Connect with us

Европа

Во Лондон „Погребна поворка“: Алчноста на фармацевтските компании убива !(ВИДЕО)

Published

on

Во соодветна црна облека, со звуци на виолина со цветни аранжмани и лажни ковчези на рамениците во центарот на Лондон, се одржа лажен погреб.

Поворката била организирана од волонтери од Global Justice Now , која се залага за интересите на луѓето во земјите во развој.

Причината за невообичаениот протест е неспособноста на граѓаните на „земјите од третиот свет“ слободно да пристапат до вакцините против корона вирусот. Лажните ковчези ги претставувале сите починати бидејќи вакцината не им била достапна, а за кои организацијата ја обвинува фармацевтската индустрија.

Организацијата верува дека секој жител на Земјата, кој немал пристап до вакцината, освен „Ковид-19“, бил убиен од „алчноста на фармацевтските компании“.

„Алчноста на фармацевтската индустрија убива“ била една од паролите на ковчезите што ги носеа волонтери од Бакингемската палата се` до улицата Даунинг. Токму на таа улица, каде што се наоѓа седиштето на премиерот и на некои министри во владата, биле спуштени ковчезите.

Учесниците исто така ги повикаа фармацевтските компании „да се откажат од патентите за вакцини“ за да можат да се произведуваат на повеќе места во светот, поблиску до земјите кои сега зависат од донациите од економски поразвиените земји, без трошоци за лиценци, пишува Канал 5 телевизија.

Европа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Published

on

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за здравство Саџид Џавид додека земјата ги укина повеќето мерки.

Мораме да научиме да живееме со него. За жал, луѓето умираат и од грип: во тешка година со грип, за жал може да изгубите околу 20.000 животи, но затоа не ја затвораме целата земја“, избави Џавид за Sky News.

„Ковид нема да замине. Ќе биде меѓу нас многу, многу години, можеби засекогаш, и мора да научиме да живееме со него. Мислам дека сме лидери во Европа во транзицијата од пандемична во ендемична и водиме во покажување на светот како може да живее со Ковид“.

Continue Reading

Европа

„Владата мора да падне“: Австрија на нозе, илјадници пpoтестиpaa пpoтив задолжителната вакцинација

Published

on

Илјадници луѓе протестираа во Виена против планот на владата да воведе задолжителна вакцинација против ковид-19 следниот месец.

Владата мора да падне – скандираа на протестот кој веќе е вообичаен настан во центарот на Виена во текот на саботите, објави „Ројтерс“.

Парламентот следната недела треба да гласа за прашањето што ги подели граѓаните бидејќи расте бројот на заразени со коронавирус.

Владата воведе четврто затворање на национално ниво во ноември и најави дека вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите Австријци. Австрија е првата земја од ЕУ што донесе ваква одлука.

Анкетата што ја спроведе магазинот „Профил“ покажа дека 51 отсто од испитаниците се против задолжителната вакцинација од февруари, од кои 34 отсто се против задолжителната вакцинација воопшто, а 17 отсто сакаат да почекаат со тоа.

Истражувањето покажа дека 45 отсто од Австријците се за задолжителна вакцинација од февруари.

Continue Reading

Европа

Германскиот министер за економија: Ни фалат 300.000 работници

Published

on

На Германија ќе и треба зголемена имиграција за да се спречи сериозниот недостиг на работна сила што ќе ја поткопа продуктивноста и ќе ја загрози успешната енергетска транзиција, изјави денеска Роберт Хабек, министер за економија на најголемата европска економија.

-Имаме 300.000 слободни работни места. Очекувајте тоа да се зголеми на милион или повеќе, рече лидерот на Зелените Хабек на денешната прес-конференција.

Ако не ја пополниме таа дупка, ќе имаме реални проблеми со продуктивноста, додаде тој.

-Се разбира, тоа значи повеќе квалификувани работни места, обука и подобри можности за вработување и подобри можности за семејствата, но во Германија тоа секако значи зајакнување на имиграцијата во сите области – за инженери, занаетчии, негувателки. Сè уште тоа треба да го организираме, рече Хабек, вицеканцелар во коалициската влада предводена од социјалдемократот Олаф Шолц.

Германскиот економски институт проценува дека бројот на работници годинава ќе падне за повеќе од 300.000 поради пензионирање, пренесува Гардијан.

Се очекува во 2029 година бројот на работници да се намали за повеќе од 650.000, така што на пазарот на трудот во 2030 година ќе има недостиг од приближно пет милиони работници.

И покрај пандемијата со ковид-19 бројот на вработени Германци во 2021 година се зголеми до речиси 45 милиони.

По една деценија ниска стапка на наталитет, недостигот на работна сила е демографска темпирана бомба за германскиот пензиски систем што ќе треба да се финансира од сè помалку работници, додека бројот на пензионери кои живеат подолго се зголемува.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк