Connect with us

Балкан

HATO доби yлтиматум – има 24 часа да реагира инаку српска вojcка влегува на Косово – Вучиќ во моментов е во посета на вoeна база на југот на Србија

Published

on

Доколку НАТО не ги заштити Србите на Косово и Метохија во рок од 24 часа, на кои им се заканува погром по последниот упад на специјалните сили на РОСУ на северот на Косово и Метохија и ранувањето на Србин во Звечани, тоа ќе го стори српската армија, дознава Informer.rs !

По драматичните сцени во Косовска Митровица и упадот на единиците на РОСУ, што кулминираше со ранување на Срби од албанските специјални сили, српскиот претседател Александар Вучиќ одлучи итно да се сретне со претставници на српскиот народ на Косово и Метохија.

Како што дознаваме, претседателот на Србија и Владата на Србија денеска ќе донесат одлука дека доколку НАТО, односно КФОР не реагира во рок од 24 часа и не го заштити загрозеното српско население на Косово и Метохија, тоа ќе го направи српската армија !

Претседателот Вучиќ пристигна во гарнизонот на Војската на Србија во Рашка, каде ги посети војниците, а потоа ќе ги посети единиците на жандармеријата во таа област.

Да потсетиме, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како гостин во емисијата „Хит твит“ на ТВ Пинк на 26 септември, веќе зборуваше за таква можност.

Претседателот додаде дека Србија нема да влезе во Косово и Метохија со своите војници и дека ќе чека НАТО да реагира 24 часа во случај на погром. Ако НАТО не реагира, Србија ќе реагира.

Балкан

Приведен е осомничениот за убиство на српското семејство Ѓокиќ, им бил РОДНИНА

Published

on

Српската полиција вечерва уапсила едно лице за кое постои основано сомнение дека учествувало во монструозното убиство на тричленото семејство Ѓокиќ во селото Моравац кај Алексинац.

Српските медиуми известуваат дека тој е братучед на семејството Ѓокиќ.

Изјавата ја дал српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин, јавува Телеграф.рс.

„Убиството на семејството Ѓокиќ ја згрози и вознемири цела Србија. Извршено е професионално, трпеливо, методично и очигледно долго време се подготвувало. Благодарение на упорната и несебична работа на припадниците на Полициската управа на Ниш, членовите на полициската управа, како и Дирекцијата за криминалистичка полиција, Основното јавно обвинителство во Алексинац и Вишото јавно обвинителство во Ниш, успеавме да стигнеме до лицето за кое имаме основано сомнение дека учествувал во монструозното убиство на семејството Ѓокиќ“, изјавил српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин.

Вулин нагласил дека е пронајдена значителна сума на пари што му припаѓале на убиеното семејство, а во просториите, односно на имотот што го користел осомничениот, пронајдени се некои други предмети кои „несомнено биле дел од ова страшно и монструозно убиство“, наведува тој.

Continue Reading

Балкан

МЕТЕОР падна во Хрватска вечерва – Погледнете го несекојдневното небесно случување (Видео)

Published

on

Метеор што беше видлив од голем дел на земјата вечерва падна на територијата на Хрватска – имаше зеленкаст сјај, а беа забележани три посилни блесоци, пренесува „Далмација данас“.

Интересен астрономски настан се случи во вечерните часови, а многу набудувачи известуваат дека станува збор за многу светол објект на североисточниот хоризонт кој горел неколку секунди.

-Со оглед на многуте прашања и извештаи за многу светли метеори кола видени во Хрватска вечерва во 18.28 часот, сакаме да ја информираме јавноста дека се очекува зголемена метеорска активност бидејќи е предвидена максимална активност на метеорскиот рој Орионид во раните утрински часови на 21 октомври – рекоа од Хрватскиот астрономски сојуз.

Continue Reading

Балкан

ВАКА ГИ УАПСИЈА ВОЈНИЦИТЕ НА БЕЛИВУК: Снимка од филмската акција за осомничените за тешки убиства (ВИДЕО)

Published

on

ЧЛЕНОВИ НА МВР, конкретно Службата за борба против организиран криминал, во соработка со Обвинителството за организиран криминал, уапсија припадници на организираната криминална група „Принципи“ С.Р. (33) и Д. М. (32).

Под сомнение дека тие во август и ноември минатата година извршиле кривични дела – тешки убиства против Никола Митиќ и Здравко Радојевиќ, соопшти српското МВР.

С.Р. се товари дека, заедно со В. Б., М. М., М. Б., Д. В. Д., Н. С., С. Л., В. Г., А. С., С. Р и Б дека на 10-ти август минатата година, го киднапирал Никола Митиќ, кој потоа бил однесен во населбата Ритопек и наводно убиен таму.

Hapšenje, Principi

Видео од филмската акција на српските служби:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк