Connect with us

Македонија

Ce ќe пocкaпи… вo Германија вeќe пoчнa

Published

on

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, така забележана, да надминува четири проценти од 1993 година, соопшти Федералното биро за статистика.

„Ветар во грб“ на силната инфлација и дава скокот на цените на енергијата, но тоа не е единственото нешто. Експертите го споменуваат и зголемувањето на данокот на додадена вредност (ДДВ) за некои производи, како и одложувањето на глобалната испорака на стоки, и метежот што се случува во пристаништата.

Потрошувачите во Германија сепак ќе треба да ја стават раката подлабоко во џебот за да ги загреат становите оваа зима. Една четвртина од домаќинствата се греат на мазут, што ќе биде дури 76,5 проценти поскап отколку пред една година. Мора да се признае, дури и таа цена од минатата година не беше нормална – тогаш цената на барел сурова нафта беше речиси на најниско ниво на сите времиња поради пандемијата и екстремно намалената побарувачка.

Од оваа календарска година, се воведе данок за емисија на јаглерод диоксид од 25 евра по тон од овој штетен гас. Тоа секако влијае на нафтата и се пренесува на цената. Греењето на гас, кое го користеа половина од домаќинствата во Германија, беше 5,7 проценти поскапо во септември, но можно е да биде уште поскапо бидејќи цената на овој извор на енергија на слободниот пазар продолжува да расте, пишува Дојче веле.

„Потребна е поддршка за таканаречените енергетски сиромашни домаќинства, кои не можат да ги покријат трошоците за енергија“, вели Леонора Холинг, претседател на Здружението на потрошувачи на енергија. Бара државата дополнително да се субвенционира греење за сиромашните, како и да им забрани да се исклучат од мрежата доколку не можат да ги покријат трошоците.

Македонија

Митева до Заев за смеењето на комеморацијата: ШТО ТИ Е СМЕШНО БРЕ… (ВИДЕО)

Published

on

Денеска во Македонија пристигнаа телата на починатите во трагичната автобуска несреќа во која починаа 45 лица од кои 12 деца, трагедија која ја зави Македонија во црно, а во целост затвори неколку домови бидејќи починаа цели фамилии.

На комеморацијата и пречекот на починатите присуствуваше целиoт државен врв меѓу кои и премиерот во оставка Зоран Заев.

Додека Македонија плаче и се носат телата, Заев се смееше во разговор со претседателот на НСДП, Горан Мисовски, личеше на

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева праша „“ и постави видео на Твитер кое наиде наголем број на реакции од граѓаните:

Continue Reading

Македонија

Професорката Котеска: За се’ ќе одговapaте – бaндо kpиминална

Published

on

Редовната професорка на Филолошкиот факултет, Јасна Котеска го истури својот гнев кон последните случувања во Република Македонија на социјалната мрежа Твитер.

Таа најави одговорност за Влада за сите штетни политики изминативе години како и човечки жртви кои се резултат на лошото владеење.

-Ама за се’ ќе одговарате!

– за Преспански

-за Бугарски

-за Тиранска

-за живи изгорени сограѓани

-за “додека дишам уставот нема да се смени”

-за секој ДУП

-за екологија

-за здравство

-за царовска

Ама за се’ ќе одговарате – бандо криминална, пишува професорката која важи за еден од најгласните критичари на власта, но со смирен тон.

Continue Reading

Македонија

Роднините и граѓаните се простуваат од загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

Published

on

Граѓаните денеска оддадоа  почит,на жртвите во автобуската несреќа која се случи во Бугарија на плоштадот Скендербег.

-Дојдовме овде да им изразиме сочувство на сите фамилии кои ги изгубија своите чеда  во тешката сообраќајна несреќа.Не знам што да кажам, немам зборови за нивните фамилии за чедата кои ги загубија, не познавав никого но дојдов да оддадам почит,  нема тука вера ние сме еден народ и треба заедно да живееме, вели Славица Велковска која присуствуваше на плоштадот Скендербег во Скопје каде има поставени венци, пренесува Локално.мк

На барање на семејствата на загинатите откажана е поворката која требаше да се одржи по однапред утврдена патека до и низ главниот град. Семејствата велат дека овие десет дена минувале низ агонија, а секој изминат ден им траел како една година, и бараат телата на нивните блиски веднаш да им бидат предадени.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк