Connect with us

Вкусно

Ова е РЕЦЕПТ НА ЛЕТОТО! Панакота со малини, торта по која сите се ПОЛУДЕА! (ВИДЕО)

Published

on

Освежителна овошна панакота (Пана Кота) направена од свежо овошје, совршена за топол летен ден.

Панакота, што во превод значи варена павлака, е италијански кремаст и лесен десерт кој се подготвува од слатка павлака и шеќер, а се згуснува со желатин.

Можете да го ароматизирате десертот по ваш избор, а ванилата и јагодата одат најдобро.

Состојки:

500 мл слатка павлака

2 дл млеко

5 лажици шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

1 кесичка желатин

4 лажици вода

300 гр малини (може и јагоди)

3 дл вода

5 лажици шеќер

30 г желатин

Подготовка:

Прелијте го желатинот со вода и оставете го да набабри.

Ставете павлака, млеко и шеќер во тенџере и почекајте да зоврие. Повремено мешајте.

Напомени:

Панакотата се прави од слатка павлака, затоа се нарекува така. Но, се подразбира дека можете да ја направите како што сакате – можете да комбинирате павлака со млеко. Прилагодете ја количината на шеќер по вкус. Наместо малини , можете да користите друго црвено овошје или мешавина.

Кога ќе проврие, тргнете го од оган, а потоа измешајте ванилин шеќер и желатин. Промешајте за да се раствори желатинот.

Истурете ја смесата во калапи или чаши.

Оставете да се олади на собна температура, а потоа ставете го во фрижидер да се зацврсти.

Ако брзате, ставете го во фрижидер или во замрзнувач. За слојот со малини, ставете малини, шеќер и 2 дл вода во тенџере.

Кога ќе зоврие, измешајте го желатинот разматен во 1 дл вода.

Гответе неколку минути на тивок оган, мешајќи. Изладете ја смесата со повремено мешање, а потоа прелијте ја зацврснатата панакота.

Повторно ставете во фрижидер да се излади сè убаво. Кога ќе служите, украсете по желба.

Еве предлог за уште еден начин на подготовка:

Вкусно

5 рецепти за здрав доручек кои морате да ги испробате уште денес!

Published

on

Сите сакаме здрави оброци кои се истовремено вкусни. Сепак, ако е слатко и не дебелее, тоа е полн погодок! Вистинскиот избор за здрав и хранлив оброк е дефинитивно смути. Најдоброто од правењето смути е што можете да комбинирате различни вкусови на овошје и зеленчук и да добиете оброк полн со антиоксиданти и витамини.

Еве неколку предлози за здрав појадок во форма на смути:

Смути со протеини

Во блендер изматете една банана, половина чаша јогурт со вкус на ванила, половина чаша овесна каша, половина чаша јагоди, две лажички мед и чаша млеко со малку маснотии.

Енергетски смути

Во блендер ставете две банани, половина чаша млеко со малку маснотии, шолја ладно црно кафе, две лажички мед и коцка мраз.

Смути со овошје-какао

Во блендер измешајте две чаши замрзнати малини, една замрзната банана, половина чаша грчки јогурт, една четвртина чаша обезмастено млеко и две лажици незасладен какао во прав.

Или пробајте здрави палачинки без глутен:

200 гр брашно од хељда
40гр путер
1 лажица шеќер
2 јајца
1,5 лажици прашок за пециво
200мл млеко
малку сол
малку кокосово масло

Подготовка:

Се топи путерот и се остава кратко да се олади. Одделете ги јајцата и изматете ги белките, додавајќи шеќер додека сè не се соедини. Изматете ги жолчките со малку сол околу две минути, а потоа додадете го стопениот путер, а потоа и млекото.

Измешајте брашно од хељда и прашок за пециво, а потоа додадете во смесата со жолчките и промешајте. На крај, нежно додајте ги белките во смесата. Во загреаната тава додадете кокосово масло и печете ги палачинките на неа по неколку минути од секоја страна додека не добијат златна боја.

Здрави палачинки со јаболка

2 поголеми јаболка
1 поголемо јајце
6 лажици брашно без глутен
лажица путер.

Подготовка:

Измијте ги, исчистете ги и изрендајте ги јаболките, изматете го јајцето, па додадете во јаболката. Полека додавајте го брашното, лажица по лажица, цело време мешајќи за убаво да се измеша смесата. Ако сметате дека смесата е премногу ретка, додадете малку повеќе брашно.

Загрејте го путерот во тава, па ставете лажица од смесата со јаболката и печете од секоја страна три или четири минути, додека палачинките не добијат златно жолта кора.

Continue Reading

Вкусно

Печени компири со рузмарин и мелена црвена пиперка: Вкусен прилог кој се подготвува многу лесно

Published

on

Компирите подготвени на португалски начин е совршен гарнир за секое месо.

Потребни состојки:

– 4 компири со средна големина
– путер
– сол и бибер
– рузмарин
– мелена црвена пиперка по желба

Начин на подготовка:

Измијте ги компирите и излупете ја кората, а потоа ставете ги во тенџере со вода или варете ги на пареа додека не омекнат.

Извадете ги и ставете ги во тава за печење. Нежно притиснете ги со дно од чаша, а преку секој компир ставете малку путер. Додајте ја солта, биберот и рузмаринот, а по желба додајте и мелена сушена пиперка.

Печете го компирот во рерна загреана на 200 Целзиусови степени додека не добие златножолта боја.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк