Connect with us

Спорт

Ноле е веќе легенда! По шести пат го освои Вимблдон🏆

Published

on

Новак Ѓоковиќ е победник на овогодинешниот Вимблдон откако во финалето го совлада Италијанецот Матео Беретини со резултат 3: 1 во сетови (6: 7, 6: 4, 6: 4, 6: 6) 3)

На Новак му беа потребни три часа и деветнаесет минути за да победи.

Ѓоковиќ влезе во мечот брилијантно, му го одзеде сервисот на Беретини во третиот натпревар и поведе со 5: 2. Сепак, Италијанецот се враќа и го носи првиот сет во тај-брејк. Таму се снајде подобро, победи со 7: 4 и го освои првиот сет.

Serbia’s Novak Djokovic celebrates winning a point against Italy’s Matteo Berrettini during their men’s singles final match on the thirteenth day of the 2021 Wimbledon Championships at The All England Tennis Club in Wimbledon, southwest London, on July 11, 2021. (Photo by Glyn KIRK / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE

Ова само го налути Новак, кој од почетокот на вториот сет зеде два сервиси од Беретини и дојде до предност од 4: 0. Сепак, Италијанецот не се предаде, го врати сетот на само еден натпревар позади и имаше шанса да стигне до ново израмнување. Сепак, овој пат Ѓоковиќ ја задржа концентрацијата и израмни во сетовите.

Во третиот сет, Новак дојде на брејк во третиот гејм и ја задржа таа предност до самиот крај со сигурни сервиси, и дојде до пресврт.

Во петтиот сет беа видени многу борби, овој пат Новак дојде до брејк во петтиот гејм, а потоа и во деветтиот, што доведе до шестата титула на Вимблдон и вкупно на 20-тиот јубилеен грен слем турнир во неговата кариера

Македонија

Македонското знаме се развеа во Токио !🇲🇰ФОТО+ВИДЕО

Published

on

Македонското знаме се развеа на свеченото отварање на 33. Олимписки игри кои денеска свечено беа отворени во Токио.

Знаменосец на македонската делегација беше таеквондистот Дејан Георгиевски, крај кого се појави и Арбреша Реџепи, која во последен момент доби зелено светло да биде дел од отворањето откако вчера беше објавено дека била во контакт со лице позитивно на Covid-19.

Македонската делегација брои осум спортисти, а прв на мегдан утре наутро ќе излезе натпреварувачот во стрелаштво Борјан Бранковски, во квалификациите во дисциплината 10 метри воздушен пиштол.

Continue Reading

Инфо +

ЗАГИНА 22-ГОДИШНО МОМЧЕ: Брзал да стигне на шампионската прослава за Италија- повредени се и најмалку 15 лица

Published

on

Едно лице загина во Сицилија за време на прославата по повод европската титула што италијанската фудбалска репрезентација ја освои во неделата по триумфот над Англија во Лондон, објавија денеска локалните медиуми.

Локалната полиција соопшти дека жртвата е 22-годишно момче, кое загинало во сообраќајна несреќа брзајќи на време да стигне на прославата во гратчето Калтаџироне.

За време на шампионското славје низ улиците на Милано, повредени се најмалку 15 лица, од кои тројца потешко.

На југот на Италија, полицијата во градот Фоџа претпоставува дека платен убиец застрелал едно лице и побегнал на мотор искористувајќи го метежот предизвикан од прославата.

Локалните медиуми известија дека во оружениот инцидент тешко е повредено шестгодишно девојче, внука на застреланиот маж, кое со тешки повреди е пренесено во болница.

Continue Reading

Инфо +

Гopeше Pим: Како Италијанците ја дочекаа титулата по 53 години (Видео)

Published

on

Италијанците на титулата чекаа цели 53 години.

Фудбалерите на Италија се нови европски шампиони, а за успехот да биде поголем, тие во финалето ја победија Англија на нивниот „Вембли“.

Откако Донарума го одбрани пеналот на Сака во петтата серија, настана вистински хаос во Италија, на „Вембли“ но и низ целиот свет.

Во Рим неколку десетици илјади фанови излегоа на улиците за да ја прослават титулата, исто беше и во Милано како и во секој поголем град во Италија.

Сите беа во транс, од автомобилите се слушаа само сирени, италијанските знамиња се виореа од прозороите, а песни се слушаа од секој балкон или тераса.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: