Connect with us

Балкан

ПРОТЕКОА АУДИО СНИМКИ -„Води го во кланица“ – вака кланот на Беливук договарал ликвидација на жртвите

Published

on

Застрашувачко видео за организирање убиствa во „куќата на ужасот“ зборува за бруталноста на кланот на Велја Невоља, но и за ладнокрвно договарање на ликвидации.

На снимката се слуша како Вељко Беливук, Марко Миљковиќ и нивните соработници го мамат Лазар Вукичевиќ во куќата во Ритопек каде биле извршени најмонструозните убиства.

Аудио-снимката, која ја објави српски „Kurir.rs“, јасно покажува дека Беливук и неговите соработници планираат киднапирање на Вукичевиќ и најмонструозна ликвидација. Навидум лажен профил на Зорица Марковиќ го објавил разговорот за планот за ликвидацијата. Граѓани велат дека истото аудио е можно да е монтирано.

Имено да потсетиме, Вукичевиќ е една од жртвите на овој озлогласен клан кој бил најмонструозно мачен, осакатен и најбрутално убиен.

Лазар Вукичевиќ исчезна во октомври 2020 година, а последен пат бил лоциран на Баново Брдо и оттогаш му се изгуби секаква трага.


Слушнете го аудиото:

Балкан

Излегоа на терен со маички: Се молиме за Тетово, тим од прва лига во Албанија (Фото)

Published

on

Тим од Албанија во прва лига ,,Партизани Тирана”, се појави на натпревар со сочувство за Тетовската несреќа и загинатите.

Фудбалерите излегоа на терен со маички на кои пишува ,,Се молиме за Тетово”, пренесоа албански медиуми.

Continue Reading

Балкан

Вучиќ до Ѓукановиќ: Ни ти, ниту некој друг нема да може да ја покори Србија додека сум жив (Видео)

Published

on

Претседателот на Србија утрово беше гостин на ТВ Прва, каде зборуваше за Црна Гора, шпионажа, избори, семејство…

Претседателот најпрво започна со темата Црна Гора, реагирајќи дека протестите беа најавени и дека сите овие настани требаше да се очекуваат, а за Цетиње рече дека ова е област на Црна Гора каде има силна омраза кон Србите и сите други кои не се Црногорци, што тој верува дека не е вистинска, туку е политички поттикната.

На прашањето дали е загрозена безбедноста на Патријархот и Митрополитот, со оглед на драматичното снимање на нивното пристигнување во манастирот Цетиње, Вучиќ рече дека слетале на земјиштето зад манастирот.

– БИА го информираше раководството на Србија за настаните во Црна Гора цела ноќ – рече претседателот и додаде дека нејзината работа, како и сите такви служби, е да ги следи настаните и ситуацијата во регионот.

„Најавени беа тензии, најавени протести, Цетиње е место каде над 90 проценти од населението е ориентирано против Српската православна црква и кон сите оние кои припаѓаат на други народи освен на Црна Гора, но мислам дека омразата не е реална, туку е предизвикана од одредени политичари, што резултираше со овие настани“, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Прва.

Претседателот на Србија зборуваше за ситуацијата во Црна Гора и истакна дека протестите се најавени, и дека сите овие настани требаше да се очекуваат.

Тој рече дека веќе му честитал на устоличувањето на митрополитот Јоаникије, но и честита и на Црна Гора за фактот што, и покрај притисокот, го организира устоличувањето во Цетиње.

– Добро е што Владата ја промени својата одлука, точно беше дека устоличувањето не требаше да се случи, но се смени околу 1 часот и добро е што се случи, и му честитам на Кривокапиќ што покажа дека ги има инструментите да го спроведе – вели тој.

На шпекулациите дека „се во Црна Гора го подготвиле од српската тајна полиција“, Вучиќ рече дека тоа го направила владата на Црна Гора, така што устоличувањето заврши.

– Верувам дека црногорската влада имаше проблеми бидејќи ја имаат таа дихотомна, бицефална влада – претседателот и владата, и сигурно не им беше лесно да го организираат востоличувањето – додаде претседателот и објасни од каде доаѓаат зелените знамиња на комитите и што значат.

Тој објасни дека станува збор за зелено движење кое го добило името по бојата на хартијата на која бил отпечатен материјалот по Првата светска војна. Тие не биле за обединување со Србија, туку за конфедеративен и федерален статус, а потоа целосно против обединување. Таа идеологија ја продолжува убиениот Секула Дрљевиќ, а ја продолжи Савиќ Марковиќ, кој беше Црногорец, но и усташки намесник, кој беше уредник на таканареченото списание Хрватска православна црква, која треба да покаже дека таму живеат некои православни луѓе, а не Срби.

https://youtube.com/watch?v=kJWBu14wCdE%3Ffeature%3Doembed

Одговор на Мило Ѓукановиќ

Да му одговорам на господинот Ѓукановиќ! Ниту ти, ниту некој друг ќе можете да ја покорите Србија и повеќе нема да ја покорувате како што тоа го правевте во претходните 30 години. Владеевте со оваа земја на сите можни начини, преку криминал, полициски службеници, политички претставници, службеници во разузнавачки структури. Претежно ги исчистивме оние луѓе кои работеа против Србија и ќе го продолжиме тоа чистење.

– Јас ви велам, нема да ја покорите Србија како што ја покорувавте. А нападите врз Србија секогаш доаѓаа од Црна Гора – и во времето на НАТО агресијата врз нашата земја, Црна Гора беше искористена како политичко поле за напад врз Србија, и тоа се случуваше секој пат. И тие се навикнати да управуваат со Србија, не само со пазарот за наркотици и со убиствата во Белград, тие се навикнати да управуваат со Србија.

– Ви кажувам сега – ние не сакаме да управуваме со Црна Гора, сакаме братски односи со Црна Гора. Но, ви гарантирам, додека сум жив, нема да ви дозволам да ја покорите Србија онака како што сте ја покорувале речиси 30 години! Додека сум жив, и знаете што значи тоа и што треба да направите!

Доста е разбивање на Србија!

– Доста е со разбивање на Србија! Доста веќе буткање дрога во Белград затоа што е три или четири пати поголем од Црна Гора – рече претседателот.

https://youtube.com/watch?v=cRFWzFSPw2Q%3Ffeature%3Doembed

„ИЗБОРИ НА 3 ИЛИ 17 АПРИЛ“

Претседателот Александар Вучиќ денеска изјави дека нема одлука во врска со кандидатурата за претседателските избори следната година, но дека позицијата на партијата што ја предводи е да се кандидираат луѓе кои се способни да победат.

На прашање на ТВ Прва дали сите притисоци можат да влијаат врз него да каже дека нема да се кандидира за претседател, Вучиќ рече дека Вучиќ не донел никаква одлука за тоа прашање.

„Разгледуваме се со коалиционите партнери. Нашата презентација на состанокот со СПС пред некој ден беше кратка, нивната беше многу подолга. Нашите ставови се сосема јасни, но сега нема јавно да зборувам за тоа“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека партијата што ја предводи е подготвена да донесе одлука за номинирање на луѓе кои се способни да победат.

„Би сакал да победат оние кои се бореа за посилна, понапредна Србија, која е меѓу првите во Европа во однос на економскиот раст“, ​​додаде Вучиќ.

Тој пренесе дека немало договор по средбата со раководството на СПС.

„Ние го кажавме нашиот став, го чекаме нивниот одговор. И така на секого ќе му ја дадеме нашата позиција“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека не станува збор за конформизам, за бројот на освоени мандати, истакнувајќи дека ќе има жесток притисок, и надвор и внатре.

„Тајкуните сакаат да добијат многу пари. Не се двоумам да го кажам тоа, не се плашам дека ќе ме нападнат, и за разлика од сите, јас сум тој што никогаш не побарал милост од нив “, рече Вучиќ.

Што се однесува до датумот на изборите, тој рече дека тие мора да бидат во согласност со законот, помеѓу 3 и 17 април следната година.

Тој, сепак, посочи дека 10 април е денот кога е создадена НДХ, така што одржувањето избори на тој ден нема да има смисла, поради жртвата на српскиот народ, па изборите ќе бидат на 3 или 17 април.

Continue Reading

Балкан

СПЦ со помош на специјалци и хеликоптери го спроведе планот во Црна Гора

Published

on

Под силна заштита на специјалните сили во манастирот во Цетиње беше устоличен митрополитот црногорско-приморски Јоаникије. Тој и српскиот патријарх Порфирије со хеликоптер пристигнаа во манастирот откако граѓаните на Цетиње го блокираа периодот во градот протестирајки против неговото устоличување. Во Манастирот ги пречека помала група граѓани со аплауз и извици Достоен, а веднаш  по завршувањето на церемонијата свештениците беа евакуирани во Подгорица. Претседателот Гукановик ваквиот чин го нарече срамен.

Устоличувањето на митрополитот на Српската православна црква Јоаникие беше проследено со протети , блокади и судири со полицијата во Цетиње . Во протесите се уапсени неколку лица меѓу кои и советникот на претседателот Гуканови, а  повредени се и 20 тина полицајци.

Црногорците на барикадеите порачаа дека ваквиот чин на устоличување на  митрополитот на СПЦ  во манастир каде почиваат моштите на Свети Петар Цетињски е провокација и атак врз црногорскиот идентитет и независност.

За разлика од Цетиње, српските свештеници во Соборниот Храм  во Подгорица уште вчера беа пречекани со аплауз, поддршка и огномет. На големиот  број верници се приклучи и премиерот Кривокапик и неговите министри. Тој денска ги осуди нападите врз полицијата, оценувајки го она што се случуваше  во како  тероризам. Настаните во ЦГ ги коментираше и српскиот престедател Вучиќ кој ги отфрли на шпекулациите дека во сето ова е вмешана  српската тајна полиција и му се обрати директно на Гукановик.

Една третина од 620 000 жители на ЦГ се изјаснува како Срби, а некои српски националисти дури и го негираат црногорскиот идентитет.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк