Connect with us

COVID 19

Цели паралелки во училиштата одат во изолација

Published

on

Цели паралелки во три градови во земјава одат во изолација поради коронавирусот. 

Станува збор за паралелки во Велес, Прилеп и во Штип.  Се работи за основни и средни училишта. Оваа учебна година почна со настава со физичко присуство за сите ученици во Македонија. Според планот на надлежните, ќе се премине на оналјн настава ако се заразат 10 отсто од учениците. Лани поради пандемијата на коронавирус, наставата се одвиваше он лајн, освен за учениците од прво до трето одделение.

Едно одделение со 21 ученик во прилепско основно училиште од денеска е во изолација, поради ученик во деветолетката кој бил позитивен на тестот за коронавирусот. Во изолација се и пет предметни наставници кои имале контакт со него.

Според Каролина Николоска, советник за образование во прилепската локална самоуправа одделението ќе следи онлајн настава.

– Учениците од деветто одделение ќе следат настава онлајн, а петте предметни наставници ќе предаваат онлајн додека се во изолација. Инаку, во сите основни и средни училишта наставата се одвива без проблеми и застој, вели Николоска.

Околу 9 000 основци и средношколци посетуваат настава со физичко присуство. Само учениците, над 700, од прилепската гимназија следат настава од дома поради интензивните зафати за реконструкција на училишната зграда.

Во ОУ „Кирил и Методиј“ во Велес во изолација се две деца, од ОУ „Васил Главинов“ позитивен е еден наставник и три ученика, а четири се во изолација. Во ОУ „Блаже Конески“ еден наставник е во изолација, три ученика се позитивни и четири се во изолација. Позитивен на коронавирусот е и психолог во едно основно училиште во велешко село.

Од Центарот за јавно здравје-Штип информираа дека до денеска имаат регистрирано по еден заразен ученик во основните училишта „Тошо Арсов“- Штип и „Страшо Пинџур“ во Карбинци, одделенијата во кои учеле учениците се ставени  во изолација, еден позитивен случај има во средното електро-машинско училиште „Коле Нехтенин“, таму 18 ученици од паралелката во кој учел средношколецот се во изолација, во најголемото основно училиште  „Ванчо Прќе“-Штип има двајца суспектни наставници, денеска се тестираат, во зависност од резултатите се прави и проценка на ризикот, врз основа на анкетата што се прави со наставниците ќе се донесе и одлука од епидемиолог. Надлежните од Центарот за јавно здравје-Штип велат дека имаат и еден заразен ученик и еден суспектен и во средното училиште за специјално образование и воспитание „Искра“-Штип.

COVID 19

Пари: Граѓаните искреширале 131 МИЛИОНИ ЕВРА во аптеките низ Македонија, за 1 година

Published

on

Според податоците на порталот Пари во соработка со бизнис платформата БизнисМрежа.мк она што е за одбележување е што во листата на ТОП 10 аптеки кои оствариле најголем приход минатата година, сите без исклучок оствариле поголем приход од 2019 година.  И кај добивката ситуацијата е слична, сите тие ја завршиле годината со зголемен профит освен последната кај што има мал пад.

Вкупно 10-те најголеми аптеки во земјава минатата година на сметка генерирале вкупен приход од 131 милион евра и добивка од 2,1 милион евра.

Целосната анализа на следниов линк:

https://pari.com.mk/zegin-farm-od-prodazba-na-lekovi-svrte/

Continue Reading

COVID 19

Алармантно: Делта сојот не ги штеди ни децата – за 50% зголемен бројот на заразени на возраст од 0 до 9 години

Published

on

Минатата недела бројот на деца заразени со Ковид-19 на возраст од 0 до 9 години е зголемен за 50%. За една недела заразени се вкупно 143 деца на оваа возраст, информираат од Институтот за јавно здравје. Лекарот Агрон Палоши го потврдува тоа, но додава дека децата не се поимуни на коронавирус. Ова, како што објаснува е последица на делта сојот, кој не ги штеди ниту децата и се шири многу брзо.

„Од појавувањето на делта сојот на Ковид-19, значително е големен бројот на заразени деца во споредба од порано,односно од првиот сој кога бројот на позитивни деца беше доста мал. Ова најмногу се должи на преносливоста на овој сој. Сакам да кажам дека секако симптомите се поблаги кај децата, и последиците се поблаги, иако кај мал број деца се појавуваат мултисистемски компликации“, истакна Агрон Палоши.

Лекарот Палоши училиштата не ги гледа како место каде вирусот може да се шири брзо, додавајќи дека децата од прво до четврто се многу мали за да се придржуваат на протоколите. На прашањето – дали родителите се одговорни ако нивното дете се зарази, Палоши одговори дека и родителите можат да им го пренесат вирусот на децата, но и обратно.

„И детето е потенцијален носител на вирусот кај децата кои не се имунизирани или кои не го прележале вирусот“, вели Агрон Палоши.

Минатата недела е регистрирано намалување на бројот на заболени во сите возрасни групи, освен кај оние од 0 до 9 години каде има зголемување за 50% и од 10 до 19 години – 8,2%, пишува во извештајот на Институтот за јавно здравје. Инаку, во Детската болница Козле се лекуваат околу 20 заразени деца, од кои четири се на кислородна поддршка, но во стабилна здравствена состојба.

Continue Reading

COVID 19

Наскоро и ТРЕТА ДОЗА вакцина кај нас, еве кој ќе ја прима

Published

on

Третата доза вакцина против ковид 19 во Македонија се очекува да се примени наскоро.

Првично, властите планираат со третата доза да ги имунизираат лицата со загрозен имунитет и здравствените работници, додека за останатите жители во земјава сѐ уште нема дефинитивен став дали треба или не да се имунизираат со третата доза.

Директорот на Институтот за имунологија во Скопје вели дека кај нас третата доза ќе биде Фајзер, без разлика со која вакцина претходно биле имунизирани граѓаните.

Анкетираните од АЛСАТ ја изразуваат својата подготвеност да ја прифатат третата доза од вакцината против Ковид, иако тоа засега не се препорачува од експерти.

„Ги примив двете вакцини во Австрија, ако оние што се надлежни ги предвиделе, тогаш треба да ги земеме“, рече еден граѓанин.

„Не сум експерт и не знам што да кажам, имам земено две дози. Секако дека ќе земам ако ми препорачаат трета доза“, додава еден граѓанин.

Препораката на властите е третата доза да се земе 6 до 8 месеци по примањето на втората доза. Досега, над 690.000 граѓани се вакцинирани со две дози.

Вјолца Алити, Алсат

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк