Connect with us

Инфо +

Хуманитарецот Аце изгради уште еден дом, овојпат за малата Мишела

Published

on

На 20 ти март оваа година хуманитарецот Александар Георгиевски ја започна својата мисија за помош на семејството Давиткови од село Ерџелија- Свети Николе.

Првичната слика од куќата беше многу лоша, и немаше никакви услови, дури и многумина не веруваа дека ќе се успее, но Аце го направи спротивното, се е возможно кога се сака.

Тој во март стапи во контакт со градоначалникот на Св Николе Сашо Велковски, истотака побара помош и од хумани граѓани.

Тој ангажираше мајстори и со цел денеска госпоѓа Виолета заедно со нејзинот сопруг и син живеат во среден и дом со услови за живот.

Но големиот Аце не застана тука, не застана со таа куќа, тој активно учествуваше секаде каде што ќе беше повикант и каде ќе увидеше дека е потребна помош.

Овопат Герогиевски замина во Куманово во мисија, со цел изградба на куќа на малата Мишела. Куќа која пред неколку месеци била опо жарена.

– Ќерка ми ја остави внуката кога беше стара само 3 дена, одтогаш јас ја чувам неможам животот да си го замислам без неа. Еве сега уште малку ќе наполни 11 години, таа оди во четврто оделение и е одличен ученик, изјави Мирјана за ,,Срце на Дланка,,

– Неможам да се одделам од баба ми, за мене таа е мајка, јас иако бев малку кај вистинската мајка, неможев таму да заспијам, едноставно неможев без таа што ја нарекувам мајка. Јас тука ќе уживам, таа ќе па ти, вели малото девојче.

– Неможам да се одделам од баба ми, за мене таа е мајка, јас иако бев малку кај вистинската мајка, неможев таму да заспијам, едноставно неможев без таа што ја нарекувам мајка. Јас тука ќе уживам, таа ќе па ти, вели малото девојче.

Мишел е пак вредно девојче додека на нејзина возраст децата си играат со кукли, таа научила да пере и да готви и мие садови. Помага и чува деца на соседите, а тие за возврат и даваат по некој денар и храна.

Мишел е пак вредно девојче додека на нејзина возраст децата си играат со кукли, таа научила да пере и да готви и мие садови. Помага и чува деца на соседите, а тие за возврат и даваат по некој денар и храна.

Македонија

(Boзнемиpyвачко видео) Heма Брза пoмoш! Момче во чapшаф го носат во бoлница

Published

on

Драматично видео на Фејсбук сподели претседателот на Народната партија на Ромите, Геге Демировски кој во разговор со Инфомакс ни посочи дека се работи за случка во Струмица.

Се работи за младо момче кое има сериозни здравствени проблеми, но брза помош нема па така фамилијата и комшиите во чаршаф како импровизирана носилка го носат во болница.

Граѓаните во видеото и самите посочуваат дека ја побарале брзата помош, но немало екипа која може да им помогне.

Вo носилката се гледа млад човек кој е во безсознание и тешка здравствена состојба.

Continue Reading

Македонија

Инженерот Бајрами: Објектите изградени по сличен принцип на тетовската модуларна НЕ СЕ БЕЗБЕДНИ

Published

on

По трагичниот настан, додека изведувачот не обезбеди спецификација за да докаже дека материјалот е отпорен на пожар, технички јас изјавувам дека сите објекти изградени по сличен принцип не се безбедни, вели  инженерот Неџат Бајрами.

Тој посочи дека брзината брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар

Додава дека освен пропустите во тендерската документација, прекршен е и Законот за градење, во кој пишува: Основните барања за градбата се однесуваат на механичка отпорност, стабилност и сеизмичка заштита, заштита од пожар, санитарна и здравствена заштита.

Бајрами за ТВ 21 рече дека ја проверил тендерската документација на модуларната болница во Скопје, каде, како што тврди, никаде не пишува дека е користен материјал отпорен на пожар.

Најголемиот пропуст го гледам во тендерската документација каде никаде, во ниту една точка не е предвидено користење на материјал отпорен на пожар. За изградба на модуларните објекти се користат „сендвич панели“, меѓутоа има голема разлика меѓу различните видови, зависно од материјалот кој е користен, посочи Неџат Бајрами.

По големиот пожар што избувна во тетовскиот ковид-центар, премиерот Зоран Заев изјави дека се засилени контролите во модуларните болници со цел да не се повторат вакви несреќи.

Во земјава се изградени 19 модуларни болници со цел да им помогнат на болничките капацитети во борбата против Ковид-19. Недоследностите дека овие објекти се изградени од материјали неотпорни на пожар и дека немале противпожарен систем, излегоа на виделина по пожарот во ковид-центарот во Тетово, каде животот трагично го загубија 14 лица.

Continue Reading

Македонија

Паника во Аеродром, експлозија и запалено возило (ВИДЕО)

Published

on

Автомобил се запали вечерва околу 19 часот на паркинг во улициата „Методија Шаторов Шарло“ во Аеродром. Соседите рекле дека слушнале силна експлозија и веднаш излегле надвор, а тогаш забележале дека автомобилот е во пламен.

Командирот на Противпожарната единица, Владимир Симоновски, за порталот Нова изјавил дека нема потреба од вознемиреност и дека не постои никаква опасност за зградата.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк