Connect with us

Балкан

Москва се огласи по xaocот на Косово: „Сопpeте ги paдикалните Албанци инаку ќе има нов koнфликт“

Published

on

Министерството за надворешни работи на Русија бара од контингентот на НАТО „да ги ограничи радикалните косовски Албанци“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод најновите инциденти на северот на Косово, кога еден Србин беше застрелан, а неколку беа повредени.

„Бараме Мисијата во Косово да го исполни својот мандат во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и да се сопрат разулавените радикални Албанци од Косово. Забележуваме дека постојниот контингент на НАТО има целосна одговорност за обезбедување мир и безбедност во покраината “, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Таа посочи на демонстративното одбивање на косовските Албанци да се откажат од своите агресивни планови со цел да го исчистат Косово од неалбанското население преку создавање неподносливи услови за живот.

Руското министерство остро ги осуди постапките на косовските власти, кои наводно се свесни за неказнивост и кои ја користат секоја прилика да предизвикаат бран србофобија кај локалното население во пресрет на локалните избори на 17 октомври,.

Очигледно е, истакнуваат во Москва, дека радикалната „влада“ на Албин Курти не смета дека има какви било обврски, таа отворено гo игнорира и Западот кој продолжуваат да лобираат за меѓународна легализација на нелегалната, еднострано прогласено независност на Косово, додаде таа.

„Предупредуваме: таквиот став на Приштина и нејасната реакција на нејзините„ патрони “неминовно предизвикуваат движење кон отворен конфликт, ги уништуваат предусловите за продолжување на веќе блокираниот дијалог меѓу двете страни“, истакна Захарова.

Косовската полиција вчера спроведе акција во која беа затворени неколку продавници во северниот дел на Косовска Митровица и околните места и на тој начин предизвика реакција кај жителите на тој град, кои со камиони и возила блокираа одредени градски улици и крстосници.

Претходно полицијата употреби шок бомби и солзавец, а се активираа и сирени за тревога. Нешто подоцна, пристигнаа и припадници на специјалната единица Росу. Слична акција се одржа и во Звечани каде беше застрелан во грб еден Србин.

Балкан

Бугарската полиција НЕ ИМ ДОЗВОЛИ на Македонците да развеат МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ во Благоевград

Published

on

Македонците од Пиринска Македонија во организација на ОМО Илинден Пирин го одбележаа раѓањето на великаните на македонската револоуционерна борба за слобода и самоопределување Гоце Делчев.

Денот бил одбележан во неколку бугарски градови и села кои со полициско присуство. Свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Горна Џумаја, денешен Благоевград, положија членови на ОМО „Илинден“-ПИРИН, на Друштвото на угнетените Македонци во Бугарија и македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ и на други македонски организации.

Присутни беа активисти од Благоевград, Софија и Разлошко.

За значењето на Гоце Делчев пред присутните зборувал Ангел Радонов, член на Централниот совет на ОМО „Илинден“-ПИРИН.

Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград: знамето со ѕвездата од Кутлеш, знамето на ОМО Илнден – ПИРИН, па дури и знамето на Европската алијанса за слобода.

Иако Македонците им рекле на полицијата (вклучувајќи ги и цивилите) дека тоа секогаш го правеле во последните години, полицијата не дозволила под изговор „да немаме проблеми, ниту вие, ниту ние“.

За разлика од Бугарите кои денеска ја нападнаа македонската олиција, Македонците во Бугарија ги испочитувале зборовите на бугарските полицајци и дотојно му оддадоа почит на македонскиот великан Гоце Делчев.

Во Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ продолжи прославата во чест на Делчев.

ЛИНК од првата објава

ЛИНК од втората објава

Continue Reading

Балкан

ЏАМБАСКИ сепак СИ ОСТАНА во Благоевград, оттаму ги упати НАВРЕДИТЕ (ВИДЕО)

Published

on

Иако бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски првично најави дека ќе дојде во Скопје на одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, денеска тој сепак остана во Благоевград, каде од пред споменик ги упати своите вообичаени провокации и пораки.

Continue Reading

Балкан

Ова е целата листа: На списокот на Веља-НЕВОЉА биле и овие „Македонци“

Published

on

Криминалниот клан на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кому му се суди за седум монструозни убиства, извршил уште најмалку 14 грозоморни ликвидации во повеќе земји, според сведочењето на сведокот-обвинетиот Срѓан Лалиќ.

Мажите чии убиства и киднапирања, од кои некои до денес не се официјално разрешени, иако некои се случија пред осум години, Лалиќ на судењето на кланот ги означи како нивни жртви.

Лалиќ рече дека Марко Миљковиќ-Месар бил мозокот на сите тие убиства, од почеток до крај. Цел на овој клан биле и луѓе на чија придружба и егзекуција работеле и други криминални банди како „Врачарци“. Не е исклучено во продолжението на судскиот процес да се појават повеќе имиња на убиените.

Властимир Милошевиќ

Властимир Милошевиќ (34), поранешен каратист беше убиен на 30 јануари 2017 година од шест куршуми од скорпија на трамвајските шини во Улица 27 Марта, а Беливук и Миљковиќ, кој му беше кум на Властимир, беа обвинети за учество во убиството. Поради недостиг на докази, осомничените беа ослободени од обвиненијата, но пред неколку месеци за тоа дело „пееше“ и Лалиќ.

Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ

Лалиќ рече дека, по наредба на Беливук и Миљковиќ, на 10 јануари 2020 година во Атина биле убиени „насилниците“ Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ. Тој објаснил дека Лаиновиќ го убил Стаматовиќ, кој скокнал на пиштолот, а Миле Брашњевиќ Дедовиќ, кој веднаш добил куршум во челото, а главата му паднала во чинија. Според Лалиќ, Беливук и Миљковиќ отпатувале во Атина поради убиството на „ѓубрињата“. Двајцата имаа македонски пасош.

Александар Шарац

Александар Шарац им подлегна на повредите во октомври 2020 година додека чекаше во ТЦ „Ушче“. Кланот поставил камера пред куќата на Шарч и прво размислувале да го ликвидираат неговиот кум. Извршителот бил ангажиран од Никола Вушовиќ и побарал 50.000 евра од Радој Звичер. Лалиќ рече дека Марко Миљковиќ по убиството се допишувал со сопругата на Александар Сарач.

Милан Лепоја

НишлијаТА Милан Љепоја беше измамен од кланот на 9 декември 2020 година. Беливук, Миљковиќ, Јанковиќ и Драганиќ го чекаа во Ритопек. Му ставија жица околу вратот и ја затегнаа. Тој се загуши и умре. Вељко на крајот донел када и со голем нож му го пресекол грлото.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк