Connect with us

Македонија

3аeв нeмa пpoблем Бугарите да станат дел од Уставот, медиумите веќе ги објавија бугарските апетити

Published

on

Премиерот Зоран Заев вели дека немаме проблем во Уставот да ги додадеме Бугарите, ниту која било друга етничка припадност.

Апсолутно никој пат не било проблем во нашата земја, не верувам дека и сега е проблем. Нашиот Устав ја препознава разноликоста во етничкиот карактер и тој ги набројува и Македонците и Албанците, и Србите, и Турците и Ромите и Власите и Бошњаците и другите. Земјите коишто пристапуваа, барем од регионот, или во последните години да кажам, деценија и пол, од 2004-та наваму, голем дел од нив имаат пракса при отворањето на Уставот непосредно пред полноправното членство во Европската унија да ги додадат и другите етнички заедници освен мнозинската етничка заедница којашто стои. Нашиот Устав е структуиран токму на тој принцип. Ние, јас сум рекол неколку пати, а и други претставници на институциите, ние немаме проблем да ги додадеме и Хрватите и Црногорците и Бугарите и други доколку мислат дека треба да бидат додадени, но секако тоа не треба да значи дека во моментот ние треба да го отвораме Уставот поради овие прашања, рече Заев.

Бугарските медиуми веќе објавија дека Протоколот треба да содржи правно обврзувачки гаранции за спроведување на Договорот за добрососедство. Најважната точка ќе биде македонските Бугари да бидат впишани во Уставот, за да се запре фалсификувањето на историската вистина.

На самитот на ЕУ и Западниот Балкан некако незабележително помина изјавата на претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен дека е во подготовка т.н Патоказ според кој доколку се биде во ред со неговата имплементација треба да го тргне бугарското вето и да отовори преговори со Македонија.

Патоказот со пет плус едно прашање како можно решение за спорот вчера беше споменат и од високите претставници на Унијата. Патоказот би требало да биде готов до почетокот на ноември, а во него би имало решенија, кои треба да се исполнуваат во целиот преговарачки процес.

Потпретседателката на ЕК, Фон дер Лајен на завршната прес-конференција на Самитот, порача дека неотворањето преговори со Македонија и Албанија го загрозува кредибилитет на ЕУ и поддршка во регионот.

– Важно е да се знае дека Европската комисија работи интензивно за да се пронајдат клучните прашања во билатералниот спор меѓу Македонија и Бугарија, тоа се „пет плус едно“ прашање, за да се состави патоказот, како практичен чекор кон решавање на овој проблем, рече Фон дер Лајен.

Бугарските медиуми веќе објавија дека Протоколот треба да содржи правно обврзувачки гаранции за спроведување на Договорот за добрососедство. Најважната точка ќе биде македонските Бугари да бидат впишани во Уставот, за да се запре фалсификувањето на историската вистина.

Пред неколку недели Заев изјави дека Уставот ќе се отвори пред влезот на Македонија во ЕУ, а пак лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски побара реципроцитет, одснсно и Македонците да влезат во бугарскиот Устав.

За да отвори Уставот и да се гласаат измени, слично како со Договорот со Грција е потребно двотретинко мнозинство, односно поддршка од 80 пратеници.

Инфомакс

Македонија

Траорно во скопско Студеничани

Published

on

Траорно беше денеска во скопското село Студеничани. 10 дена по големата автобуска трагедија во Бугарија, испратени во вечните почивалишта беа жртвите на голема несреќа.

Денешниот ден беше најтежок за семејствата кои ги дочекаа посмртните останки од своите најблиски.

Интервенираше и екипа на Брза помош.

Еден човек изгубил 4 члена од своето семејство…

-Тежината е ептен голема кај нас и цело време ние сме фокусирани сме само да се завршат овие последни погребни церемонии, тоа ни е битно во моментов. Ние како семејство имаме четири члена.

Посмртните останки на 45-те загинати во големата трагедија на автопатот Струма изутрината пристигнаа со два авиони на бугарската армија. На меѓународниот Аеродром во Скопје тие беа пречекани од државниот врв предводен од претседателот, премиерот и собранискиот спикер.

Последна почит кон загинатите граѓани дадоа и на плоштадот Скендербег. Знајни и незнајни. Пораката е иста од сите: вакви трагедии повеќе да нема.

45-мината загинаа на 23 ноември во автобусот кој се запали во сообраќајна несреќа на автопат во Бугарија.

Continue Reading

Македонија

Митева до Заев за смеењето на комеморацијата: ШТО ТИ Е СМЕШНО БРЕ… (ВИДЕО)

Published

on

Денеска во Македонија пристигнаа телата на починатите во трагичната автобуска несреќа во која починаа 45 лица од кои 12 деца, трагедија која ја зави Македонија во црно, а во целост затвори неколку домови бидејќи починаа цели фамилии.

На комеморацијата и пречекот на починатите присуствуваше целиoт државен врв меѓу кои и премиерот во оставка Зоран Заев.

Додека Македонија плаче и се носат телата, Заев се смееше во разговор со претседателот на НСДП, Горан Мисовски, личеше на

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева праша „“ и постави видео на Твитер кое наиде наголем број на реакции од граѓаните:

Continue Reading

Македонија

Професорката Котеска: За се’ ќе одговapaте – бaндо kpиминална

Published

on

Редовната професорка на Филолошкиот факултет, Јасна Котеска го истури својот гнев кон последните случувања во Република Македонија на социјалната мрежа Твитер.

Таа најави одговорност за Влада за сите штетни политики изминативе години како и човечки жртви кои се резултат на лошото владеење.

-Ама за се’ ќе одговарате!

– за Преспански

-за Бугарски

-за Тиранска

-за живи изгорени сограѓани

-за “додека дишам уставот нема да се смени”

-за секој ДУП

-за екологија

-за здравство

-за царовска

Ама за се’ ќе одговарате – бандо криминална, пишува професорката која важи за еден од најгласните критичари на власта, но со смирен тон.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк