Connect with us

Балкан

Блокирани граничните премини, Вучиќ бара ПОВЛЕКУВАЊЕ на Приштина и се лути на ЕУ

Published

on

Србија бара повлекување на косовската полиција од северот на Косово, изјави претседателот Александар Вучиќ по седницата на Советот за национална безбедност. На границите моментално е мирно, а патиштата се уште се блокирани и нема патнички сообраќај освен пеш, пишува КоССев.

„Србија бара повлекување на косовскaта полиција од северот на Косово, ситуацијата да се врати на претходните страни, а потоа да отидеме во Брисел да разговараме за се и ако е можно да се договориме“, рече Вучиќ по седницата на Националната Совет за безбедност.

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека го отфрлил предлогот на таканаречените земји Квинте и Европската унија за компромисно решение за кризата на северот на Косово, нагласувајќи дека „му е преку глава од политиката на завршена работа“

Вучиќ налутено додал дека Белград бара повлекување на полицијата од северно Косово.

“Тоа е решение со кое тие ќе заборават 70 проценти од она што Албанците имаа намера да го направат на административната линија, но ќе воведат 20-30 проценти од мерките. Добив согласност од Советот за национална безбедност за отфрлање и го отфрлив затоа што ми е преку глава од политиката „можете така да разговарате со Србија“, им рече Вучиќ на новинарите по седницата на Советот.

Специјалните полициски единици на Косово, РОСУ, вчера биле распоредени во близина на два премини во северно Косово – Јариње и Брњак , каде што го спроведуваат декретот на владата во Приштина за издавање привремени таблички на граничните премини за автомобилите што влегуваат во Косово од Србија со српски таблички.

Премиерот на Косово, Албин Курти, рече дека „воспоставувањето реципроцитет за поставување на привремени косовски регистарски таблички за автомобили со српски регистарски таблички не е желба на Косово, туку наметнување од Србија“.

Приштина останува на ставот дека акцијата е легитимна и дека одлуката е донесена „во договор со меѓународните партнери“, додека Белград инсистира дека акцијата е еднострана и надвор од потпишаните договори, но признава дека рокот од договорот од 2016 година истекол на 15 септември.

Ситуацијата на премините денеска е мирна, сообраќајот е во прекин, десетици граѓани се спроти полициските единици, но нема инциденти, јавуваат белградските медиуми од терен.

Вучиќ денеска им рекол на новинарите дека Србија „ќе продолжи да инсистира на зачувување на мирот, стабилноста“ и „нема да прифати да се загрози безбедноста на српското население“, нагласувајќи дека фокусот е на имплементација на Бриселскиот договор.

Тој нагласи дека, „како и да се реши“, сегашната криза ќе биде надмината „без понижување на Србија“.

„Јас сум тој што одби, не давам согласност за грубост, поддршка за криминал и понижување на Србија“, рече Вучиќ, нагласувајќи дека Белград бара од ЕУ „да одговори дали Бриселскиот договор се уште постои“.

По денешната седница, Советот побарал повлекување на сите сили од северот на Косово и враќање на претходната ситуација, за потоа двете страни да се вратат на продолжувањето на преговорите во Брисел.

Србија е подготвена да го продолжи дијалогот, но нема да прифати наметнување еднострани одлуки од страна на Приштина, посочи Вучиќ.

Договорот за принципите за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е постигнат во Брисел под покровителство на ЕУ и тогашната шефица на европската дипломатија Кетрин Ештон, а беше потпишан на 19 април 2013 година од тогашните премиери на Србија Ивица Дачиќ и на Косово, Хашим Тачи.

Договорот предвидува формирање на Заедницата на српски општини на Косово, што требаше да се формираат по локалните избори на 3 ноември 2013 година, што досега не е направено со противење од косовските власти и тврдење дека тоа би бил „ентитет со извршна власт како Република Српска”. во рамките на БиХ.

Балкан

“Најдоа човек од подземјето кој е спремен на се“ (Фото)

Published

on

Првата реакција на одлуката на властите во Приштина да го именува Башкин Јашари на чело на Косовските безбедносни сили може да се собере во констатацијата на поранешниот новинар а сега српски функционер за Косово Милован Дрецун кој вели: Подготвен е на се.

Да потсетиме, од Приштина денеска беше соопштено дека поранешниот командант на КБС Рахман Рама поднел оставка од таа функција, поради што новиот командант е избран по итна постапка.

Причината за заминувањето на Рама од шефот на КБС е наводно конфликтот кој датира од кога тој ја одбил наредбата повторно да обои во сино американско оклопно возило и да го испрати на административниот премин со централна Србија, за време на тензиите на Косово и Метохија околу кризата со царинските дозволи.

Претседателот на српската собраниска комисија за Косово и Метохија, Милован Дрецун вели дека е очигледно што Приштина со промените на чело на Косовските безбедносни сили сака да ја искористи КБС за еднострани насилни акции на северот на Косово. Тој вели и дека Приштина нашла личност која е подготвена да направи се.

„Во Башкин Јашари најдоа лице, криминалец кој ќе биде подготвен да направи се што може против српскиот народ и максимално да го искористи капацитетот на КБС да го заврши етничкото чистење на Србите и како таков претставува ризик за безбедноста и опстанокот. на Србите во Косово и Метохија“, рече Дрецун.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи го именува генерал-мајорот Башким Јашари за нов командант на Безбедносните сили на Косово/ Фото: МИА

Во врска со пишувањето на албанските медиуми дека Рама одбил да испрати возила на КБС на север како поддршка на полициската акција, Дрецун изјави дека очигледно бараат некој кој ќе биде подготвен да користи опрема, оружје, возила и персонал на КБС за некои нови акции во северно Косово.

„Постоеше план, судејќи според медиумите, да се користат некои воени возила на КБС за полициска акција на север, што не е дозволено врз основа на договорот што Белград го постигна со НАТО, што значи дека без претходна согласност на КФОР, КБС не може да делува на север“, рече Дрецун.

Тој изјави дека на ова следело предупредување од Амбасадата на САД дека опремата донирана од САД не може да се користат во други формации без одобрение од САД. „Може да се претпостави дека Баским Јашари ќе биде подготвен да изврши такви наредби, да ја користи опремата или персоналот на КБС за акции на север без одобрение на командантот на КФОР“, рече Дрецун.

Тој изјави и дека Башкин Јашари е член на еден од најсилните криминални кланови на Косово. „Тоа е кланот Јашари, чиј водач е Рифат Јашари. Башкин Јашари, како бригаден генерал на Косовскиот заштитен корпус е идентификуван како криминалец вклучен во шверц на дрога и оружје, проституција, изнуда и рекетирање, во кои активно соработувал и соработува со криминалната група од Дреница Хашим Тачи“, рече Дрецун.

Новиот командант на ФСК, 44-годишниот Башким Јашари, е син на Рифат Јашари, кој е брат на основачот, или, како што го нарекуваат во Косово, легендарниот командант на Ослободителната војска на Косово, Адем Јашари.

Continue Reading

Балкан

Бугарски европратеник: Во Бугарија НЕМА МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО

Published

on

Бугарскиот пратеник од поранешната владејачка партија ГЕРБ, Емил Радев, со провокативни изјави апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат да ја промовираат темата за постоењето на македонското малцинство во Бугарија. Како што вели тој, во неговата земја нема македонско малцинство.

-Во Бугарија нема македонско малцинство и тоа е став околу кој не треба да се дозволуваат компромиси. Очекувам дека јас и моите бугарски колеги во ЕП едногласно да го браниме тој став, без разлика на нашите политички убедувања и разлики. Поигрувањето со темата, која си ја дозволува екстремната левица на популисти како ирската пратеничка Клер Дејли, во најмала рака е во спротивност со вистината и во суштина претставува неправеден и пристрасен напад против нашата земја, посочил бугарскиот политичар, а објави сајтот „Епицентар“.

Continue Reading

Балкан

Во Бугарија повторно СЕ ЗАПАЛИ АВТОБУС (Видео)

Published

on

Автобус со романска регистрација се запали меѓу Гурково и Пчелиново кај „Паса на Република“, дозна бугарската „НОВА“. Во автобусот бил само возачот. Никој не е повреден.

Во овој момент продолжува гаснењето на пламените јазици. Затворен e за сообраќај патот „Пасажот на Републиката“. МВР на Бугарија дознало за инцидентот во 18.40 часот.

ВИДЕО:

https://www.vbox7.com/play:9b69b77560

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк