Connect with us

Европа

Британија пред koлапc: Mилиони во изолациja, нема кој да работи – маркетите празни (Фото+Видео)

Published

on

Празните полици во британските супермаркети поради масовната самоизолација на работниците предизвикаа загриженост низ целата земја, а сопствениците на продавници ги повикуваат министрите да преземат итни мерки.

Имено, во Англија се одржа „Денот на слободата“, односно укинување на скоро сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирусите, но истовремено расте и бројот на новозаболени и се создава хаос поради апликацијата за самоизолација.

Институтот за јавно здравје ги информира луѓето дека треба да одат во самоизолација со кратка порака – пинг – преку апликација за паметен телефон. Во понеделникот имаше пинг-пинг низ целата земја, така што компаниите се соочуваат со недостиг на работна сила, а тука спаѓаат и супермаркетите чии полици беа брзо испразнети поради пaнгдемијата.

Сопственикот на трговскиот ланец Исланд предупреди дека им се заканува колапс поради недостиг на намирници затоа што скоро 1.000 нивни вработени, речиси секој четврти од нив, останаал дома во самоизолација.

Дејли Меил цитира бројка од 1,7 милиони Британци кои во моментов се во самоизолација, а всушност, малкумина се навистина болни.

Sainybury’s, Tesco, Lidl и други ланци пријавуваат празни полици поради недостиг на персонал. Главно недостасува замрзната храна, свежо месо, млечни производи како сирење, пица, овошје и спакувани салати и месо. Додека граѓаните се борат со топлотниот бран, во складиштата на Теско веќе нема вода во шишиња.

Дополнителен проблем се возачите во самоизолација бидејќи нема кој да доставува намирници, а многу возачи се вратија во Европската унија по Брегзит.

Здружението за патен сообраќај проценува дека 100.000 возачи на камиони се водат за исчезнати во Велика Британија, а илјадници идни возачи доцнат на тестирање поради проблем предизвикан од пандемијата на коронавирусите.

Сопственикот на Исланд, Ричард Вокер истакнува дека биле принудени да ангажираат 2.000 привремени работници за да може неговата продавница да работи без проблеми.

– Требаше да затвориме две продавници и да го скратиме работното време во други. Иронијата е што сите продавници ги имавме отворено цело време на пандемијата, а нашите вработени не се помалку херои од другите на линијата на одбраната од вирусот. Апсолутно нема потреба од панично купување. Оние кои треба да паничат седат во британската влада, рече Вокер.

Во меѓувреме, владата составува список на вработени кои би биле исклучени од апликацијата, 48 часа откако Даунинг стрит објави дека нема да има исклучоци.

Ричард Вокер повика на итно решавање на проблемот од министерот Борис Џонсон.

– Принудени сме да ја ограничуваме нашата услуга, но не поради вирусот, туку поради системот што го создадовме поради вирусот. Потребен ни е список на неопходни вработени од Владата што ќе вклучува вработени во малопродажба и возачи, невидените херои кои ја движат нашата економија, вели Вокер.

Телеграф пишува дека на бензинската станица снемува горивото поради апликација која се заканува да запре делови од економијата. Даунинг стрит известува дека младите кои добиле пинг ден пред венчавката треба да ја откажат прославата.

Борис Џонсон, кој исто така се наоѓа во самоизолација, ги повика граѓаните од да ги следат правилата до 16 август кога Велика Британија ќе се префрли на систем различен од тој системот за самоизолација на контакт.

– Мора да запомниме дека изолацијата е витална алатка во борбата против болестите, рече тој.

Европа

Шведска му покажа на светот како треба: Шведскиот модел беше нajycпешен, во последните 7 дена имаат НУЛА ПОЧИНАТИ

Published

on

Рекорден број на заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на столбот на срамот во светските медиуми поради лабавата анти-ковид-политика.

Британски „Гардијан“ го окарактеризира шведскиот пристап како „катастрофа во најава“, додека Си-Би-Ес Њуз објави дека Шведска е пример како не треба да се решава кризата со коронавирусот.

И покрај сите критики, Шведска се уште ги има најслабите епидемиолошки мерки против коронавирус, земјата е полна со туристи, се работи и функционира нормално, учениците одат на училиште и сето тоа без речиси никакви ограничувања.

Исто така, шведските власти не само што не се закануваат со воведување рестриктивни мерки, туку и не ги препорачуваат. И каков е резултатот?

Најновите податоци покажаа, земени во последните седум дена, дека бројот на смртни случаи од Ковид-19 е нула. И така во сите тие претходни седум дена.

Значи, како што се заклучува во текстот на порталот fee.org, а пред една година беше јасно дека приказните за „катастрофата во најава“ се неосновани, а сега, една година подоцна, се покажа дека шведскиот пристапот бил точен.

Ова го докажуваат и месечните бројки, како оние за бројот на заболени така и економските. Денес, Шведска е послободна, поздрава и со повеќе пари од која било друга европска земја.

Continue Reading

Европа

Данска ГИ УКИНА сите мерки против Ковид и се фрли на журкање! (Видео)

Published

on

Неверојатни фотографии од преполниот стадион Паркен во Копенхаген се појавија во неделата на социјалните мрежи. Таму, на 11 септември, само еден ден по укинувањето на сите епидемиолошки мерки во Данска, се одржа концерт на данскиот панк бенд „The minds of 99“.

Распродадениот концерт, на кој присуствуваа околу 50.000 луѓе, потсетува на настани и концерти пред пандемијата бидејќи публиката е збиена, а сите мерки беа укинати поради добрата вакцинација, никој не носи маски и не треба да држи дистанца.

На Фејсбук страницата на настанот пред концертот беа објавени инструкции за граѓаните кои доаѓаат на концертот, но во ниту една инструкција или забелешка не се споменувше корона вирусот. Организаторите дадоа сервисни информации за сообраќајот околу стадионот и класичните предупредувања дека не смеете да носите пиротехника на концертот, дека не смеете да пушите на стадионот и дека, да речеме, нема да има гардероби за оставање јакни.

Данците постепено укинуваа мерка по мерка во текот на изминатите неколку месеци се додека, конечно, не одлучија повеќе да не го класифицираат „Ковид-19“ како „социјално критична“ болест. Исто така на граѓаните не им треба потврда за ковид.

Фановите на бендот кои вчера беа на концертот не го кријат ентузијазмот за првиот ваков голем концерт во Данска по година и пол епидемиолошки мерки. Инстаграм е полн со фотографии од преполниотт Паркен.

– Конечно завршија сите ограничувања! За исполнет живот што ви дава вакви искуства, денес засипнав. Благодарам, напиша на Инстаграм фан на The Minds of 99 кој беше на концертот.

Continue Reading

Европа

Австрија воведува КАРАНТИН за НЕВАКЦИНИРАНИ

Published

on

Австрија ќе воведе „локдаун“ само за невакцинирате против Ковид-19. Австрискиот канцелар, Себастијан Курц го објави фокусот на новите мерки кои ќе важат оваа есен и кои се наменети токму кон оние кои досега немаат примено вакцина.

Курц објаснува дека целта на новите мерки е да се зголеми подготвеноста за вакцинација и повеќе контроли.

Отсега натаму неделната индиценца нема да се следи како индикативна вредност за носење мерки. Наместо тоа, ќе се следи идниот капацитет на единиците за интензивна нега.

Што се однесува до локдаунот, Курц рече дека, доколку се потребни „заштитни мерки“, тие повеќе нема да бидат за целата земја, туку само за невакцинираните.

Кога станува збор за вакцинација, тој објави дека сака да продолжи да се дава третата доза, и дека целта останува да се зголеми стапката на вакцинација на населението.

Курц, исто така, најави зајакнување на контролите, не само за да ги убеди луѓето да се вакцинираат, туку и затоа што има се повеќе лажни потврди за вакцинација, а правилата за короната не се почитуваат насекаде. Тој исто така најави и отворање на училиштата.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк