Connect with us

Македонија

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА на патот Гостивар-Кичево, еден загинат и седумина повредени

Published

on

Во тешката сообраќајна несреќа што попладнево се случила кај Стража на патот Маврово – Кичево учествувал и Зоран Милески-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, објави порталот МКД.мк.

МИА објави дека во СВР Тетово било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, во близина на Новоселските гробишта, денеска во 15.30 часот се случила сообраќајна несреќа. Во неа учествувале три моторни возила: џип „мерцедес”, патничко возило „бмв” и камионет.

Од повредите здобиени при сударот едно лице од камионетот починало на местото на несреќата, а седум лица се пренесени во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ за укажување на лекарска помош.Можеби ќе ве интересира

Засега нема информации како дошло до несреќата и што ја предизвикало.

Во моментов јавен обвинител и екипа од ОВР Гостивар вршат увид.

Од СВР Тетово посочуваат дека денеска во рамки на акцијата за контрола на брзина на сообраќајот во полошкиот регион, биле изречени 86 мерки.

Македонија

Тетовскиот градоначалник со лопата во рака: Касами кршеше и чистеше мраз на тротоари

Published

on

Градоначалникот на Тетово, Билал Касами се фати за работа на терен заедно со локалните комунални екипи во расчитување на тротоарите од мраз.

На видеото што е објавено на Фејсбук, се гледа како лидерот на БЕСА со лопата во рака крши и чисти мраз на улица во Тетово.

Додека многумина на овие ниски температури се наоѓаат во своите домови, хероите на градот се грижат за јавните простори. Вечерва заеднички ги исчистивме тротоарите од снег и мраз. Безбедноста и слободното движење на граѓаните е наша должност, напиша Касами на Фејсбук.

Continue Reading

Македонија

Споделете да помогнеме: На Никола му се потребни финансиски средства за итна операција

Published

on

Младиот Никола Тимов во текот на ноќта имал здравствени компликации со белите дробови (бронхопнеумонија) и е итно испратен во Скопје кадешто му претстои тешка операција.

Заради тоа се јавува проблем за обезбедување на финансии кои во понеделник треба да бидат уплатени.

Ве замолуваме доколку сте во можност да донирате колку што можете и сите заедно да направеме едно добро дело.

Трансакциска сметка на Стопанска банка АД Скопје

На име Татјана Стојчева

200002277030663

Continue Reading

Македонија

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Published

on

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

22.01.2022

Mgid
Mgid

Семејство од Скопје има могу пари, бидејќи дознале трик од 2021Bitcoin UpОвој трик ги расчистува крвните садови веднаш!Cardiol

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Веста дека починала Виолета Пејчоновска, медицинска сестра од Охрид, осамна и на социјалните мрежи оти тоа е мајката на Марко Пејчиновски, детето кое направи голем спортски подвиг и на со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро објави Шило магазин.

„ Виолeта секогаш беше ведра и насмеана, вистински професионалец во својата работа и жена со големо срце“, коментираат вработените при ЈЗУ Општа Болница Охрид.

За потсетување нејзиниот син Марко, пред три години го преплива езерото, кога со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид. Следната година тој пливаше и за децата со ретки болести.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк