Connect with us

Македонија

Злоупотребата на првата дама продолжува, се испраќаат линкови за регистрација

Published

on

Фејсбук профилот кој го злоупотребува идентитетот на д-р Елизабета Ѓорѓиевска и понатаму е активен на Фејсбук. Објавата во која повикува луѓе да коментираат за донации од 5000 евра е обновена и иако има помал број коментари од претходно, сепак има многу корисници кои паѓаат во ваквата замка. 

Ситуацијата е дотолку полоша што на одредени коментари им се реплицира со линк за регистрација, за да можат да им бидат префрлени парите. 

Во коментарите има корисници кои предупредуваат за измамата, но и такви кои ја споделуваат објавата и јавно ги објавуваат своите податоци. 

Неодамна, СкопјеИнфо предупреди за оваа измама, а истото го направија и повеќе македонски медиуми. 

Доктор Ѓорѓиевска се обрати и преку своите официјални профили и побара од фејсбук-корисниците масовно да го пријавуваат овој лажен профил, предупредувајќи ги да не следат линкови и да не оставаат податоци. 

Во еден од коментарите пронајдовме и фотографија-принтскрин, во кој корисничката вели дека со следење на линкот се претплаќа на игра. 

Македонија

Митева до Заев за смеењето на комеморацијата: ШТО ТИ Е СМЕШНО БРЕ… (ВИДЕО)

Published

on

Денеска во Македонија пристигнаа телата на починатите во трагичната автобуска несреќа во која починаа 45 лица од кои 12 деца, трагедија која ја зави Македонија во црно, а во целост затвори неколку домови бидејќи починаа цели фамилии.

На комеморацијата и пречекот на починатите присуствуваше целиoт државен врв меѓу кои и премиерот во оставка Зоран Заев.

Додека Македонија плаче и се носат телата, Заев се смееше во разговор со претседателот на НСДП, Горан Мисовски, личеше на

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева праша „“ и постави видео на Твитер кое наиде наголем број на реакции од граѓаните:

Continue Reading

Македонија

Професорката Котеска: За се’ ќе одговapaте – бaндо kpиминална

Published

on

Редовната професорка на Филолошкиот факултет, Јасна Котеска го истури својот гнев кон последните случувања во Република Македонија на социјалната мрежа Твитер.

Таа најави одговорност за Влада за сите штетни политики изминативе години како и човечки жртви кои се резултат на лошото владеење.

-Ама за се’ ќе одговарате!

– за Преспански

-за Бугарски

-за Тиранска

-за живи изгорени сограѓани

-за “додека дишам уставот нема да се смени”

-за секој ДУП

-за екологија

-за здравство

-за царовска

Ама за се’ ќе одговарате – бандо криминална, пишува професорката која важи за еден од најгласните критичари на власта, но со смирен тон.

Continue Reading

Македонија

Роднините и граѓаните се простуваат од загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

Published

on

Граѓаните денеска оддадоа  почит,на жртвите во автобуската несреќа која се случи во Бугарија на плоштадот Скендербег.

-Дојдовме овде да им изразиме сочувство на сите фамилии кои ги изгубија своите чеда  во тешката сообраќајна несреќа.Не знам што да кажам, немам зборови за нивните фамилии за чедата кои ги загубија, не познавав никого но дојдов да оддадам почит,  нема тука вера ние сме еден народ и треба заедно да живееме, вели Славица Велковска која присуствуваше на плоштадот Скендербег во Скопје каде има поставени венци, пренесува Локално.мк

На барање на семејствата на загинатите откажана е поворката која требаше да се одржи по однапред утврдена патека до и низ главниот град. Семејствата велат дека овие десет дена минувале низ агонија, а секој изминат ден им траел како една година, и бараат телата на нивните блиски веднаш да им бидат предадени.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк