Connect with us

Европа

Полициjaта во Франција ги заедно маршираше на протестите (Видео)

Published

on

Восхитувачки снимки од Франција покажуваат дека полицајците се приклучуваат на големите протести во земјата против дракнските мерки, по указот за ковид пропусница на претседателот Емануел Макрон.

„Либерте! Либерте! Либерте! “ полицијата и демонстрантите скандираа, што значи „слобода!“

Масовниот марш, во знак на протест против дискриминаторните мерки и задолжителната вакцинација , избувнаа минатата недела по говорот на Макрон во кој се закани на граѓаните со затвор .

„Луѓето кои не можат да презентираат важечка здравствена пропусница, ризикуваат до шест месеци затвор и парична казна до 10.000 евра , според нацрт-текстот на законот, додека сопствениците на„ локали “кои не успеваат проверат гостите може да одат во затвор една година и да бидат казнети со парична казна од 45.000 евра “, пренесува Гардијан.

Одделни снимки покажуваат дека група полицајци ги вадат кациги во знак на солидарност со демонстрантите и медицинскиот персонал подложен на драконските закони на Макрон.

Иако на протестите првично се гледаше како граѓаните насилно се судираат со полицијата, расположението за време на викендот очигледно се смени, и покрај тоа што полицијата беше прогласена за изземена од задолжителната вакцинација.

Европа

ШВЕДСКА „уво не ја боли“ за ОМИКРОН сојот: Тоа е една ИСТА БОЛЕСТ

Published

on

Главниот шведски државен епидемиолог, Андерс Тегнел, вели дека Шведска нема намера да ја промени својата актуелна стратегија за справување со пандемијата поради појавата на сојот омикрон, пренесува „Локал Шведска“.

Сè уште е истата болест. Имаме причина да веруваме дека мерките што ги презедовме досега ќе бидат ефективни и против овој вид – изјави Тегнел, додавајќи дека сè уште има сомнежи и загрижености за тоа колку ефикасни ќе бидат постојните вакцини против сојот омикрон.

Во Шведска досега се потврдени четири случаи на омикрон, два во Стокхолм, еден во Јонкопинг и еден во јужната провинција Скане. Сите случаи се поврзани со патување во Јужна Африка.

Во Шведска, од денеска организаторите на јавни настани со повеќе од 100 луѓе, пред се во културниот, спортскиот и забавниот сектор, мора од учесниците да побараат сертификати за вакцинација или да воведат дополнителни мерки, како што се ограничен број учесници. Мерката не се однесува на ресторани, кафулиња, продавници, училишта, јавен превоз и јавни институции.

Иако бројот на заразени во последните денови е зголен, Шведска сè уште има една од најниските стапки на инфекции и смртност во Европа. Во последните седум денови, починале вкупно 20 лица.

Во болниците има 291 пациент кои боледуваат коронавирус, од кои 41 се на интензивна нега. 79 отсто од луѓето над 12 години се вакцинирани со две дози.

Continue Reading

Европа

ЕУ нajaвува задолжитeлна вakцинација во цела Европска Унија

Published

on

Европската Унија мора да размисли за воведување на задолжително вакцинирање против ковид-19 како одговор на ширењето на новиот сој омикрон, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Ова следува откако Грција најави дека од 16 јануари, со 100 евра месечно ќе ги казнува лицата над 60 години кои одбиваат да се вакцинираат.

„Поради ширењето на вирусот и слабата вакцинација во некои делови од ЕУ, задолжителното вакцинирање мора да се има предвид. Имаме вакцини, вакцини кои спасуваат животи, но тие не се користат адекватно секаде. Тоа си доаѓа со енормна цена по здравствените системи“, кажа Фон дер Лајен.

Според последните бројки, 77% од возрасното население во ЕУ е вакцинирано, односно 66% од целата популација.

„Тоа значи дека една третина од популацијата во ЕУ не е вакцинирана. Тоа се околу 150 милиони луѓе, што е многу. Знам дека не можат сите да се вакцинираат, но големо мнозинство би можело. Мислам дека е разбирливо и соодветно да почнеме дискусија за задолжително вакцинирање“, рече Фон дер Лајен.

Австрија веќе потврди дека ќе почне да го спроведува од 1 февруари, а и идниот германски канцелар Олаф Шолц го поддржува задолжителното вакцинирање.

Continue Reading

Европа

(Видео) АПОКАЛИПСА во дел од Турција, најмалку четири лица загинaa во страшното невреме

Published

on

Најмалку четири лица загинаа, а девет се повредени во силното невреме што денеска го зафати Истанбул и некои други градови во Турција.

Невремето предизвика хаос во најголемиот турски град со 15 милиони жители, пренесе АП.

Една жена загина во истанбулската населба Есенјурт, каде силните налети на ветерот ги однеле ќерамидите од покривите, кои паднале врз неа и нејзиното дете. Таа починала, а детето е повредено.

Ветерот урна дрвја, саат-кула и преврте најмалку три камиони во градот, јави локалната телевизија НТВ.

Дејли Сабах објави дека градежен работник починал кога врз него паднал ѕид, срушен од налетот на ветерот во провинцијата Зонгулдак.

Босфорот беше затворен за пловен сообраќај, а фериботите беа откажани.
Најмалку шест авиони на „Туркиш ерлајнс“ се пренасочени кон Анкара и Измир, наместо да слетаат во Истанбул, изјави портпаролот на авиокомпанијата.
Откажани се и фериботите меѓу крајбрежните одморалишта Бодрум и Датча.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк