Connect with us

Спорт

Кралот е соборен: Ѓоковиќ е во финале на Ролан Гарос! (Видео)

Published

on

Победа на Новак Ѓоковиќ над Рафаел Надал вчера во полуфиналето на Ролан Гарос.

Ноле по пресвртот го победи 13-кратниот шампион и ја обезбеди борбата за титулата.

Надал никогаш не загубил во полуфиналето на Ролан Гарос. Шпанецот го доживеа првиот пораз во Париз од 2015 година – тогаш беше елиминиран од Ѓоковиќ во четвртфиналето. Вкупно, ова беше трет пораз на „кралот на земјата“ на вториот Грен слем во сезоната, а Новак му нанесе два.

Фото: © Nicolas Gouhier/FFT

Македонија

Македонското знаме се развеа во Токио !🇲🇰ФОТО+ВИДЕО

Published

on

Македонското знаме се развеа на свеченото отварање на 33. Олимписки игри кои денеска свечено беа отворени во Токио.

Знаменосец на македонската делегација беше таеквондистот Дејан Георгиевски, крај кого се појави и Арбреша Реџепи, која во последен момент доби зелено светло да биде дел од отворањето откако вчера беше објавено дека била во контакт со лице позитивно на Covid-19.

Македонската делегација брои осум спортисти, а прв на мегдан утре наутро ќе излезе натпреварувачот во стрелаштво Борјан Бранковски, во квалификациите во дисциплината 10 метри воздушен пиштол.

Continue Reading

Инфо +

ЗАГИНА 22-ГОДИШНО МОМЧЕ: Брзал да стигне на шампионската прослава за Италија- повредени се и најмалку 15 лица

Published

on

Едно лице загина во Сицилија за време на прославата по повод европската титула што италијанската фудбалска репрезентација ја освои во неделата по триумфот над Англија во Лондон, објавија денеска локалните медиуми.

Локалната полиција соопшти дека жртвата е 22-годишно момче, кое загинало во сообраќајна несреќа брзајќи на време да стигне на прославата во гратчето Калтаџироне.

За време на шампионското славје низ улиците на Милано, повредени се најмалку 15 лица, од кои тројца потешко.

На југот на Италија, полицијата во градот Фоџа претпоставува дека платен убиец застрелал едно лице и побегнал на мотор искористувајќи го метежот предизвикан од прославата.

Локалните медиуми известија дека во оружениот инцидент тешко е повредено шестгодишно девојче, внука на застреланиот маж, кое со тешки повреди е пренесено во болница.

Continue Reading

Инфо +

Гopeше Pим: Како Италијанците ја дочекаа титулата по 53 години (Видео)

Published

on

Италијанците на титулата чекаа цели 53 години.

Фудбалерите на Италија се нови европски шампиони, а за успехот да биде поголем, тие во финалето ја победија Англија на нивниот „Вембли“.

Откако Донарума го одбрани пеналот на Сака во петтата серија, настана вистински хаос во Италија, на „Вембли“ но и низ целиот свет.

Во Рим неколку десетици илјади фанови излегоа на улиците за да ја прослават титулата, исто беше и во Милано како и во секој поголем град во Италија.

Сите беа во транс, од автомобилите се слушаа само сирени, италијанските знамиња се виореа од прозороите, а песни се слушаа од секој балкон или тераса.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: