Connect with us

Здравје

Секоја чест дете: Деветгодишниот Никола донираше матични клетки за неговата сестра

Published

on

Министерот за здравство Венко Филипче денеска го посети деветгодишниот Никола кој е донатор на матични клетки за неговата сестра.

-Денеска го запознав деветгодишниот Никола, голем херој и инспирација за сите нас. Тој е донатор на матични клетки за неговата сестра на која и е потребен третман со трансплантација на матични клетки. Процедурата афереза на периферни матични клетки, во која донатор е дете, се изведува за прв пат кај нас на Клиниката за хематологија со помош на Клиниката за педијатрија. Сега пациентите нема да патуваат во странство, а и децата ќе може да спасуваат животи на членови на нивните семејства.

На Клиниката за хематологија, во период од 3 години се реализирани над 150 трансплантации, од кои 6 хаплоидентични трансплантации, 20 трансплантации од несроден донор, најсложени интервенции заради кои во минатото пациентите беа праќани за третман во странски центри. Резултатите од третманот со овие интервенции се идентични со оние од европските центри за трансплантација и се пријавуваат во базата на Европската група за трансплантација на матични клетки (ЕБМТ) во која членува и тимот за трансплантација на клиниката од 2003 година. За оваа заложба, посветеност и екпертиза им честитам на моите колеги, напиша Филипче на Фејсбук.

Здравје

„Јас се вакцинирам, ти кркаш 30 денари“: Др Лазаров вели дека мерката на Владата е бесцелна

Published

on

Комисијата за заштита на населението од заразни болести до Владата предложи нова мерка за зголемување на вакциналниот опфат во државата, на начин што секој матичен лекар кој ќе постигне во својата ординација 70 проценти од пациентите да му бидат вакцинирани против ковид, да добие бонус од 30 денари по пациент.

За матичен лекар со 3 илјади пациенти, бонусот би бил над илјада евра, пренесува Слободен печат.

Нема сила којашто може да го разубеди пациентот што не сака да се вакцинира, да го стори тоа, вели за „Слободен печат“ матичниот лекар и претседател на Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти, доктор Ненад Лазаров.

Досега во неговата ординација вакцинирани против ковид се нешто над 40 проценти од прикрепените пациенти, а со сите други што се обидел да разговара, формално или неформално надвор од ординацијата, не сакаат ни да слушнат за тоа.

„Ниеден пациент не сум разубедил, а сум настапувал аргументирано. Ако не сака, не сака.

Повеќе

Continue Reading

Здравје

Пановски: Рестриктивни мерки МОРА ДА ИМА, без разлика на ОМИКРОН варијантата

Published

on

Епидемиолошката состојба со ковид-19 во Северна Македонија е стабилна, засега нема да се воведуваат нови мерки и рестрикции, а внимателно ќе се следи состојбата со ширењето на новиот сој омикрон, најавија здравствените власти. Дали може да се биде спокоен?

„Без разлика на новиот сој омикрон, рестриктивни мерки треба да има“, вели микробиологот д-р Никола Пановски за Дојче веле.

„Омикрон ќе дојде, ама му треба време. За него ќе треба да се обрне внимание пред Нова Година. Но, да не чекаме да се повтори ситуацијата како со делта сојот. Тогаш сметаа дека нема потреба од контрола на границите за граѓани кои доаѓаат од земји со висока трансмисија на делта сојот, а кога воведоа мерки – се однесуваа за излегување од земјава“, потсетува д-р Пановски.

Според него, најдобро е во овој период училиштата да преминат на онлајн настава, или барем на комбиниран модел „пола–пола“.

„Исто така, по 22 или 23 часот не треба да има собирања надвор, а бројката на присутни во угостителски објекти да се редуцира на 30 отсто“, смета д-р Пановски.

Continue Reading

Здравје

Комисијата за заразни болести не се плаши од новиот сој на ковид

Published

on

Омикрон не ги исплаши македонските здравствени власти и Комисијата за заразни болести. Процениле дека засега нема потреба од рестрикции и доволни се актуелните мерки за заштита од Kовид-19. Надлежните уверуваат дека епидемиолошката состојба во земјата е стабилна а за новиот сој се уште нема целосни информации дали и колку е опасен.

– Остануваме со сегашните мерки, се уште нема доволно познати информации иако СЗО укажува на тоа дека можеби е полесно пренослив. Рестрикција некаква во однос на затворање на граници, на карантинизирање на патници од одредени земји нема да даде ефект. Очигледно е дека соевите се јавуваат и понатаму. Остануваме со овие мерки, ставаме акцент на вакцинацијата, изјави Венко Филипче, министер за здравство.

И додека надлежните ја следат состојбата со Oмикрон, утре на Влада ќе одлучуваат како да го зголемат опфатот со вакцинација. Откако не беше прифатен првичниот предлог на Комисијата за заразни болести и вратен на дополнителни анализи, сега фокусот го ставаат на финансиска стимулација за матичните лекари – 30 денари плус за пациент доколку убедат повеќе од 70 проценти од прикрепените осигуреници да примат вакцина.

– Можат тоа со разговори со пациентите и на мене досега не ми се јавил ниту еден матичен да реагира за дополнителен финансиски бонус, вели Филипче.

Минатата недела од здравство беа убедени дека се добри мерките – вработените во државна администрација да одат на работа само со приложување на сертификат со најмалку една доза или негативен ПЦР на сопствен трошок. Сега компаративните студии што ги побара Владата покажале дека во земји каде применувале вакви рестрикции и немало некој ефект во зголемување на опфатот со вакцинација. Нема да има отстапки ниту кај оние кои се избориле со вирусот – потврдата за прележаност останува да важи само 45 дена.  

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк