Connect with us

Спорт

Струмичанката НАКОВА МАРИЈА се натпреваруваше во БОДИБИЛДИНГ во Англија „АРНОЛД КЛАСИК“, каде присуствуваа СТАЛОНЕ, БОЛД И ШВАРЦЕНЕГЕР

Published

on

Нашата струмичанка Накова Марија која живее и работи во Англија, деновиве се натпреваруваше на големиот бодибилдинг натпревар „АРНОЛД КЛАСИК“. Накова беше дел од најпознатата федерација ширум светот – „НПЦ“ во бикини класа по шест месечни подготовки.

Првиот натпревар беше регионален натпревар на кој на Накова и беше потребен резултат за квалификација на „АРНОЛД КЛАСИК“ и истиот се одржа на 11 септември во Бормунт, Англија. На натпреварот таа го освои второто место и обезбеди карта за „АРНОЛД КЛАСИК“.

Со квалификацијата на големиот натпревар кој го носи името по Арнолд Шварценегер, Марија Накова се натпреваруваше како почетник во отворена класа и повторно во бикини верзија.

„Натпреварот за мене беше големо искуство и задоволство. Стоев помеѓу 150 натпреварувачки кои сите беа максимално подготвени. Сега се подготвувам за следната година кога „АРНОЛД КЛАСИК“ ќе се одржи повторно на 23 септември“ – вели Марија за Струмица Денес.

Инаку, на натпреварот присуствуваа и Силвестер Сталоне, Еди Хал, Јусејн Болд, Арнолд Шварценегер, Рони Колман и многу други големи спортски имиња. Честитки до Марија!

Македонија

Македонски навивач експлодираше од радост на Олд Трафорд – го развеа знамето од Кутлеш веднаш зад Роналдо (ФОТО)

Published

on

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед се кренаа јуначки после непријатната негатива од 0:2 против незгодната Аталанта. Но потоа следуваше феноменален пресврт по кој камерите зумираа навивач кој еуфорично ја славеше победата. Излезе дека е наш човек.

Се работи за скопјанецот Александар Зелениковски, инаку член на фан-клубот на Манчестер Јунајтед во Македонија, објавува ОФФНЕТ.

На толку многу навивачи кои беа синоќа во бројка од преку 70.000 на Олд Трафорд, режисерот во преносот го улови токму Македонецот кој беше пресреќен после голот на Роналдо за 3:2.

Јасно се гледа во кадар и на оваа снимка направена од трибина со знамето на Македонија. Роналдо и компанија славеа пред негови очи.

Continue Reading

Спорт

Војводи Тетово: Градскиот стадион е НАШ ДОМ, одлуката за забрана за играње на Тетекс да се ПОВЛЕЧЕ

Published

on

Навивачката група Војводи од Тетово апелира да се повлече одлуката од општина Тетово за забрана за настап на спортскиот клуб Тетекс на градскиот стадион во Тетово, тие велат стадионот е нивен дом и ќе организираат протест за да престанат поделбите на етничка основа со ваквиот потег на општинските власти.

Поради ново настанатата ситуација околу Градскиот стадион во Тетово и информацијата која ја добивме од нашиот клуб Тетекс дека Општина Тетово во координација со фудбалскиот клуб шкендија посакува братското дерби да го забрани по секоја цена да се одигра во сабота на Градскиот стадион во Тетово, ние како навивачка група ВОЈВОДИ јавно упатуваме апел до надлежните во Општина Тетово и шкендија да се вразумат и нивната вчерашна одлука да ја повлечат, да се извинат и да не предизвикуваат непотребни конфликти и омраза кон Тетекс и Македонците во Тетово ! Затоа што оваа забрана за настап на Тетекс на Градскиот стадион ќе ја прифатиме исклучиво само како поттикнување на меѓуетничка нетрпеливост, омраза кон македонскиот народ, свесно предизвикување на немири, проблеми во градот и против развојот на спортот. Исто така да напоменеме дека во последните неколку години сме сведоци на една кампања на која целата реторика е “едно општество за сите” па би сакале да прашаме дали ова е тоа “едно општество за сите” ? За каква еднаквост зборуваме кога во општините каде што Македонците се со помал процент на жители не се применува таа еднаквост. Ако таа еднаквост ја нема секаде тогаш зошто да мачкате очи со тоа ширум македонската јавност или пак таа еднаквост не е намената во средините каде што живееат поголем процент на албански граѓани ?
Ние тука не сме сирачиња кои ќе се условуваат кога би можеле да играме како што ни се налага цело време, а тоа е наместо во сабота натпреварот да се игра во петок или понеделник.
Стадионот е граден од парите на нашите дедовци, чичковци, татковци кои работале за помала плата на времето во фабриката Тетекс со цел Тетово и Тетекс да добијат фудбалски храм како што доликува. Градскиот стадион во Тетово е НАШ СТАДИОН, НАШ ДОМ !Доколку оваа одлука не се укине и продолжи инатот од страна на Општина Тетово и шкендија која без никаков правен документ го држи стадионот во нивна сопственост, ќе бидеме приморани да излеземе на улица да ја бараме правдата, но и покрај улица ќе започнеме и правна борба за нашиот стадион !
Ако не се изнајде решение ќе ги повикаме сите поранешни работници во фабриката Тетекс кои плаќале за овој стадион, поранешни и сегашни фудбалери на Тетекс од цицибани до сениори, сите поранешни и сегашни македонски советници во Општина Тетово, сите генерации на нашата навивачката група, сите фанови на Тетекс, љубители на спортот во Тетово, СИТЕ МАКЕДОНЦИ да застанат зад нашиот протест кој ќе го најавиме !
Македонецот доста време е угнетуван од сите страни во Тетово, Македонецот во Тетово време е да го крене својот глас додека не е предоцна, Македонецот во Тетово време е да покаже дека ова е негов град, дека ова е Македонија и дека нема да има намера да потклекнува !
Можеби сите мислат дека малку останавме, но се уште многу сме и НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ !!!
ВРЕМЕ Е ЗА МАКЕДОНСКА РЕВОЛУЦИЈА ВО ТЕТОВО !
СО ВЕРБА ВО БОГ ВОЈВОДИ ДО ГРОБ !!!

Пишуваат од навивачката група Војводи.

Continue Reading

Скопје

Почивај во мир Јулија Портјанко, на Скопје му остави сѐ!

Published

on

Статус на денот:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк