Connect with us

Европа

(Boзнемирувачки Видеа): Во Британија локалните бaнди во kpвави пpecметки, починати лежат по улиците

Published

on

Се почести се инцидентите со насилство на банди во Велика Британија кои што во голем број се сочинети од мигранти. Насилството по улиците на градовите ги разгневува граѓаните кои веќе не се чувствуваат безбедни.

Особено погоден е градот Лутон каде се случува сериозното насилство во последните неколку месеци.

Неретко се слуша пукање од огнено оружје, но и голем број сериозни убоди со нож.

„Овие инциденти се поврзани со меѓу-бандистички тензии, како што се оние меѓу ОПК и Марш фарм, бандата Рамли и пријавени групи од Лондон“, велат од локалната плиција

„Ограничувањата, најизразено заклучувањето на заклучувањето, имаа значително влијание врз инциденти со сериозно насилство, кое е признато на национално ниво.

Погледнете што се случуваше вчера во Лутон.

Европа

Шведска му покажа на светот како треба: Шведскиот модел беше нajycпешен, во последните 7 дена имаат НУЛА ПОЧИНАТИ

Published

on

Рекорден број на заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на столбот на срамот во светските медиуми поради лабавата анти-ковид-политика.

Британски „Гардијан“ го окарактеризира шведскиот пристап како „катастрофа во најава“, додека Си-Би-Ес Њуз објави дека Шведска е пример како не треба да се решава кризата со коронавирусот.

И покрај сите критики, Шведска се уште ги има најслабите епидемиолошки мерки против коронавирус, земјата е полна со туристи, се работи и функционира нормално, учениците одат на училиште и сето тоа без речиси никакви ограничувања.

Исто така, шведските власти не само што не се закануваат со воведување рестриктивни мерки, туку и не ги препорачуваат. И каков е резултатот?

Најновите податоци покажаа, земени во последните седум дена, дека бројот на смртни случаи од Ковид-19 е нула. И така во сите тие претходни седум дена.

Значи, како што се заклучува во текстот на порталот fee.org, а пред една година беше јасно дека приказните за „катастрофата во најава“ се неосновани, а сега, една година подоцна, се покажа дека шведскиот пристапот бил точен.

Ова го докажуваат и месечните бројки, како оние за бројот на заболени така и економските. Денес, Шведска е послободна, поздрава и со повеќе пари од која било друга европска земја.

Continue Reading

Европа

Данска ГИ УКИНА сите мерки против Ковид и се фрли на журкање! (Видео)

Published

on

Неверојатни фотографии од преполниот стадион Паркен во Копенхаген се појавија во неделата на социјалните мрежи. Таму, на 11 септември, само еден ден по укинувањето на сите епидемиолошки мерки во Данска, се одржа концерт на данскиот панк бенд „The minds of 99“.

Распродадениот концерт, на кој присуствуваа околу 50.000 луѓе, потсетува на настани и концерти пред пандемијата бидејќи публиката е збиена, а сите мерки беа укинати поради добрата вакцинација, никој не носи маски и не треба да држи дистанца.

На Фејсбук страницата на настанот пред концертот беа објавени инструкции за граѓаните кои доаѓаат на концертот, но во ниту една инструкција или забелешка не се споменувше корона вирусот. Организаторите дадоа сервисни информации за сообраќајот околу стадионот и класичните предупредувања дека не смеете да носите пиротехника на концертот, дека не смеете да пушите на стадионот и дека, да речеме, нема да има гардероби за оставање јакни.

Данците постепено укинуваа мерка по мерка во текот на изминатите неколку месеци се додека, конечно, не одлучија повеќе да не го класифицираат „Ковид-19“ како „социјално критична“ болест. Исто така на граѓаните не им треба потврда за ковид.

Фановите на бендот кои вчера беа на концертот не го кријат ентузијазмот за првиот ваков голем концерт во Данска по година и пол епидемиолошки мерки. Инстаграм е полн со фотографии од преполниотт Паркен.

– Конечно завршија сите ограничувања! За исполнет живот што ви дава вакви искуства, денес засипнав. Благодарам, напиша на Инстаграм фан на The Minds of 99 кој беше на концертот.

Continue Reading

Европа

Австрија воведува КАРАНТИН за НЕВАКЦИНИРАНИ

Published

on

Австрија ќе воведе „локдаун“ само за невакцинирате против Ковид-19. Австрискиот канцелар, Себастијан Курц го објави фокусот на новите мерки кои ќе важат оваа есен и кои се наменети токму кон оние кои досега немаат примено вакцина.

Курц објаснува дека целта на новите мерки е да се зголеми подготвеноста за вакцинација и повеќе контроли.

Отсега натаму неделната индиценца нема да се следи како индикативна вредност за носење мерки. Наместо тоа, ќе се следи идниот капацитет на единиците за интензивна нега.

Што се однесува до локдаунот, Курц рече дека, доколку се потребни „заштитни мерки“, тие повеќе нема да бидат за целата земја, туку само за невакцинираните.

Кога станува збор за вакцинација, тој објави дека сака да продолжи да се дава третата доза, и дека целта останува да се зголеми стапката на вакцинација на населението.

Курц, исто така, најави зајакнување на контролите, не само за да ги убеди луѓето да се вакцинираат, туку и затоа што има се повеќе лажни потврди за вакцинација, а правилата за короната не се почитуваат насекаде. Тој исто така најави и отворање на училиштата.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк