Connect with us

Истражување

ОВА Е ПРЕТЕРАНО: Полицијата го казни овчарот Зоран затоа што немал лична карта и кучињата немале корпа на устата

Published

on

Српскиот сyд прогласи за вин0вен еден 68-годишен маж кој бил фатен од полицијата дека не носи лична карта. Човекот е овчар, и е фатен сред планина додека го чувал своето стадо. Бонус – за малку ќе го казнеле и за тоа што кучињата (чувари) не носеле заштитни маски.

Зоран Миладиновиќ од село во општината Кypшумлија, за пpeкршокот ќе мора да плати казна од 3.000 динари.

“Како и секој ден ја носев стоката на пасење. Тогаш наидоа двајца полицајци кои имаа некоја работа во село. После краток разговор еден од нив ме праша дали имам лична карта.

Се зачудив и им објаснив дека сум овчар и дека често пати се случува да накиснам со стоката додека сум на планина, па не ја носам личната карта за да не се распадне од вода,” објаснил Зоран.

Полицијата не го прифатила неговото објаснување, а еден од полицајците дури му ја покажал и својата лична карта, за да му докаже дека документот треба да се носи и во планина.

По ова, полицајците продолжиле по процедура па му рекле на Зоран дека треба да го kaзнат и за тоа што кучињата немале заштитни маски.

“Им објаснив дека кучињата ме штитат мене и стоката од в0лци, и ако им ставам маски, можам само да се сликам со нив,” раскажува Зоран.

Во судот за пpeкршоци во Кypшумлија потврдиле дека Миладиновиќ е казнет со 3.000 динари, заради пpeкршување на законот.

COVID 19

Пари: Граѓаните искреширале 131 МИЛИОНИ ЕВРА во аптеките низ Македонија, за 1 година

Published

on

Според податоците на порталот Пари во соработка со бизнис платформата БизнисМрежа.мк она што е за одбележување е што во листата на ТОП 10 аптеки кои оствариле најголем приход минатата година, сите без исклучок оствариле поголем приход од 2019 година.  И кај добивката ситуацијата е слична, сите тие ја завршиле годината со зголемен профит освен последната кај што има мал пад.

Вкупно 10-те најголеми аптеки во земјава минатата година на сметка генерирале вкупен приход од 131 милион евра и добивка од 2,1 милион евра.

Целосната анализа на следниов линк:

https://pari.com.mk/zegin-farm-od-prodazba-na-lekovi-svrte/

Continue Reading

Истражување

Македонија најбезбедна земја на Западен Балкан

Published

on

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, според истражувањето на Институтот за економија и мир (ИЕП).

Индексот на Македонија е зголемен за 11 индексни поени, и државава е на 40-то место во светот, додека на прво место во светот е Исланд, а на последното 163-то се наоѓа Авганистан.

Зад Македонија се Србија (44. место), Албанија (48. место), Црна Гора (51. место), Босна и Херцеговина (72. место) и на 80. место од земјите од Западен Балкан се наоѓа Косово.

Според Институтот, поголем дел од земјите од Западен Балкан бележат напредок во состојбата за мир, безбедност и внатрешна стабилност.

ИЕП рангира 163 независни земји и териории во светот, оценувајќи ја состојбата на мир во тие земји во публикацијата „Индекс на мирот“ (Peace index) за 2021 година. 

Continue Reading

Истражување

Светски реномирано списание со студија: ТРЕТАТА доза вакцини сега е НЕПОТРЕБНА и може да биде ОПАСНА

Published

on

Тим научници од Соединетите држави, Велика Британија, Франција, Швајцарија и други земји објавија статија во научното списание „Лансет“ во која се наведува дека во моментов нема потреба од обемна имунизација со третата доза вакцини против коронавирус.

Меѓу авторите на написот се Марион Грубер, поранешна директорка на Канцеларијата за истражување и преглед на вакцини во Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) и нејзиниот поранешен заменик, Фил Крауз. И двајцата поднесоа оставки откако регулаторот ја поддржа администрацијата на третата доза вакцини.

Истражувачите велат дека вакцините против коронавирус се ефикасни против тешки форми на болеста, но дека прераната употреба на третата доза носи одредени ризици, вклучувајќи и можни несакани ефекти како што е миокардитис, што најчесто се јавува по втората доза на mRNA вакцина.

Медицинските експерти постојано истакнуваат дека масовната ревакцинација започнала премногу рано, но потврдиле дека трета доза може да биде потребна подоцна – на пример, ако се појави нов вид вирус што успева да ја „пробие“ заштитата кој ја обезбедува вакцина ..

Во написот се истакнува дека дури и со високата стапка на вакцинација меѓу населението, главните носители на инфекцијата се сепак луѓе кои воопшто не биле вакцинирани.

Написот е објавен една недела пред почетокот на третата доза вакцинација во САД, што претходно ја најави администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден.

Во почетокот на август, генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејесус, повика на мораториум за воведување на трета доза на вакцината против коронавирус навреме, за да бидат испратени повеќе вакцини во земјите чии жители се уште не примиле ниту една доза .

Израел, Франција, Германија и бројни земји на Блискиот Исток веќе најавија дека ќе започнат со вакцинација со третата доза.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк