот од денешната изјава на Емши Ибин очевидец на кој татко и братот изгореа пред неговите очи.

Тој истакна дека шест дена седел во модуларната болница грижејќи се за својот тактко и брат, но не успеал да ги спаси од огнената стихија.

Тој потенцира дека апарат за гаснење пожар немало, а болницата била само една пластична барака со стиропор кој помогнал пожарот да се прошири со голема брзина.

Емши Ибин, очевидец на кој му се изгори пред очи таткото и братот:

Бев 6 дена внатре, бев инфермиер на мојот татко и брат, за тоа што клиниката нема персонал.
Јас се обидов да ги извадам нив, но не можев од црниот чад.

За тие кои викаат дека бараката имала противпожарен систем, тие се големи лаги. Баравме апарати за гасење на пожарот и тоа го немаше.

Модуларната болница беше само една пластична барака со стиропор кој помагаше да се прошири пожарот со голема брзина.

Сите пациенти што беа внатре ги видов со мои очи како вриштат…

Правдата е народот.

Се молам народот да стане и да бара правда за овие жртви.

Continue Reading

Uncategorized

ИМАЛЕ РЕШЕНИЕ ЗА ИЗОЛАЦИЈА: Осум лица од Гостивар и четири од Тетово ја напуштиле државава

Published

on

На 19.08.2021 полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар, во рамки на редовните контролни активности на лица со решенија за изолација издадени од Државен санитарен и здравствен инспекторат, утврдиле дека вкупно осум лица од Гостивар и гостиварските села Чегране, Чајле, Мало Турчане и Велебрдо, иако имале решенија за изолација и домашно лекување, не ги почитувале решенијата и заминале надвор од земјата.На 18/19.08.2021 од полициски службеници на СВР Тетово по извршена проверка било констатирано дека четири лица од Тетово кои имале решенија за изолација ја напуштиле земјата, информираа од МВР.

Против лицата ќе бидат изготвени соодветни поднесоци за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ казниво по член 206 од Кривичниот законик.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк