Connect with us

Здравје

Пановски за „Фокус“: За оваа болест не се предвидени ЛИМЕНИ САНДАЦИ, погребалните претпријатија си го ИЗМИСЛИЈА за да земат повеќе ПАРИ

Published

on

Последните десетина дена, една од темите која се отвори, а која предизвика голем интерес во јавноста е дали пациентите починати од опасниот Ковид 19 можат да бидат преносители на вирусот, со оглед на тоа што повеќе од година ипол овие пациенти се погребуваат во вреќи и затворени сандаци, за да не се „заразат“ нивните најблиски, како и тие кои присуствуваат на погребот, пренесува Фокус.

Првично, тоа не преставуваше никаков проблем за најблиските на починатите, кои покрај големата болка, која ја доживуваат, не се спремни, како што велат ако се такви протоколите, да загубат уште еден член од семејството. Но, како што поминува времето, така перспективите се менуваат, па се поголем број на граѓани бараат објаснување дали тоа има логика и како ако некој веќе починал и не дише, може да ја пренесе болеста.

Од друга страна, и лекарите тврдат дека шансите некој да се зарази од починат пациент, кој бил болен од корона се минимални.

„За оваа болест не се предвидени лимени сандаци, тоа самите погребални претпријатија си го измислија за да земат повеќе пари, а власта срамно си молчеше. Кога ги прашаа пред година дена, рекоа дека тоа не е протокол. Од тогаш, мислам дека нема лимени сандаци, односно не се инсистира на нив. Знам дека сандакот не смее да се отвора и мислам дека не се изложува во капела, туку директно се оди на гробишта. Барем, така е на погребите на кои јас сум присуствувал. Немаше ограничувања на бројот на присутни. За вреќите мислам дека се користат за транспорт од болница до капела. Потоа, не знам дали со вреќата го ставаат телото во сандак. Шансите, умрен човек да пренесе ковид на здраво лице се минимални. Можеби е во ред да не се дава лешот на фамилијата, но нема логика да не им се дава да го видат од дистанца со заштита“. објаснува во изјава за „Фокус“, микробилогот Никола Пановски.

Извор: Фокус

Здравје

Едната ИЗГОРЕ, другата ПРОКИСНА – Mодуларните болници кои се градени по највисоки стандарди

Published

on

Затворена е модуларната болница до Инфективна клиника од безбедносни причини -протекувал покривот од дождовите минатата недела. Според информациите до кои дојде 24ТВ, водата пробила и до сијаличните места, па поради опасност од хаварија, објектот е испразнет и затворен. И од Инфективна клиника и од Министерството за здравство ја потврдија информацијата дека минатата недела е затворена модуларната болница, каде имало 20 тина пациенти.

„Точно е дека прокапа од дождот, ја испразнивме, дезинфициравме внатре и сето тоа ќе се санира. Дел од пациентите се префрени на Инфективна клиника каде што имаше слободни места дел се на Институтот за ТВЦ“, изјави за 24 ТВ, д-р. Милена Стевановиќ, директорка на Клиниката за инфективни болести.

Во модуларната болница има централен довод за кислород со што опасноста е поголема доколку водата дојде во допир со струјата.

„Во модуларната болница до Инфективната клиника нема сместено пациенти.Дваесетина пациенти кои биле сместени во неа се префрлени во самата болница и во ТБЦ за да не им пречат на активностите преземени за поправка на мал дел од кровот на модуларната болница.“ – велат од Министерството за здравство.

И покрај препораките на одредени лекари да се затворат монтажните објекти после пожарот во модуларната болница во Тетово, од Министерството за здравство тврдеа дека сите 19 монтажни болници се градени по највисоки медицински и безбедносни стандарди. Во пожарот во модуларната болница во Тетово, живи изгореа 14 пациенти.

Continue Reading

Здравје

Д-Р БЕЌАРОВСКИ: За одење во странство платија 2 милиони евра да ги тестираат децата, сега не дозволуваат бесплатно

Published

on

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за Токсикологија, на својот Фејсбук профил напиша свој коментар поврзан со најавениот скрининг на децата во училиштата.

-Повеќе од 100.000 тестови за Sars-Cov-2 се направени на малолетници во Македонија за да патуваат во странство, а нивните родители за тоа платиле околу 2 милиони евра. Истите тие родители, сега не дозволуваат бесплатно нивни деца да бидат тестирани, за да имаат побезбедни училишни денови,- коментира Беќаровски.

Continue Reading

Здравје

Дaнилoвски пpeдвидyвa кpaј нa пaндeмиjaтa нa пpoлeт

Published

on

Поради студеното време и затворените простории ќе има зголемување на бројот на заразени, но епидемиолошката крива нема да има „остри врвови“, вели епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски.

Според него, крајот на пандемијата ќе дојде со пролетта, но со грипот секоја година ќе има и сезона на корона.

– Крајот на епидемиолошката приказна ќе дојде со пролетта. Вирусот ќе ја загуби силата, но секоја година ќе има сезона на корона.

Наставата со физичко присуство не претставува ризик со висок епидемиски потенцијал – изјави за ТВ Канал 5 Даниловски.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк