Connect with us

Балкан

„Ќе ги закопуваме ли браќата како во 99-та?“- Сестрата на ранетиот Србин, му се обрати на Вучиќ, емотивни признанија „Неподносливо е!“

Published

on

Ќе ги закопуваме ли браќата како во 1999? Сестрата на ранетиот Сречко Софронијевиќ му се обрати на Вучиќ, претседателот на Србија во Рашка ги слушна емотивните признанија на Србите од Косово и Метохија кои велат: „Неподносливо е!“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пристигна во Рашка по драматичните сцени во Косовска Митровица и упадот на единиците на РОСУ, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одлучи итно да се сретне со претставниците на нашиот народ во Косово и Метохија. Средбата беше полна со емоции, а косовските Срби му дадоа на претседателот примери на малтретирање на кои беа изложени:

„Дали ќе ги закопаме браќата како во 1999 година?“, го праша претседателот на Србија, сестрата на Среќко Софронијевиќ, кој беше ранет денеска во акцијата на РОСУ.

  • Дали државата ќе застане зад нас или ќе се браниме. Ако дојдеме во ситуација да немаме лекови, плаќаме за основните работи – рече таа.

Таа рече дека дошле до ситуација да мора да одат во Рашка за да земат лекови, да платат такси за тоа затоа што немаат превоз.

  • Не знам повеќе што да правам. Мојот син мораше да го напушти Косово, тој работеше во полиција. Копнеам по мојот син, моите внуци. Дали сега треба да го напуштам огништето, како во 1990 -тите? праша таа.

Еден Србин од Косово рече дека повеќе не може да ја поднесе ситуацијата со КиМ.

  • Тие го тероризираат народот, тие дојдоа до идеја да апсат шверцери, но со боева муниција. Веќе не можеме да го толерираме тоа, ако сакате да не заштитите, ве молиме. Не можеме повеќе да издржиме – се слушна на состанокот.

Неколку Срби што присуствуваа на состанокот рекоа дека членовите на РОСУ пукале по случаен избор. – Го ранија момчето до нас, што е следно? Само сакаме да знаеме дека имаме помош од државата и луѓето на кои им веруваме – рече еден од присутните граѓани.

Вучиќ им рече на косовските Срби дека ќе се што имаат да кажат:

  • Нема да можам да ви кажам се што знаеме затоа што ќе мора да оставиме некои работи за помал собир и секако без камери. На крајот, ќе одговорам на се што имате да ми кажете и ќе се обидам да се договорам што ќе правам во следниот период – рече Вучиќ.

Претседателот ги праша претставниците на Србите во Косово и Метохија дали бараат присуство на медиумите, на што доби потврден одговор.

  • Не разбирам зошто камерите ќе дојдат кај нас на ваков состанок, но ќе го почитувам вашиот избор. Ќе ве слушам час или два, можеби и подолго, но ќе одговорам на сите ваши прашања – рече Вучиќ.

Претседателот на Српската листа, Игор Симиќ, рече дека е згрозен од настаните во Митровица и дека мора да земе лекови за смирување.

  • Јас разбирам дека не тепаа со пушка и палки, но не можам да разберам како некој би пукал во овие луѓе. Ако се повтори вакво нешто, ќе има општ отпор – рече Симиќ.

Тој се состана со претставници на српскиот народ во Косово и Метохија, откако специјалните единици на косовската полиција утрово упаднаа на северот од провинцијата и ранија Србин.
Зборуваше и татко на четири деца.

  • Имам четири деца, повеќе не можеме да го издржиме овој терор. Молчиме и страдаме, но веќе не можеме. Не сум подготвен да одам кај нив со голи раце, тие ги прекршија сите договори, може ли да ни помогнете, да се бориме, да знаеме на што сме? – праша еден од Србите.

Милош Ракиќ (25) рече дека утрово биле разбудени од членови на РОСУ, со удари на вратата со задници од пушка.

  • Денес се случи нешто најцрно, се случи порано, но немаме каде да одиме. Ова беше чист тероризам врз луѓето. Направивме голема жртва сите овие години – рече Ракиќ.

Пред Вучиќ, во Рашка пристигнаа министерот за одбрана Небојша Стефановиќ и началникот на Генералштабот на Војската на Србија Милан Мојсиловиќ.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, денеска на вонредна прес -конференција рече дека Сречко Софронијевиќ / 36 / е ранет во денешниот напад на специјалистите на РОСУ врз Србите на северот на Косово, за чијшто живот лекарите во Косовска Митровица борејќи се.

Тој додаде дека десетици Срби се повредени при упадот на специјалните сили во Приштина и рафалниот оган.

Балкан

Приведен е осомничениот за убиство на српското семејство Ѓокиќ, им бил РОДНИНА

Published

on

Српската полиција вечерва уапсила едно лице за кое постои основано сомнение дека учествувало во монструозното убиство на тричленото семејство Ѓокиќ во селото Моравац кај Алексинац.

Српските медиуми известуваат дека тој е братучед на семејството Ѓокиќ.

Изјавата ја дал српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин, јавува Телеграф.рс.

„Убиството на семејството Ѓокиќ ја згрози и вознемири цела Србија. Извршено е професионално, трпеливо, методично и очигледно долго време се подготвувало. Благодарение на упорната и несебична работа на припадниците на Полициската управа на Ниш, членовите на полициската управа, како и Дирекцијата за криминалистичка полиција, Основното јавно обвинителство во Алексинац и Вишото јавно обвинителство во Ниш, успеавме да стигнеме до лицето за кое имаме основано сомнение дека учествувал во монструозното убиство на семејството Ѓокиќ“, изјавил српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин.

Вулин нагласил дека е пронајдена значителна сума на пари што му припаѓале на убиеното семејство, а во просториите, односно на имотот што го користел осомничениот, пронајдени се некои други предмети кои „несомнено биле дел од ова страшно и монструозно убиство“, наведува тој.

Continue Reading

Балкан

МЕТЕОР падна во Хрватска вечерва – Погледнете го несекојдневното небесно случување (Видео)

Published

on

Метеор што беше видлив од голем дел на земјата вечерва падна на територијата на Хрватска – имаше зеленкаст сјај, а беа забележани три посилни блесоци, пренесува „Далмација данас“.

Интересен астрономски настан се случи во вечерните часови, а многу набудувачи известуваат дека станува збор за многу светол објект на североисточниот хоризонт кој горел неколку секунди.

-Со оглед на многуте прашања и извештаи за многу светли метеори кола видени во Хрватска вечерва во 18.28 часот, сакаме да ја информираме јавноста дека се очекува зголемена метеорска активност бидејќи е предвидена максимална активност на метеорскиот рој Орионид во раните утрински часови на 21 октомври – рекоа од Хрватскиот астрономски сојуз.

Continue Reading

Балкан

ВАКА ГИ УАПСИЈА ВОЈНИЦИТЕ НА БЕЛИВУК: Снимка од филмската акција за осомничените за тешки убиства (ВИДЕО)

Published

on

ЧЛЕНОВИ НА МВР, конкретно Службата за борба против организиран криминал, во соработка со Обвинителството за организиран криминал, уапсија припадници на организираната криминална група „Принципи“ С.Р. (33) и Д. М. (32).

Под сомнение дека тие во август и ноември минатата година извршиле кривични дела – тешки убиства против Никола Митиќ и Здравко Радојевиќ, соопшти српското МВР.

С.Р. се товари дека, заедно со В. Б., М. М., М. Б., Д. В. Д., Н. С., С. Л., В. Г., А. С., С. Р и Б дека на 10-ти август минатата година, го киднапирал Никола Митиќ, кој потоа бил однесен во населбата Ритопек и наводно убиен таму.

Hapšenje, Principi

Видео од филмската акција на српските служби:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк