Connect with us

Инфо +

Може ли четиричлено семејство да го помине месецот со 20.000 денари ?

Published

on

Мало  поскапување има на минималната кошничка во земјава. 

Во август минималните потреби на домаќинствата чинеле 33.538 денари.

Тука спаѓаат потребите на едно домаќинство за храна, пијалаци, домување, хигиена, превоз, облека, обувки и друго. 

Според податоците на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) за вредноста на синдикалната минимална кошница, најголем дел од средствата оделе за исхрана и пијалаци  41,81 отсто или 14.022,45 денари. 

Потребите за домување изнесувале 10.780,47 денари или 32,14 отсто, за хигиена биле потребни 2.366,04 денари, за превоз 2.466,69 денари, за облека и обувки 2.118,95 денари.

За култура во август едно домаќинство одвоило 1.066,79 денари или 3,18 отсто, а за одржување на здравјето 716,20 денари или 2,14 отсто.

На четиричлено семејство во јули му биле потребни повеќе од 33.000 денари за основни потреби. Точната сума е 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби.

Mинимално зголемување има на трошоците за живот. 

Дел од намирниците поскапеле, а кај дел има и поевтинување. 

Трошоците минатиот месец во однос на претходниот месец скокнале за 0,5 отсто, а цените на мало пораснале за 0,8 отсто. 

За нормален живот во Македонија се потребни најмалку 32.854денари за просечно четиричлено семејство, да може во нормални услови да го помине месецот.

Tака барем пресметале во извештајот на Сојузот на синдикати на Македонија за минималната потрошувачка кошница за месец март . 

Според тоа најмногу пари граѓаните потрошиле за храна или 13.798 денари, додека за сметки минатиот месец македонците платиле минимим 10.414 денари.

За чистење на домот и за лична хигиена на едно просечно семејство биле потребни најмалку 2.324 денари, за превоз 2.154. Додека за облека и обувки биле потребни 2.154 денари, а за културни настани просечно четричлено семејство во Македонија за месец март издвоило 1.070 денари. 

Македонија

,,Законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето”

Published

on

УСТАВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
УПРАВЕН суд се прогласува ненедлежен за одлуки на Собранието.
ОСНОВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
_____________________
ЛЕВИЦА прогласува дека законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето.

Фејсбук статус на претседателот на Левица, Димитар Апасиев.

И Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе 2 100 амандмани за стопирање на 4-те закони со кои се предвидува зголемување на платите на судиите, на јавните обвинители, на членовите на Судскиот совет и Советот на јавните обвинители.

Continue Reading

Македонија

Првиот знак при влез во Скопје – слика за цела држава! (Фото)

Published

on

Твит на денот:

Continue Reading

Истражување

Македонците најнесреќна популација во регионот!

Published

on

Шеста година по ред Финска е прогласена за земја со најсреќна популација, според Светскиот извештај за среќа кој е објавен денеска.

Извештајот, кој се занимава и со ефектите од кризата предизвикана од коронавирусот врз благосостојбата на луѓето, секоја година го составуваат научници во САД врз основа на анкети на Институтот Галуп.about:blank

Според извештајот, по среќните Финци следуваат Данска, Исланд, Израел, Холандија, Шведска, Норвешка, Швајцарија, Луксембург и Нов Зеланд.

Македонија е на 87 место, а од соседните земји Косово е на 34, Србија е на 45, Грција на 58, Бугарија на 77 и Албанија на 83 место.

Црна Гора е 67-ма во Светскиот извештај за среќа, а Босна и Херцеговина е 71-ва.

На дното на рангирањето се претежно африканските земји, а Авганистан и Либан разурнати од војна се двете најнесреќни земји во светот, во истражувањето во кое беа опфатени вкупно 137 земји.

Научниците рекоа дека проценката на среќата на луѓето остана „извонредно отпорна“ и покрај пандемијата „Ковид-19“, со глобални просеци во 2020 до 2022 година исто толку високи како оние во годините пред пандемијата од 2017 до 2019 година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк