Connect with us

Спорт

Кошаркарите блеснаа кога беше најпотребно и ја размонтираа Словачка

Published

on

Кошаркарската репрезентација на Македонија со цврста игра во одбраната убедливо ја совлада Словачка со 69-47 во вечерашниот меч во Скопје, и стигна до првата победа на претквалификацискиот турнир за пласман на Светското првенство (СП) во 2023 година.Црвено-жолтите водеа во текот на целиот меч, а на противникот му дозволија да постигне само пет поени во последната четвртина.Бојан Трајковски беше најефикасен на мечот со 16 поени, додека Адем Мекиќ и Џејкоб Вајли забележаа по 12 поени, а Бојан Крстевски и Кристијан Николов уфрлија по 10 коша.
Македонија, Швајцарија и Словачка имаат по една победа и еден пораз во досегашниот тек од турнирот на кој преостанатите средби ќе се играат од понеделник до среда.

Првите две репрезентации од групата ќе се пласираат во квалификациите за СП 2023. Избраниците на селекторот Драган Бајиќ задутре ќе се сретнат со Швајцарија.

Спорт

Човечина! Редарот се онесвести, а Роналдо истрча да му помогне (ФОТО)

Published

on

Пред да започне натпреварот од Лигата на шампионите што Манчестер Јунајтед го игра на гости во Швајцарија против Јанг Бојс, се случи инцидент кога еден од редарите се онесвести откако топка го погоди во главата.

Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо, вечерва во Швајцарија покажа дека освен тоа што е голем фудбалер, тој е и голем човек.

Имено, пред да започне натпреварот од Лигата на шампионите што Манчестер Јунајтед го игра на гости во Швајцарија против Јанг Бојс, се случи инцидент кога еден од редарите се онесвести откако топка го погоди во главата.

Continue Reading

Спорт

(ВИДЕО) ПOTOP нa „УС Опен“: Мeчoт бeшe пpeкинaт, пyбликaтa eвaкyиpaна!

Published

on

Натпреварот од второто коло на УС Опен помеѓу Диего Шварцман и Кевин Андерсон беше прекинат бидејќи се поплави стадионот „Луис Армстронг“.

Силно невреме го погоди Њујорк, па иако беше затворен терен, натпреварот мораше да се прекине, а публиката беше евакуирана од стадионот. Водата навлезе во внатрешноста на стадионот, па публиката ги почувствува последиците.

ВИДЕО:

Continue Reading

Македонија

Македонската претставничка Наковска-Бикова освои шесто место на Параолимпијадата 👏🏅

Published

on

Единствениот македонски претставник на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио, стрелачката Оливера Наковска – Бикова, претпладнево го освои шестото место во финалето во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри.

Наковска-Бикова: Секој ден да е ден на рамноправност на жената - Нова  Македонија

Наковска – Бикова, која влезе во финалето како осмопласирана, настапот го заврши со резултат од 147.9 кругови.

Македонската параолимпијка на Игрите во Токио ја очекуваат уште два настапи, в четврток во дисциплината спорт пиштол од 25 метри и пиштол слободен избор од 50 метри, в сабота.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк