Connect with us

Свет

(Видео) Стpaшни пoплaви вo Кина: Peчиcи 20 илjaди кyќи ce цeлocнo yништeни, oкoлy 120 илjaди лицa ce eвaкyиpaни

Published

on

Околу 120 илјади лица се евакуирани од кинеската провинција Шанси поради поплавите што го зафатија регионот, пренесува кинеската државна телевизија.

Според информациите, во големите поплави досега околу десетина лица го загубија животот, а тројца се водат за исчезнати.

Повеќе од 1,7 милиони луѓе се погодени од невремето, а речиси 20 000 куќи се целосно уништени.

Причинетата штета од поплавите се проценува на пет милијарди јуани (околу 775 милиони долари).

Свет

Фејсбук ќе го менува името ?

Published

on

Гигантот на социјалните мрежи Facebook Inc. (FB.O) планира да се ребрендира под ново име следната недела, објави во вторникот The Verge, повикувајќи се на добро информирани извори.

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг планира да разговара за промена на името на годишната конференција на компанијата на 28 октомври, но тоа би можело да се открие порано.

Новинари побараа коментар од Фејсбук, но компанијата рече дека не ги коментира „гласините или шпекулациите“.

Веста доаѓа во време кога компанијата се соочува со зголемена контрола на американската влада врз своите деловни практики.

Ребрендирањето ќе го позиционира Фејсбук (социјална мрежа) како еден од многуте производи под матичната куќа l, shamoke, кој исто така ќе следи групи како Instagram, WhatsApp, Oculus и други.

Во Силиконската долина, не е невообичаено компаниите да ги менуваат имињата бидејќи бараат да ги прошират своите услуги.

Verge наведува дека евентуалното име на компанијата може да има врска со името Horizon. Неодамна, Фејсбук ја преименува својата VR развојна платформа за игри наречени „Horizon“ во „Horizon Worlds“.

Ребрендирањето ќе го одразува фокусот на Фејсбук за изградба на таканаречена „метавераза“, онлајн свет каде што луѓето можат да користат различни уреди за навигација и комуникација во виртуелна средина. Концептот на метаверазата има тенденција да ја пренесе реалноста на Интернет.

Фејсбук инвестираше многу во проекти за виртуелна реалност (ВР) и зголемена реалност (АР) и има намера да ги поврзе своите речиси три милијарди корисници преку неколку уреди и апликации. Во вторникот, тие објавија дека планираат да отворат 10.000 работни места во Европската унија во следните пет години за да помогнат во изградбата на оваа „метаверза“.

Закерберг зборува за „метаверза“ од јули, а необичниот збор, кој првпат се појави во дистописки роман стар три децении, го спомнаа и други технолошки компании, како што е Мајкрософт.

Continue Reading

Свет

Неверојатно: Се ypна авион во Тексас, прeживеаја сите патници (Видео)

Published

on

Авион со 21 патник се урна во округот Велер, Тексас, објавија локалните медиуми
Авионот МД-87, во кој имало тројца членови на екипажот, полетал од иаеродромot во Хјустон, кога во вторникот наутро.

Неверојатно, сите патници, меѓу кои и десетгодишно дете го преживеале падот.

Continue Reading

Свет

ВИДЕО: Стотици луѓе позираа голи во пустина во Израел, креваат еколошка свесност

Published

on

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

ВИДЕО:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк