Connect with us

Инфо +

Ќе го изгуби ли денеска Охрид статусот на „светско наследство“?!

Published

on

Дали Охрид ќе го сочува или пак ќе го изгуби статусот на „светско наследство“ што го носи повеќе од 40 години и ќе се најде на листата „Светско наследство во опасност“ ќе се знае денеска.

Дискусијата за статусот на регионот на Охрид во УНЕСКО се очекува денеска да биде на дневен ред на годишната 44-та сесија на Комитетот за светско наследство при Организацијата на ООН за образование, наука и култура, што се одржува во кинескиот град Фужоу.

До дискусијата за состојбата во охридскиот регион како заштитено природно и културно наследство од исклучителна универзална вредност, според предвидената агенда за работа на Комитетот, има уште пет точки, така што одлуката за нацрт-извештајот и идниот статус на заштитеното културно и природно наследство веројатно ќе се знае во текот на денот.

Во однос на самата нацрт-верзија на одлуката, таа не ги забележува слабостите во односот на државата, институциите, националните и локалните власти со Охридското Езеро и градот Охрид како природно или културно наследство прогласено за светско богатство и за несоодветен одговор на државата и институциите, според белешките забележани од Светската организација, со конкретен предлог регионот да биде запишан на списокот на УНЕСКО за светско наследство во опасност.

Претходно, 34 организации и граѓански здруженија од Северна Македонија и Албанија испратија писмо до Комитетот за светско наследство со барање регионот на УНЕСКО во Охрид да биде запишан на списокот на светско наследство во опасност.

Епилогот од денешната дебата е сигурен, многу веројатно е дека Охрид и езерото ќе бидат ставени на списокот на светски вредности во опасност. Ова не значи нивно бришење од списокот на заштитени природни и културни вредности на УНЕСКО, туку очекуваниот развој на она што беше посочено со години од страна на експертите и критичката јавност, како несоодветен третман на брендот признат од светот. Некои од експертите сè уште се на мислење дека можеби ова е вистинскиот начин што ќе отвори повеќе можности за државата, институциите, градот да добијат помош, искуства и механизми на Светската организација во следните активности за надминување на проблемите што доведоа до кон сегашната состојба.

Македонија

Инженерот Бајрами: Објектите изградени по сличен принцип на тетовската модуларна НЕ СЕ БЕЗБЕДНИ

Published

on

По трагичниот настан, додека изведувачот не обезбеди спецификација за да докаже дека материјалот е отпорен на пожар, технички јас изјавувам дека сите објекти изградени по сличен принцип не се безбедни, вели  инженерот Неџат Бајрами.

Тој посочи дека брзината брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар

Додава дека освен пропустите во тендерската документација, прекршен е и Законот за градење, во кој пишува: Основните барања за градбата се однесуваат на механичка отпорност, стабилност и сеизмичка заштита, заштита од пожар, санитарна и здравствена заштита.

Бајрами за ТВ 21 рече дека ја проверил тендерската документација на модуларната болница во Скопје, каде, како што тврди, никаде не пишува дека е користен материјал отпорен на пожар.

Најголемиот пропуст го гледам во тендерската документација каде никаде, во ниту една точка не е предвидено користење на материјал отпорен на пожар. За изградба на модуларните објекти се користат „сендвич панели“, меѓутоа има голема разлика меѓу различните видови, зависно од материјалот кој е користен, посочи Неџат Бајрами.

По големиот пожар што избувна во тетовскиот ковид-центар, премиерот Зоран Заев изјави дека се засилени контролите во модуларните болници со цел да не се повторат вакви несреќи.

Во земјава се изградени 19 модуларни болници со цел да им помогнат на болничките капацитети во борбата против Ковид-19. Недоследностите дека овие објекти се изградени од материјали неотпорни на пожар и дека немале противпожарен систем, излегоа на виделина по пожарот во ковид-центарот во Тетово, каде животот трагично го загубија 14 лица.

Continue Reading

Македонија

Паника во Аеродром, експлозија и запалено возило (ВИДЕО)

Published

on

Автомобил се запали вечерва околу 19 часот на паркинг во улициата „Методија Шаторов Шарло“ во Аеродром. Соседите рекле дека слушнале силна експлозија и веднаш излегле надвор, а тогаш забележале дека автомобилот е во пламен.

Командирот на Противпожарната единица, Владимир Симоновски, за порталот Нова изјавил дека нема потреба од вознемиреност и дека не постои никаква опасност за зградата.

Continue Reading

Македонија

„ПОЧИТУВАНИ КОЛЕКТОРИ“ – Заев ги поздрави колекторите (ВИДЕО)

Published

on

Премиерот Зоран Заев при посетата во Штип денеска во своето обраќање на самиот почеток покрај присутните ги поздрави и колекторите.

„Почитувани претставници на изведувачите Искра Словенија и Искра Македонија, колектори кои што сте вградени овде, почитувани претставници на Јавното претпријатие хидросистем Злетовица“ изјави Заев.

Инаку Заев придружуван од Фатмир Битиќи, Благој Бочварски и Сашко Николов, присуствуваа на настан со кој започна тестирањето на пречистителната станица во Штип како дел од повеќенаменскиот капитален проект – хидросистемот „Злетовица“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк