Connect with us

Инфо +

Заев: Дa пoкaжeмe чoвeчнocт дa им пpyжимe paкa нa бeгaлцитe, тие се миротворци

Published

on

Да покажеме човечност и да им пружиме рака на авганистанските бегалците кои деновиве се очекува да пристигнат во нашата земја, порача денес премиерот Зоран Заев.

Тој рече дека Авганистан била една од првите земји кои покажале солидарност по скопскиот земјотрес во 1963 година, а Македонија како земја која учествувала во мировните мисии во Авганистан уште од 2002 година, сега кога на авганистанците им е најтешко, треба да им понуди гостопримство.

„Станува збор за миротворци, за луѓе кои што работеле во меѓународни агенции, за новинари, интелектуалци, жени, деца…“, рече Заев, кој додаде дека нашата земја никој не ја натерал, туку самата се понудила да згрижи дел од овие луѓе.

Тој рече дека бројката која што до сега е договорена за прифаќање на околу 450 лица може да се промени за нови 50-70 или 90 лица доколку се покаже таква потреба.

Веќе се знае каде ќе бидат сместени бегалците од Авганистан, објасни Заев, додавајќи дека нашата земја ќе го обезбеди превозот од аеродромот до хотелите, како и бесплатна вакцинација за оние кои што се уште не се вакцинирани (повеќето од нив биле вакцинирани со оглед дека работеле за странски мисии и компании во Авганистан), потоа на бесплатен здравстен преглед на сите на кои тоа им е неопходно, како и бесплатно ПЦР тестирање.

Европа

(Видео) Италијанските стјуардеси се соблекоа за пpoтест поради зaгубата на работните места

Published

on

Околу 50 поранешни стјуардеси стоеја во редови на римскиот плоштад, прво ги фрлија торбите на калдрмата, потоа полека и синхронизирано, ги соблекоа палтата, униформите, здолништата, и високите потпетици

Околу 50 поранешни стјуардеси на веќе згасената италијанска авиокомпанија „Ал Италија“ ги соблекоа униформите во центарот на Рим на плоштадот Кампидољо, во знак на протест поради загубата на работните места и условите во кои нивните колеги се вработуваат повторно во новата компанија „ИТА Ервејс“.

Италијанската авиокомпанија „Ал Италија“, која со години е во финансиски проблеми, последен пат полета на 14 октомври, а нејзините авиони ги презеде авиокомпанијата ИТА, која почна да лета само еден ден по затворањето на „Ал Италија“.

Околу 50 поранешни стјуардеси стоеја во редови на римскиот плоштад, прво ги фрлија торбите на калдрмата, потоа полека и синхронизирано, ги соблекоа палтата, униформите, здолништата, и високите потпетици

Останаа боси, само во долна облека, во тишина, неколку минути. Потоа внимателно ги собраа алиштата и чевлите и заедно извикуваа: „Ние сме Ал Италија!“

Лидерите на синдикатите вршат притисок врз владата да ги продолжи надоместоците за невработеност до пет години.

Continue Reading

Свет

Русија пред нykлeapнa xaвapија: Иcклучен руски нykлeaрен реактор, испуштал пареа

Published

on

Нуклеарен реактор на југот на Русија е исклучен бидејќи е откриено дека испушта пареа, но тоа не предизвикало зголемување на радиоактивното зрачење.

Како што наведува Розенергоатом, подружницата на руската нуклеарна агенција Росатом, реактор број 2, од четири што ги има електраната во близина на Ростов на Дон, на југот од земјата, мораше да се затвори поради поправки, бидејќи синоќа во 23.55 часот по средноевропско време беше откриено дека испушта пареа. „Причината е неисправен спој на цевката од 18 милиметри преку која не-радиоактивна вода оди до генераторот на пареа на реакторот“, наведува Розенергоатом.

Портпаролот на Розенергоатом рече дека инцидентот не е опасен и дека се ќе се среди за два дена, откако ќе се излади цевката. Русија е меѓу најголемите производители на нуклеарна енергија во светот. Росатом има 38 реактори изградени главно во советската ера, во 11 електрани низ целата земја.

Continue Reading

Македонија

За пет дена во октомври во Тетово освоени се над ТРИ МИЛИОНИ денари

Published

on

Во октомври, за само пет дена, во Тетово, освоени се повеќе од три милиони денари во категоријата на „Милионер џекпот“ добивките, велат од Државната Видеолотарија на Македонија.

Првиот џекпот го регистрираат на 15 октомври, во износ од 1.718.893 денари во Тетово. На 20 октомври добивката кај видеолотариските терминали е регистриран во износ од 1.582.574 денари.

Од Државната Видеолотарија исто така велат дека добивките продолжуваат да се движат во вредност од 1.200.000 до 1.800.000 денари.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк