Connect with us

Спорт

Македонија ќе игра бараж за СВЕТСКО 2022!👏🇲🇰

Published

on

Македонската фудбалска репрезентација го победи Исланд со 3:1 во последното коло од квалификациската група Ј и го освои второто место, со што обезбеди место во плејофот за пласман на Светското првенство во Катар следната година.

Во плејофот одат 10-те второпласирани репрезентации од квалификациските групи, плус двајца победници од групите на Лигата на нации, кои не завршиле на првите две места во квалификациите. 12-те репрезентации ќе бидат поделени во три групи по четири и ќе се игра полуфинале и финале по еден меч. Полуфиналињата се закажани за 24-25 март следната година, а финалињата за 28-29 март. Македонија нема да биде носител при ждрепката на 26 ноември и полуфиналето ќе го игра на гости.

Од 12-те репрезентации во плејофот, на Светското првенство во Катар одат три тима.

Вечерва на стадионот „Тоше Проески“, „црвено-жолтите“ поведоа со голот на Езгјан Алиоски во 7. минута, а гостите израмнија преку Јон Дагур Торстеинсон во 54. минута. Елиф Елмас беше стрелец на вториот гол за Македонија во 65. минута, а конечниот резултат го постави истиот играч во 87. минута.

Од 79. минута, Македонија беше со играч повеќе, откако беше исклучен Исак Јоханесон.

Првото место во групата го освои Германија со 27 бода, девет повеќе од Македонија. На третото место заврши Романија со бод помалку од Македонија

Македонија

Скандалозно однесување на црногорски репрезентативец: Ласица ги плукна македонските навивачи!

Published

on

Црногорскиот ракометен репрезентативец Марко Ласица вечерва наместо да биде голем во победата на својот тим, тој го покажа своето непочитување и домашно воспитување.

Откако Црна Гора ја победи Македонија 28-24 во второто коло на Европското првество кое е е во тек, Ласица ги плукна навивачите на Македнија стационирани на дел од трибината во Дебрецин!, објави „Дриблинг“.

Ласица постојано ги провоцираше нашите навивачи, по завршувањето на мечот, дојде до навивачите, ги плукна и замина!

Continue Reading

Спорт

Ѓоковиќ се враќа дома, Австралија му ја ykина визата

Published

on

Австрaлија му ја укина визата на светскиот тенис број 1 Новак Ѓоковиќ, со што најверојатно ќе стави крај на надежите на српската тениска ѕвезда да ја одбрани титулата на Грен слем турнирот во Мелбурн.

Денес го искористив моето овластување според член 133C(3) од Законот за миграција за да ја укинам визата што ја поседува г-дин Новак Ѓоковиќ“, изјави министерот за имиграција Алекс Хок откако ги искористи своите дискрециони овластувања за прашањата за виза.

Засега нема коментар од Ѓоковиќ или неговиот правен тим. Според австралискиот закон, можно е да се поднесе жалба на одлуката. Ѓоковиќ денеска тренира за Австралија опен. Ѓоковиќ е вклучен во ждрепката на турнирот како главен носител. Ѓоковиќ, скептик за вакцините, во минатата недела објави дека оди во Мелбурн со медицинско ослободување од барањата на Австралија посетителите да имаат примено вакцина против ковид-19. 34-годишниот Ѓоковиќ е желен да ја одбрани својата титула и да се бори за рекордниот 21 Грен слем трофеј кога турнирот ќе започне на 17 јануари.

Continue Reading

Македонија

Македонија загуби од Словенија на отворањето на Европското ракометно првенство

Published

on

Ракометната репрезентацијата на Македонија загуби од Словенија со 27:25 (13:10) во првиот натпревар на Европското првенство што се одржува во Унгарија и Словачка.

Најдобрите моменти на повој натпревар, нашите ракометари ги имаа на почетокот кога имаа водство од 3:0 и од 4:1, но Словенците со серија од шест гола ја презедоа контролата на случувањата на паркетот.

Најефикасен во нашите редови беше Ц. Кузмановски со осум голови, а одличен беше и голамнот Томовски со 14 одбрани.

Кај Словенија, петмина ракометари постигнаа барем по три голови, а најефикасен беше Доленец со пет.

Следниот натпревар го играме против Црна Гора в сабота.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк