Connect with us

Технологија

Најбогатиот човек во светот ќе летне ВО ВСЕЛЕНАТА (ВО ЖИВО)

Published

on

„Њу Шепард“ ќе биде лансиран во 13:30 часот по македонско време, денеска од космодромот „Лонч сајт уан“, во западен Тексас. Пустинското место на полетувањето е на околу 40 километри од најблискиот град Ван Хорн.

Браќата Безос, Воли Фанк (најстариот патник, 82 години) и Оливер Даемен (најмладиот патник има 18 години) ќе полетаат во вселената и ќе го искусат слетувањето на капсулата New Shepard назад на земјата. Во текот на летот тие ќе одлетаат на над 100 km надморска висина и 3 минути ќе бидат во бестежинска состојба. Потоа со помош на падобран New Shepard полека се спушта на земјата. Целиот лет ќе трае околу 10 минути.

Видеото во живо:

Свет

Скандалозна изјава на Елон Маск: Луѓето треба да бидат чипирани

Published

on

Шефот на SpaceX и Tesla, Елон Маск, смета дека сите луѓе на планетата треба да бидат чипирани со посебен чип во главата. Тој го изрази ова мислење во напис за кинеското списание China Cyberspace. Во текстот, тој објасни, меѓу другото, зошто луѓето треба да се чипираат со помош на неговиот стартап Neuralink.

Преводот на статијата го објави Јанг Лиу, дописник на кинеската државна новинска агенција Ксинхуа, на неговиот блог.

Neuralink се фокусира на развој на технологии за спојување на компјутерите и човечкиот мозок преку мозочни чипови со големина на монети слични на преносливи уреди како што се паметните телефони, напиша милијардерот.

Наведено е дека чиповите Nueralink мора да бидат вградени во церебралниот кортекс на корисникот.

Според Маск, чипот ќе им помогне на лицата со попреченост – ја враќа моторната функција на екстремитетите кај луѓето со повреди на ‘рбетот и нарушувања на нервниот систем, а исто така ќе им овозможи на парализираните луѓе да го користат мозокот за работа со компјутери и паметни телефони.

Маск заклучува дека технологиите на неговите компании Tesla, SpaceX и Neuralink заедно можат да „помогнат да се постигне подобра иднина за човештвото“.

Во април минатата година, Маск се пофали со најголемото достигнување на неговата компанија Neuralink до сега – успешен експеримент со мајмун со чип вграден во неговиот мозок, кој може да игра одредена игра само со моќта на својата мисла.

Следното клиничко испитување на чиповите се очекува да биде кај луѓе.

Continue Reading

Свет

Архитектонското чудо – Кинескиот национален театар е новото светско чудо

Published

on

Архитектурата го прикажува цивилизацискиот развој на државите, па според тоа, Кина со своите архитектонски дела се наоѓа на самиот светски врв.

Големиот број градителски дела низ цела Кина,  од минатото, сè уште ги восхитуваат илјадниците туристи, а современите градби им го запираат здивот.

Едно од современите чуда на кинеската архитектура претставува Националниот театар или Бисерот на вода, како што го нарекуваат во Кина.

Импозантен по своите форма, позиција и габарит, театарот се протега на површина од 219.000 квадратни метри. Ова величествено здание е сместено на вештачкото езеро на пекиншкиот плоштад „Тјенанмен“, има форма на полуелипса, која создава илузија дека театарот плови по водата.

Ентериерот на театарот е смислен така за публиката да биде релаксирана и за да ужива и додека се движи низ него. Особено внимание ѝ е посветено на удобноста на посетителите, така што седиштата се опремени со вентилатори, кои одржуваат пријатна температура во пространите сали, како и со спречувачи на звук, кои овозможуваат при напуштањето на театарот да не се создава бучава што ќе им пречи на другите.  Екстериерот е составен од метал на кој се вградени титаниумска мрежа и стакло преку кое, во текот на денот, се одбиваат сончевите зраци и кое служи како небесно огледало, а во текот на ноќта, објектот изгледа како споменик над езерото, осветлен со специјални светла.

Во внатрешниот и во надворешниот дел на театарот преовладуваат златната и црвената боја. Особено впечатливи се ѕидовите, кои се изградени од специјално стакло и кои стануваат проѕирни создавајќи оптичка илузија меѓу внатрешноста и околината надвор, со што се создава ефект на „губење“ во времето и просторот.

Покривот е во форма на стаклена купола и посетителите што ќе купат карта за повисоките ложи, имаат посебно доживување, како да се дел од ѕвездено небо.

Во Националниот театар има опера, голема сцена и концертни сали, што заедно претставува еден културен комплекс што се разликува од традиционалните театарски сцени. Во склоп на театарот има и книжарници, продавници за сувенири, изложбени салони, кафетерии и ресторани, со што целиот простор остава впечаток на еден уметнички кварт под стаклено ѕвоно.

Програмата што се изведува на главната сцена, најчесто ѝ е посветена на кинеската народна песна, поезија и на кинеските претстави и поради тоа, на тој простор, акцентот е ставен на црвената боја во просторот. Магијата на кинеската драмска уметност, која е раскошна и живописна, на оваа сцена често е збогатена со холограми во заднината на сцената,  но покрај тоа, се играат и театарски претстави од современите автори, како и од  светските драмски класици.

Кинескиот Национален театар е еден од најрепрезентативните примери на  врвните достигнувања на современата кинеска архитектура. Посетителите имаат можност да ги гледаат најдобрите светски и кинески достигнувања во театарот, музиката, балетот, но покрај тоа, театарот е посетуван и од голем број туристи, кои сакаат да го видат најголемиот светски театар и модерно архитектонско чудо. Иако најчесто Кина се поврзува со подемот во технологијата и во економијата, сепак, архитектонските достигнувања на оваа земја докажуваат дека и во минатото и денес Кина има традиција на создавање врвни архитектонски дела.

Continue Reading

Забава

Буквално го закопаа Internet Explorer

Published

on

Internet Explorer замина во историјата, а за тоа и е особено жал на Јужна Кореја, која до последниот ден се потпираше на тој прелистувач. Во таа земја, Internet Explorer доби споменик.

Споменикот го постави Јунг Ки-Јонг, јужнокорејски софтверски инженер. Во спомен на смртта на Internet Explorer, тој помина еден месец дизајнирајќи споменик. Дизајнот го чинел 430.000 вони (околу 320 евра).
„Тоа беше добра алатка за преземање други пребарувачи“, се вели во споменикот.

Откако Explorer престана да работи, фотографијата од споменикот стана вирална. Јунг вели дека сакал да ги насмее луѓето со споменикот, но сепак е изненаден од тоа колку тој станал популарен.

„Тоа е уште една причина да му се заблагодарам на Explorer, сега ми дозволи да се шегувам низ целиот свет. Жал ми е што го нема, но нема да ми недостига. Така што неговото заминување е добра смрт за мене“, изјави Јунг за Ројтерс.

Јунг рече дека овој пребарувач одиграл голема улога во неговиот бизнис.

„Тоа беше мачење, но јас би го нарекол врска љубов-омраза бидејќи Explorer доминираше во една ера“, рече тој. Неговите клиенти постојано бараа од него да се погрижи нивните веб-страници да изгледаат добро во Explorer, кој со години беше стандардниот пребарувач во канцелариите на јужнокорејската влада и многу банки.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк