Connect with us

Скопје

(Видео) Момче ги ПРЕПЛАШИ аеродромци, вперувало пластичен ПИШTOЛ во патниците на ЈСП

Published

on

Момчето кое утрово со пластичен пиштол се шетало низ ТЦ „Бисер“ во населбата Аеродром во Скопје е приведено, соопшти МВР.

– Денеска, околу 09.20 часот полициски службеници од Полициска станица Аеродром, постапувајќи по претходна пријава, во трговски центар на подрачјето на Аеродром го затекнале Ш.Л.(19) од Скопје, лице со здравствени проблеми, кој носел пластичен пиштол (играчка). Од страна на полициските службеници, пиштолот и футролата му биле одземени – информираат од МВР.

На социјалните мрежи е објавено видео од момчето во автобус на ЈСП на кое се гледа како го вперува пиштолот во патниците на автобусот.

Скопје

Исчезнаа багерите од Водно, затворен и дивиот пат, сопствениците повикани на распит во полиција, ќе добијат казна

Published

on

Запреа градежните активности во парк шума Водно, денеска овде беше мирно. Повлечена е градежната механизација по синоќешната инспекциска контрола.

 Сопствениците се повикани на распит во полициска станица бидејќи се работи за приватни парцели. Тие го прекршиле законот и добија казни но и наредба да го врата земјиштето во првобитната состојба.

Од општина Центар констатирале дека се работи за 4 парцели кои се надвор од ДУП и ГУП.  Градоначалникот на Центар го презентираше планот на кој јасно се гледа дека овој простор е дел од Парк шумата Водно и е надвор од урбанистичките планови. Ќе се проверува и зошто е направен дрвениот мост.  

Запрени се градежните работи и на куќите кои се градат од спротива. Денеска до нив  не можеше да се стигне.

Инспекторите по сторијата на Сител направиле проверка и на дел од околните куќи . Постапиле со рушење на една помала дивоградба. Останатите дополнително ќе ги проверуваат дали добиле документ за легализација, но Богдановиќ прецизно не одговори дали и колку одобренија за градба  се издадени во овој дел.

Сопственикот кој рамнеше земјиште во парк-шумата Водно, за да го подготви теренот за градење, ќе добие казна од општина Центар. Ова следува по увидот што го направија инспекторите од Секторот за инспекциски работи на општината.

– Се работи за четири парцели во приватна сопственост, кои се надвор и од Деталниот урбанистички план и од Генералниот урбанистички план и се водат како земјоделско земјиште, односно лозја. На овие локации не е предвидена никаква градба, ниту пак, населба. На сопственикот ќе му биде врачено решение итно да го врати земјиштето во првобитна состојба и ќе биде изречена казна. Сопственикот исто така е пријавен во МВР, кое ќе го повика на разговор. Доколку се утврди прекршување на законските одредби, ќе добијат соодветни кривични пријави. Граѓаните да бидат спокојни, на тоа место нема ништо да се гради – информираа од општина Центар.

Во меѓувреме, ја нема градежната механизација која работеше на локацијата покрај пешачката патека Словенска која води до Средно Водно.

Continue Reading

Скопје

Камиказа: Не гласајте за „крадоначалникот“ Шилегов

Published

on

Кандидатот за градоначалник на Левица Петар Георгиевски-Камиказа во интервју за Република изјави дека очекувал да добие околу 60.000 гласови на локалните избори и дека излезноста ќе биде над 65 посто.

Сепак тој е горд дека од овие избори излегол горд без ниту едена дамка и со чист образ.

Тој објаснува дека било трик и спин изјавата дека ќе гласа за Шилегов и дека на тој начин успеал повеќе да го има во медиумите.

За досегашниот градоначалник на Скопје се уште тврди дека е „крадоначалник“ и оти ќе заврши таму каде што му е местото.

Камиказа за Шилегов вели дека ментално и психички е многу далеку од квалитетите на Бени Шакири и на Тортевски кои се негови големи пријатели.

Георгиевски вели дека не може да неговите гласачи да им каже за кого да го дадат гласот ,но оти е јасно против кого била усмерена изборната кампања изминатите денови и оти од тоа може граѓаните да извлечат заклучок.

-Јас само знам за кого не би гласал а тоа е за Шилегов. Но, не можете на овие 21.000 освестени луѓе да им кажете за да гласаат. Ја навредувате нивната интелегенција. Но,еве им порачувам: Да не гласате за Шилегов-порачува Камиказа.

Continue Reading

Скопје

Драма на Бит Пазар: Две жени пpeтепале 21 годишник од Кондово

Published

on

На 19.10.2021 во СВР Скопје, Л.Р.(21) од с.Кондово, скопско, пријавила дека околу 22.10 часот во близина на аптека на подрачје на Бит пазар била физички нападната од две женски лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк