Connect with us

Uncategorized

Српските туристи ова лето ќе бидат ослободени од плаќање ПАРКИНГ во Охрид

Published

on

Оградата од ковано железо што ја красеше вилата „Билјана“ му е вратена на српското Собрание. Станува збор за зачуван фрагмент од оградата што се наоѓал пред парламентот во Белград, во периодот од 1936 до 1956 година, по што бил демонтиран и пренесен во Охрид.

Сите српски туристи во Охрид ова лето ќе бидат ослободени од плаќање паркинг, а ваква одлука ќе биде донесена на следната седница на совет, најави вчера од Белград градоначалникот на Охрид Константин Георгиески.

Нема достапен опис

Дачиќ напомена дека со овој гест ќе посветат внимание на оваа зграда и ќе одбележат 85 години од почетокот со работа и одржување на првата седница на српското Собрание.

Градоначалникот на Охрид д-р Константин Георгиевски свечено ќе му го предаде фрагментот од оградата на српското собрание на актуелниот претседател Ивица Дачиќ


– Јас им се заблагодарувам на министерот Бујар Османи, на градоначалникот на Охрид Константин Георгиески и на Амбасадата, што така бргу реагираа. Во последно време имавме низа чекори кои севкупно сочинуваат една коцка во мозаикот кои ја покажуваат вистинската слика како нашите односи треба да бидат братски и пријателски и би сакал така да останат и понатаму, изјави Дачиќ.

Градоначалникот Георгиевски, изјави дека примопредавањето на дел од оградата е знак на пријателство меѓу двата народа и ги покани граѓаните на Србија да го посетат Охрид.

извор: ОхридПрес 

Uncategorized

Meџити ја доби првата битка – Артан Груби ги пакува куферите

Published

on

Дали ДУИ ќе му се заблагодари на Артан Груби па и тој заедно со Горан Милевски ќе си замине од Владата е прашање кое веројатно ќе добие одговор на седницата на партиските тела на ДУИ која е закажана за 15 октомври.

Прва победа на огнената група

Ахмети очигледно беше ставен во тесно па прифати партијата по речи си 3 години да избере нови органи.
-Денеска имавме разговор со долгогодишнте соработници, со нив сум поминал во многу битни процеси, во многу успеси. Разговаравме и во суштина дебатата се враќа внатре во партијата. На 15 октомври ќе има Централно собрание каде ќе се разговара за политичката ситуација, но и ќе се избере новото претседателство и веднаш истиот ден новото претседателство ќе се врати во седиштето на ДУИ каде што ќе меѓу другото ќе се разговара за политичката ситуација и ќе има отчет од владиниот состав на ДУИ, изјави Ахмети на прес-конференцијата придружуван од „Огнената група“ предводена од Муса Џафери, Блерим Беџети, Изет Меџити, Садула Дураку и Невзат Бејта.

Претседателство на ДУИ два дена пред седницата на Собранието

Датумот 15 октомври доаѓа за само 10 дена од денеска и веројатно има причина зошто по толку чекање интегративците сега решија набрзина да се состанат и да изберат нови партиски органи кои пак нема да имаат некој значителен простор за да владеат со партијата имајќи предвид дека ДУИ ќе оди на редовен конгрес во декември идната година.
Но, 15 октомври е датум кој доаѓа на само 2 дена пред пленарната седница на Собранието која Џафери ја има закажано за 17 октомври. На неа, отсега се знае дека ќе биде констатирана оставката на Горан Милевски па нема да биде никакво изненадување ако на оваа седница се констатира и оставката на Груби но и на уште некој министер од ДУИ по одлуки кои викендот претходно би ги донело Централното Претседателство на ДУИ.
Предводникот на „огнената група“ Изет Меџити вчера по средбата со Ахмети рече дека е задоволен од договореното без да прецизира детали дали тоа подразбира дека е договорено Артан Груби да почне да си ја пакува канцеларијата.
„ Дебатата ќе се врати во ДУИ, органите ќе одлучат за тоа што понатаму со нашите барања, рече Меџити.

Реконструкција на Владата

Ако дебатата резултира со заклучок ДУИ да му се заблагодари на Груби за ангажманот во Владата, познавачите на состојбите во Мала Речица се на став дека не треба да се исклучи можноста заедно со него да замине и уште некој министер на ДУИ.
Иако премиерот Ковачевски тврди дека реконструкција нема да има, и на Бихаќка отворено се зборува за проветрување на владиниот кабинет а во игра се неколку имиња меѓу кои Вицепремиерката Грковска, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и првиот човек во земјоделие Љупчо Николовски.
Секој од нив поединечно демантираше дека се разгледува нивна смена, но во ситуацијата во која во моментов се наоѓа Владата, нивните позиции немаат некоја поголема тежина, особено ако првиот министер се реши за некоја посериозна реконструкција на кабинетот која би вклучила и рокада на ресори.
Во СДСМ веќе подолг период се разговара за потребата од освежување, имајќи ги предвид слабите перформанси на Владата на речи си сите полиња. Првично планот беше освежувањето да дојде во пониските ешалони но, ако тргне возот во ДУИ, големи се шансите примерот да го следи и СДСМ.
Многу од овие дилеми одговори ќе добијат следниот викенд по седницата на Централното претседателство на ДУИ и Собраниската седница која доаѓа во понеделникот по овој викенд.

Continue Reading

Uncategorized

15 години од последниот концерт на Тоше Проески

Published

on

Под наслов „Со љубов за Тоше“ вечер од 19:00 часот на платото на Гумење во Крушево, пред спомен куќата на Тоше Проески, ќе се одржи концерт во спомен и сеќавање на големата наша и балканска музичка ѕвезда.

Голем број негови пријатели и музичари ќе ги изведат неговите безвремени песни. Пред најавената многубројна публика и фановите на Тоше кои во Крушево ќе дојдат од цела земја, ќе настапат: Јелена Томашевиќ, Бојан Маровиќ, Каролина Гочева, Дани Димитровска, Бени Шаќири, Ѓоко Танески, Мартинијан Кириловски, Јоце Панов, Омар Џафероски, како и солистите на НОБ Билјана Јосифов и Влатко Груески, во придружба на Камерниот оркестар на Битола и бендот на Тоше, кој се собра повторно во чест на Тоше.

Настанот е во спомен на последниот концерт којшто Тоше го одржа во Скопје на 5 октомври 2007 година, пред неговото трагично загинување во сообраќајната несреќа на 16 октомври пред 15 години.

Пред почеток на концертот изведувачите и солистите ќе положат цвеќе на гробот на Тоше.

Организатор на концертот е Спомен-домот на Тоше, а е финансиски поддржан од Министерството за култура. 

Continue Reading

Uncategorized

ГУГЛ“ ЌЕ ИНВЕСТИРА 2,2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ВО ГРЦИЈА И ЌЕ ОТВОРИ 20.000 РАБОТНИ МЕСТА

Published

on

„Гугл“ објави дека ќе воспостави своја инфраструктура за услуги во облак (cloud services) во Грција, давајќи ѝ поттик на земјата во обидите да стане светски технолошки центар.

Договорот предвидува инвестиции од 2,2 милијарди евра и отворање околу 20.000 работни места до 2030 година, кажа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Пред две години, и „Мајкрософт“ најави дека ќе гради три центри за податоци во областа на Атина, во инвестиција вредна една милијарда долари.

Како што беше кажано, новата инвестиција ќе им овозможи на организациите подобро да ги користат нивните податоци, ќе помогне да се намали латентноста и ќе ја зголеми безбедноста на корисниците од сајберзаканите.

Клауд одделот на „Амазон“ исто така ја отвори својата прва канцеларија во Грција лани.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк