Connect with us

Забава

Близнаците сакаат да го контролираат партнерот, Јарецот ќе добие пари

Published

on

ОВЕН

Воспоставувате комуникација со потенцијални соработници од надвор. Интуицијата ви кажува дека ќе успеете да постигнете заеднички договор. Имате впечаток дека партнерот се двоуми по прашањето на вашата врска. Стабилно здравје.

БИК

Соработката со колегите е незадоволувачка. Не успевате да постигнете договори ниту околу некои дневни, тековни обврски. Задоволни сте од врската и уживате во блискоста. Се чувствувате добро.

БЛИЗНАЦИ

Се занимавате со креирање нови, работни планови. Амбициозни сте, но и реални, така што знаете што и колку може да направите. Посесивни сте, љубоморни и сакате да го контролирате партнерот. Проблеми со главата.

РАК

Малку сте демотивирани по лошите резултати на работа. И покрај тоа, на обврските приоѓате на максимално одговорен начин. Имате впечаток дека дошло до оддалечување од партнерот и заладување на односот. Солидно здравје.

ЛАВ

Прилично сте амбициозни, организирани и одговорни. Успешно ги реализирате сите работни планови. Имате тајна симпатија, но и натаму не сте подготвени да и ги покажете своите чувства. Проблеми со гениталиите.

ДЕВИЦА

Разговорите не се одвиваат онака како што сте очекувале. Некои состаноци се одложуваат, а на одржаните не успевате да постигнете договор. Размислувате за поранешниот партнер, но не се осудувате да му се јавите. Проблеми со притисокот.

ВАГА

Многу сте креативни, и го искористувате целиот потенцијал. Одличен ден за комуникација со странски партнери. Не сте задоволни од врската. Стабилно здравје, денот е одличен за рехабилитација.

ШКОРПИЈА

Фокусирани сте на нови работни проблеми. Сакате еднаш засекогаш да ги решите, но не успевате во тоа. Максимално уживате во размената на емоции и мислења со партнерот. Чувствителна бешика.

СТРЕЛЕЦ

Ве очекуваат грижи поради лошата ситуација и нервоза поради лошата комуникација со соработниците. Не сте заинтересирани за емотивната сфера поради работните прболеми. Потребно е веднаш да го зајакнете имунитетот.

ЈАРЕЦ

Успешни сте во комуникацијата и успевате да смислите нови работни планови со колегите. Ве очекува прилив на пари, но и покрај тоа загрижени сте за финансиите. Љубовта сега не ви е приоритет. Проблеми со нервите.

ВОДОЛИЈА

Имате одлична соработка со колегите. Правите тајни планови чиј цел е зголемување на финансиите. Вљубени сте и посветени максимално на саканата личност. Стабилно здравје.

РИБИ

Ситуацијата е стабилна. Загрижени сте поради ограничени финансии. Размислувате на кој начин може да дојдете до нови средства. Не сте претерано фокусирани на брачната партнерка, па таа планира да ве заведе. Одлично здравје.

Забава

Ајдеее…УЈП ќе оделе по СВАДБИ да бројат пари

Published

on

 Се воведува данок на свадбен поклон во плик кои ќе треба дополнително да го наполни буџетот.

Министерот Бесими и неговиот тим веќе подолго време го разгледувале овој иден начин за прибирање на даночен доход во државната каса.

„ Како што сите добро знаете ние како влада работиме исклучиво за доброто на народот, но за да продолжиме со добрите дела мораме преку даноци да ги зголемиме приходите во државната каса. Затоа решивме да воведеме данок на СВАДБЕН ПОКЛОН ВО ПЛИК! Што тоа значи тоа значи дека инспекторите на УЈП ќе дремат пред секој ресторан и ќе чекаат свадбата да заврши, откако ќе заврши свадбата инспекторите одат заедно со младите на првата брачна ноќ и заедно ги бројат парите што ги добиле младите! Сумата што ја земале младоженците ќе биде оданочена симболично односно данокот ќе изнесува само 99,99% оданочување од собраната сума но младите исто така ќе добијат и фискална сметка која ќе можат да си ја скенираат и да си имаат повраток на ддв, на овој начин ќе има придобивки за сите.“ -истакна Бесими.

Сатирична вест на Think.mk.

Continue Reading

Балкан

„ВАСКО ЖАБАТА“ го збудале Балканот

Published

on

„На китарата Васко Жабата, тој ште пее мили гости само за вас“! Ако овој стих сте го слушнале деновиве и не ви излегува од главата, верувајте не сте сами. Вие сте само еден од милионите „жртви“ на целиот Балкан, кои се заразени деновиве од виралниот хит „Комбајна-вршачка“ на бугарскиот ромски „Оркестар Камчија“.

Хитот „Комбајна-вршачка“ е снимен, односно поставен на Јутјуб, уште во 2014 година, и од тогаш има повеќе од 3,3 милиони прегледи, само на оваа мрежа. Сепак, во „регионален“ поход тргна неодамна, откако по илинденските празници некои македонски блогери го искористија како монтажа за снимките со македонски политичари на празникот. Освен Македонците, по рефрените за „Васко жабата“ и „Цеца мецата“ „полудеа“ и на просторите на поранешна Југославија.

Иако текстот е банален, мелодијата е потполно заразна, и „влегува во уво“ на слушателите.

На социјалните мрежи Фејсбук, Твитер, Тик-ток, освен оригиналот, постојано се споделуваат и верзии со поинакви видео содржини, фотографии или „мемиња“, што повлекува најразлични коментари од слушателите.

„Мозокот ми е толку yништен што нема ништо во него, само хор кој континуирано ја пее „Васко жабата на гитарата“ – вели еден коментар на Твитер.

„Водам сериозни бизнис разговори, а во главата му врти „Васко жабата“ – вели друг твитерџија.

„На шала на смеа, ќе ја слушате Васко жабата на свадба сезонава/Ако првиот свадбен танц не ни е на ‘Васко жабата’ не ја ни женам“ – вели трет.

Песната, всушност е реклама на оркестарот Камчија за самиот себе, си го претставува својот гитарист Васко, односно „китарист“ (иако во видеото не може да се види гитара) со прекар Жабата, и пејачката Цеца, наречена Мецата (Мечката) и ветува добра забава, „цигански“ чочеци, народни песни и ора „само за вас“.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Continue Reading

Забава

Навали народе: Конечно летните дискотеки во Скопје добија дозвола за работа

Published

on

Летните дискотеки во Скопје добија дозвола за работа за оваа година, неколку недели откако нивните газди најавија протест, кој потоа беше откажан.

Обединети во иницијативата „Сакаме ноќен живот во Скопје“, тие им се заблагодарија на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска и на министрите за внатреши работи и економија, Оливер Спасовски и Крешник Бектеши, зашто им помогнале да добијат дозволи за работа и со тоа им овозможиле на младите во Скопје да имаат ноќен живот после полноќ.

„Младите во Скопје ќе ја имаат истата можност како младите низ Македонија и светот да се забавуваат и социјализираат во нормални и безбедни летни ноќни клубови“, велат газдите на дискотеките.

Газдите на летните дискотеки во Градски парк најавија дека ќе протестираат пред Владата на 27 јули, оти ниеден клуб немаше добиено лиценца за работа, велејќи дека е срамота во главниот град да нема никаков ноќен живот за време на летото. Од Министерството за економија им одговорија дека не можат да им се издадат лиценци на клубовите додека не се добие позитивно мислење од Министерството за внатрешни работи. Од МВР пак кажаа дека барањата на клубовите во Градски парк се правно неиздржани, бидејќи немаат сообраќаен проект и имотен лист.

Протестот беше откажан само ден по неговата најава, откако газдите на дискотеките имале средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на која им било ветено наоѓање решение за проблемот со лиценците за работа.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк