Connect with us

Скопје

Во Скопје се фрла ѓубре кој каде ќе стигне: За 6 месеци собрани 7.000 кубни метри отпад

Published

on

Во периодот јануари-јуни 2021 година, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје подигнаа и транспортираа вкупно 79.499 тони комунален отпад од скопските домаќинства во урбаниот и во руралниот дел на градот, што претставува зголемување од 4.921 тони, односно 6,6 проценти, во однос на истиот период минатата година, соопшти претпријатието.

Во  првите шест месеци од годината, информира претпријатието, се отстранети над 7.000 кубни метри отпад одложен на јавни површини, а во истиот период екипите на претпријатието расчистија неколку обемни диви депонии составени од мешан комунален, градежен и кабаст отпад, лоцирани во општините Чаир, Кисела Вода и Сарај.

Скопје

Шилегов: Јас и Бени сме другари, Шаќири: Петре е самобендисан и лицемерен

Published

on

Пред неколку дена коментирајќи ја кандидатурата на Бени Шаќири за градоначаник на Скопје од страна на партиите ДОМ и ЛДП, актуелниот скопски градоначалник Петре Шилегов изрази убедување дека во вториот круг Шаќири него ќе го поддржи, затоа што се другари.

Јас и Бени сме другари, пријатели. Јас ја почитувам сечија амбиција да направи исчекор во политиката во нашата држава. Јас убеден доколку има втор круг, Бени Шаќири ќе ме поддржи мене, рече тој.

Шаќири пак на вчерашното гостување во Сител вестите наспроти изјавите на Петре Шилегов дека му е друга и дека ќе му ги даде гласовите во вториот круг, Шачири вели дека нема партиска книшка иако долги години бил поддржувач на СДСМ  и учествувал на сите предизборни кампањи од 2002, а за актуелниот градоначалник Петре Шилегов смета дека три и пол години бил пасивен.

Не знам за кој Шилегов зборувате, на последните два три дена има сосема подруг пристап, не можам да знам за кој Шилегов ме прашувате. Ние сме познаници, не сме пријатели, смета Шаќири.

Неговото мислење за Шилегов е дека е самобендисан и дека во вториот круг не би ги добил неговите гласови.

Најмногу ми пречи лицемеритето, пасивен беше три и пол години, и сега прави офанзивна во последните месец дена. Од првиот ден треба да се засукаат ракавите, не постои проект на кој му требаат 10 и повеќе години. За помалите проекти не постои нешто што не може да се заврши од пола до една година, додаде тој.

За тоа што не успеа да стане директор на Младинскиот културен центар, иако таа функција била предвидена првично за него, Бени вели дека тоа била една „од најпаметните одлуки на Шилегов“.

Некој мора да го води тој центар, добро е што не ме назначи Шилегов таму, тоа му е една од најпаметните одлуки. Ќе требаше да се занимавам со се, освен со културата. Таму не сакаа човек од надвор, се навраќа Шаќири.

Continue Reading

Скопје

Во Аеродром обележани за СЕЧЕЊЕ над СТО ДРВЈА кај воен базен ❗

Published

on

Пред неколку денови беа обележани за сечење над сто дрвја во Аеродром кај Воен базен за проширување на улицата „Васко Карангелески“ која треба да прерасне во булевар.

Жители во овој дел на Аеродром не сакаат да се сечат дрвјата и предлагаат до градските власти, ако веќе мора да се отстранат од планираната траса, место нивно сечеење, да се откорнат и да се пресадат на друго место со цел да не се изгуби ова зеленило.

– НЕ Е САМО ТОЈ ДРВОРЕД, ОБЕЛЕЖАНИ СЕ ЗА СЕЧЕЊЕ И ДРВЈАТА ПОСЛЕ ПОЛИКЛИНИКА „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ ДО ВОЕН БАЗЕН, ТОА СЕ ПОВЕЌЕДЕЦЕНИСКИ ЈАВОРИ. НА ПОТЕГОТ ОД КРСТОСНИЦАТА СО УЛИЦАТА „ВЛАДИМИР КОМАРОВ“ ДО КАСАРНАТА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ СЕ НАОЃААТ МЛАДИ ДРВЈА КОИ ШТО МОЖАТ ДА СЕ ПРЕСАДАТ – ВЕЛАТ ЖИТЕЛИ НА АЕРОДРОМ.

Во врска со постоечкиот сегмент од улицата што треба да се проширува, се предлага како решение проширувањето да се направи само од источната страна (од кај училиштето „Љубен Лапе“), за да се зачува дрворедот што постои од западната страна.

– Во тој случај ќе биде незгодно кај крстосницата со „Владимир Комаров“ бидејќи сегментите на „Васко Карангелески“ нема да можат да бидат порамнети на иста оска, ама со сечење на минимимален број дрвја може да се изведе решение со некој благ преод и без газење врз сообраќајни стандарди – предлагаат жители.

Од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ алармираат дека надлежните планираат сечење на голема количина на зеленило во скопски Аеродром. 

-Обележани се за сечење над 100 дрвја во Аеродром кај Воен базен за проширување на улица, ни испратија порака жители на Аеродром. Бетонизацијата на градот е во полн ек и се создаваат услови за сè поголемо загадување. Температурите во лето стануваат сè понеподносливи и младите дрвца што ги садат не успеваат. Ова не смее да се дозволи, порачаа од ЗХГ. 

Continue Reading

Македонија

Скопско Нерези вечерва грмеше во чест на роденденот на татковината 🇲🇰 (ВИДЕО)

Published

on

Додека Македонија утре го прославува роденденот на нашата татковина, вечерва по тој повод буквално „гореше“ скопско Нерези.

Жителите на населбата Нерези вечерва го прославија роденденот на нашата земја Македонија на комитски начин.

На видеото може да се забележи дека жителите се наредени низ целото спортско игралиште и во исто време ги палат баклите во чест на празникот 8 септември.

На крајот од видеото има и огномет со кој тие уште еднаш докажаа како се сака нашата татковина МАКЕДОНИЈА.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк