Connect with us

Балкан

СПЦ со помош на специјалци и хеликоптери го спроведе планот во Црна Гора

Published

on

Под силна заштита на специјалните сили во манастирот во Цетиње беше устоличен митрополитот црногорско-приморски Јоаникије. Тој и српскиот патријарх Порфирије со хеликоптер пристигнаа во манастирот откако граѓаните на Цетиње го блокираа периодот во градот протестирајки против неговото устоличување. Во Манастирот ги пречека помала група граѓани со аплауз и извици Достоен, а веднаш  по завршувањето на церемонијата свештениците беа евакуирани во Подгорица. Претседателот Гукановик ваквиот чин го нарече срамен.

Устоличувањето на митрополитот на Српската православна црква Јоаникие беше проследено со протети , блокади и судири со полицијата во Цетиње . Во протесите се уапсени неколку лица меѓу кои и советникот на претседателот Гуканови, а  повредени се и 20 тина полицајци.

Црногорците на барикадеите порачаа дека ваквиот чин на устоличување на  митрополитот на СПЦ  во манастир каде почиваат моштите на Свети Петар Цетињски е провокација и атак врз црногорскиот идентитет и независност.

За разлика од Цетиње, српските свештеници во Соборниот Храм  во Подгорица уште вчера беа пречекани со аплауз, поддршка и огномет. На големиот  број верници се приклучи и премиерот Кривокапик и неговите министри. Тој денска ги осуди нападите врз полицијата, оценувајки го она што се случуваше  во како  тероризам. Настаните во ЦГ ги коментираше и српскиот престедател Вучиќ кој ги отфрли на шпекулациите дека во сето ова е вмешана  српската тајна полиција и му се обрати директно на Гукановик.

Една третина од 620 000 жители на ЦГ се изјаснува како Срби, а некои српски националисти дури и го негираат црногорскиот идентитет.

Балкан

Приведен е осомничениот за убиство на српското семејство Ѓокиќ, им бил РОДНИНА

Published

on

Српската полиција вечерва уапсила едно лице за кое постои основано сомнение дека учествувало во монструозното убиство на тричленото семејство Ѓокиќ во селото Моравац кај Алексинац.

Српските медиуми известуваат дека тој е братучед на семејството Ѓокиќ.

Изјавата ја дал српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин, јавува Телеграф.рс.

„Убиството на семејството Ѓокиќ ја згрози и вознемири цела Србија. Извршено е професионално, трпеливо, методично и очигледно долго време се подготвувало. Благодарение на упорната и несебична работа на припадниците на Полициската управа на Ниш, членовите на полициската управа, како и Дирекцијата за криминалистичка полиција, Основното јавно обвинителство во Алексинац и Вишото јавно обвинителство во Ниш, успеавме да стигнеме до лицето за кое имаме основано сомнение дека учествувал во монструозното убиство на семејството Ѓокиќ“, изјавил српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин.

Вулин нагласил дека е пронајдена значителна сума на пари што му припаѓале на убиеното семејство, а во просториите, односно на имотот што го користел осомничениот, пронајдени се некои други предмети кои „несомнено биле дел од ова страшно и монструозно убиство“, наведува тој.

Continue Reading

Балкан

МЕТЕОР падна во Хрватска вечерва – Погледнете го несекојдневното небесно случување (Видео)

Published

on

Метеор што беше видлив од голем дел на земјата вечерва падна на територијата на Хрватска – имаше зеленкаст сјај, а беа забележани три посилни блесоци, пренесува „Далмација данас“.

Интересен астрономски настан се случи во вечерните часови, а многу набудувачи известуваат дека станува збор за многу светол објект на североисточниот хоризонт кој горел неколку секунди.

-Со оглед на многуте прашања и извештаи за многу светли метеори кола видени во Хрватска вечерва во 18.28 часот, сакаме да ја информираме јавноста дека се очекува зголемена метеорска активност бидејќи е предвидена максимална активност на метеорскиот рој Орионид во раните утрински часови на 21 октомври – рекоа од Хрватскиот астрономски сојуз.

Continue Reading

Балкан

ВАКА ГИ УАПСИЈА ВОЈНИЦИТЕ НА БЕЛИВУК: Снимка од филмската акција за осомничените за тешки убиства (ВИДЕО)

Published

on

ЧЛЕНОВИ НА МВР, конкретно Службата за борба против организиран криминал, во соработка со Обвинителството за организиран криминал, уапсија припадници на организираната криминална група „Принципи“ С.Р. (33) и Д. М. (32).

Под сомнение дека тие во август и ноември минатата година извршиле кривични дела – тешки убиства против Никола Митиќ и Здравко Радојевиќ, соопшти српското МВР.

С.Р. се товари дека, заедно со В. Б., М. М., М. Б., Д. В. Д., Н. С., С. Л., В. Г., А. С., С. Р и Б дека на 10-ти август минатата година, го киднапирал Никола Митиќ, кој потоа бил однесен во населбата Ритопек и наводно убиен таму.

Hapšenje, Principi

Видео од филмската акција на српските служби:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк