Connect with us

Здравје

НОВИ РЕСТРИКЦИИ, ама само за невакцинираните – Комисијата заседава утре

Published

on

Комисијата за заразни болести утре ќе има состанок на кој ќе бидат разгледани нови мерки кои ќе се однесуваат на невакцинираните.

Според министерот за здравство Венко Филипче новите рестрикции ќе се однесуваат на невакцинираните затоа што тие најмногу ги оптоваруваат болниците.

– Болничкиот систем сега најмногу го оптоваруваат невакцинираните пациенти. Тоа дефинитивно не смееме да го толерираме понатаму. Доаѓа зимска сезона и време на настинки и други пациенти ќе го оптоваруваат дополнително болничкиот систем. Во услови кога има доволно вакцини, апсолутно не е дозволиво граѓаните да не се вакцинираат. Со вакцинирањето не само што водат сметка за своето здравје, туку и за здравствениот систем. Ние не можеме бесконечно долго да оставиме вака да биде преоптоварен здравтвениот систем, изјави Филипче.

Посочи дека во изминатите денови комуницирале за тоа какви мерки се воведени во земјите од регионот и во некои земји во Европа.

Здравје

Важни информации за македонските граѓани: Мајмунските сипаници се пренесуваат преку близок контакт

Published

on

За разлика од КОВИД-19, мајмунските сипаници обично не се шират лесно меѓу луѓето, а за да се случи тоа потребен е близок контакт преку кој вирусот ќе влезе во телото преку исеченица на кожата (дури и кога таа не е видлива), респираторниот тракт или мукозни мембрани (очите, носот или устата), како и преку телесни течности или продолжен контакт со предмети контаминирани од истите (облека, постелнина, пешкири, итн.), вели во изјава за МИА специјалната претставничка на регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа во Македонија, д-р Ане Јохансен.

Симптомите се најчесто лесни и се во форма на лезии кои можат многу да чешаат или да болат. Се јавува осип со меури на лицето, рацете, стапалата, очите, устата и/или гениталиите (во актуелнава епидемија најмногу се пријавени случаи на генитален и перианален осип), треска, отечени лимфни јазли, главоболки, болки во мускулите и ниско ниво на енергија. Сепак, вели Јохансен, мајмунските сипаници може да бидат тешко заболување, особено за децата, бремените жени и имунокомпромитираните лица.

Американскиот центар за превенција и контрола на болести наведува дека мајмунските сипаници можат да се пренесат на секого кој има близок контакт преку кожа или интимен контакт – орален, анален или вагинален секс или допирање на гениталиите на лице заболено со мајмунски сипаници. Понатаму преку прегрнување, масажа и бакнување, допирање на предмети како облека, пешкири, постелнина на лице заболено од овие сипаници, кои не се дезинфицирани.

Бремените жени можат да го пренесат вирусот на фетусот преку плацентата.

Лице заболено со мајмунски сипаници може да го шири вирусот од моментот додека не се појават симптомите, па се додека осипот не се изгуби. Болеста трае од две до четири недели.

Научниците се уште немаат одговор дали вирусот се шири додека не се појават првите симптоми, како и тоа колку често мајмунските сипаници се шират преку респираторни секрети.

Во земјава вчера до Институтот за јавно здравје беше доставен примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Се работи за пациент од Кичево кој пред неколку дена добил осип на телото, што е еден од симптомите на мајмунски сипаници.

Комисијата за заразни болести препорача изолација во домашни или болнички услови за сомнителните случаи до нивно тестирање, изолација на потврдените случаи во домашни или болнички услови до завршување на болеста или зацелување на крастите и секојдевно епидемиолошко следење на контактите на потврдените случаи за време на трење на инкубацискиот период од 21 ден.

Навремената детекција и изолација клучни за справување со болеста

Претставничката на СЗО во земјава вели дека главните мерки за ставање под контрола на епидемијата на мајмунските сипаници се раната детекција и пронаоѓањето на контактите и нивната изолација. Исто така, според Јохансен, комуникацијата во форма на информирање за ризиците и ангажирањето на заедницата се интервенции од суштинско значење. Државите треба да соработуваат едни со други и со СЗО, обезбедувајќи ја потребната помош преку билатералните, регионални или мултилатерални канали, како и да ги следат упатствата што ги дава СЗО, вели Јохансен.

Таа во изјавата за МИА појаснува дека КОВИД и мајмунските сипаници се два мошне различни вируси и заболувања. Додека пандемијата на КОВИД-19 одзеде над два милиони животи во Европа, првичните пријавени случаи на мајмунски сипаници се главно лесни од аспект на клиничката слика.

– Најголем дел од случаите што во моментов се испитуваат во Европа се лесни. Знаеме дека иако мајмунските сипаници поминуваат сами од себе во повеќето случаи, тие поседуваат потенцијал за предизвикување тешки компликации. Околу осум проценти од досега пријавените случаи завршиле во болница со цел изолација или лекување на заразените, вели Јохансен.

Најчестите причини заради кои заразените се хоспитализираат се добивање помош за справување со болката, секундарни инфекции, а во мал број случаи и заради лекување на животозагрозувачки компликации како на пример воспаление на мозокот.

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски не очекува оваа болест да стане проблем како што е коронавирусот.

– Проширувањето не оди така брзо како што на почетокот се плашевме, веројатно изгорени од короната. Се одвива пренесување во одредени групи. Вакцините во цел свет се препорачуваат за тие ризичните групи, со ризични контакти. Не се предвидува во моментов никаде масовна имунизација, посочува Петличковски.

Ризик за зголемување на бројот на заразени од мајмунски сипаници во летниот период

Проценките на СЗО се дека ризикот од мајмунски сипаници на светско ниво и во сите региони на СЗО е среден, со исклучок на европскиот регион на СЗО каде истиот го оценуваат како висок.

– На европскиот регион на СЗО отпаѓаат отприлика 55 проценти од потврдените случаи на мајмунски сипаници во светот изминатиов месец, при што четири земји (Шпанија, Обединетото Кралство, Германија и Франција) пријавиле 76 отсто од случаите, посочува Јохансен.

Од средината на мај заклучно со 9 август, пријавени се повеќе од 17.800 потврдени или веројатни случаи на мајмунски сипаници во 40 земји, а пријавени се и два смртни случаи во Шпанија.

Со континуираното ширење на мајмунските сипаници во Европа, како што вели Јохансен, очекуваат поголем број на тешки и смртни случаи од ова заболување.

– Нашата цел мора да биде брзо прекинување на ширењето на ова заболување во Европа и намалување на бројот на случаи со помош на низа мерки што во моментов ни стојат на располагање, додаде таа.

Претставничка на регионалниот директор на СЗО за Европа во Северна Македонија вели дека Светската здравствена организација препорачува да се избегнува контакт кожа со кожа или лице со лице со секој кој има симптоми и контакт со алишта или постелнина користени од страна на заразено лице. Се препорачува безбеден секс и редовно миење на рацете, особено пред и по контакт со лице кое има симптоми или со предмети што се во негова сопственост.

Вакцинација за превенција од мајмунските сипаници

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината за превенција на мајмунските сипаници, а според податоците на СЗО и традиционалната вакцина против големи сипаници (лат. variola vera) обезбедува заштита, но овие вакцини не се нашироко достапни.

– СЗО во моментов не препорачува масовно вакцинирање против мајмунски сипаници, имајќи го предвид и фактот дека во најголемиот број случаи мајмунските сипаници поминуваат сами од себе, односно симптомите исчезнуваат за две до три седмици, вели Јохансен.

Препораката од СЗО е целна вакцинација за лицата изложени на заболени од мајмунски сипаници и за оние под висок ризик од изложеност, каде спаѓаат здравствените работници, одредени профили на вработени во лаборатории и лицата со поголем број сексуални партнери.

– Одлуката дали некој ќе се вакцинира треба заеднички да ја донесат лицето кое може да се најде под ризик и неговиот или нејзиниот лекар, врз основа на проценка на ризиците и користа од примањето вакцина која треба да се направи посебно за секој посебен случај, додава таа.

Министерот за здравство Беким Сали во изјава за медиумите неодамна посочи дека има доволно тестови за евентуална појава на сипаници.

– За вакцините, од националниот координатор за имунизација имам потврда дека во државата имаме на располагање вакцини доколку се појави случај, изјави Сали.

Светската здравствена организација посочува дека вакцинацијата против сипаниците не обезбедува моментална заштита од зараза или заболување бидејќи за тоа може да бидат потребни и неколку седмици.

– Ова значи дека и лицата кои се вакцинирале треба да продолжат со почитување на мерките за заштита така што ќе избегнуваат блиски контакти, вклучително и секс, со други лица кои заболеле или се под ризик да заболат од мајмунски сипаници, порачува претставничка на регионалниот директор на СЗО за Европа во Северна Македонија, д-р Ане Јохансен.

Препораки од СЗО за справување со состојбата со мајмунските сипаници

– Дури и во земјите кои сè уште немаат пријавено случаи на мајмунски сипаници, важно е органите задолжени за јавното здравје брзо и значително да ги зајакнат националните капацитети за надзор, испитување, дијагностика и пронаоѓање на контактите, сè со цел да се идентификува и следи секој евентуален случај, апелира Ане Јохансен и додава дека голема е веројатноста дека голем број случаи остануваат неоткриени, што дополнително ја разгорува епидемијата.

Јохансен препорачува секој кој ќе забележи на себе невообичаен осип да се обрати кај својот матичен лекар. Што се однесува до лекарите, таа порачува дека секој пациент со суспектни мајмунски сипаници треба да биде испитан и изолиран за време на претпоставениот инфективен период на болеста (од моментот на првите симптоми), односно познатиот инфективен период (појавата на осип).

Хигиената на рацете и респираторната хигиена, заедно со личната заштитна опрема и соодветната изолација на суспектни и потврдени случаи, се исто така од суштинска важност за намалување на пренесувањето на болеста во самите здравствени установи. Овде станува збор за истите мерки што беа препорачани и се применуваат за КОВИД-19.

– Соочени со неизвесност околу тоа што носи иднината, државите мора да соработуваат и споделуваат информации, искористувајќи ја до максимум секоја можност за предвидување, контрола и запирање на ширењето на овој вирус за кој допрва имаме уште многу да учиме, порачува Јохансен во изјава за МИА. (МИА)

Continue Reading

Здравје

Откриени уште два симптома кои укажуваат на мајмунски сипаници

Published

on

Студијата објавена во списанието „Бритиш медикал журнал“ ги проучувала податоците од 197 пациенти со мајмунски сипаници во Велика Британија. Мајмунските сипаници досега се забележани во повеќе од 80 држави, а регистрирани се повеќе од 17.000 случаи во светот. Светската здравствена организација (СЗО) го прогласи вирусот за глобална здравствена криза.

Тим истражувачи откриле дека за разлика од претходните верзии на мајмунските сипаници, моменталната епидемија на вирусот предизвикува нова симптоми заедно со другите класични знаци на мајмунските сипаници.

Дури 71 пациент вклучен во студијата имаат ректални болки, 33 страдале од воспаление на грлото, 31 од едем на половиот орган и 27 од орални лезии, 22 пациенти имале солитарни лезии, а 9 пријавиле зголемени крајници.

Солитарни лезии

Еден од новите симптоми откриени во студијата биле солитарните лезии. Станува збор за мала, локализирана кожна лезија која може да варира од безопасни (брадавици) до лезии опасни по живот како што е меланом.

Отечени крајници

Пациентите во студијата исто така пријавиле отечени крајници, за кои, заедно со поединечните лезии, порано не се знаело дека се типични знаци на инфекција со мајмунски сипаници и можеа да се заменат со други состојби.

Класични знаци на мајмунските сипаници

Класични и очигледни симптоми на мајмунските сипаници вклучуваат треска, главоболка, болки во мускилите и зглобовите, болки во грбот, отечени лимфни јазли, осип и замор и осип кој личи осип што се појавува кај малите сипаници.

Како болеста се шири

Од човек на човек болеста може да се пренесе по пат на капки (близок контакт) и преку контакт со кожни промени кои настануваат кај заболениот.

Авторите навеле дека студијата има и некои ограничувања – сите пациенти биле од еден медицински центар, а студијата била набљудувачка, пренесува „Тајм оф Индија“.

Continue Reading

Здравје

Над 150 тужби за Жан Митрев – Државјани на Косово, Албанија и Црна Гора бараат одговорност

Published

on

По српската политика, 10 водечки медиуми во Косово и Албанија и во највлијателните црногорски медиуми, се појавува прилог за криминалот на македонскиот Менгеле.

Се најавуваат над 150 тужби против починати пациенти од Косово, Албанија, Црна Гора и Србија.

Истражувачката репортерска лабораторија (IRL) го објави документарниот филм “Нечиста крв“ во кој се појавија сомневања дека во клиниката Жан Митрев се вршеле експерименти врз пациенти болни од ковид-19, каде некои од нив биле заразени со бактерии, како Од 6.000 до 12.000 евра чинеше десетдневна полуинтензивна нега на пациенти со КОВИД во болница во Скопје.

Десетдневната полуинтензивна нега на пациенти со КОВИД во болница во Скопје чинела од 6.000 до 12.000 евра.

Основното јавно обвинителство Скопје покрена прелиминарна истрага и спроведени се вонредни контроли на клиниката „Жан Митрев“ во Скопје, откако во јавноста беа обелоденети сомнежи дека се вршени експериментални третмани на пациенти во таа установа.

Меѓу пациентите со Ковид кои се лекувале во македонска приватна клиника има и пациенти од Црна Гора, но засега не се знае нивниот број и лекување, бидејќи ФЗО не води евиденција за граѓаните кои се лекуваат самоиницијативно , на свој трошок во странство…

Истражувачката репортерска лабораторија (IRL) го објави документарниот филм „Валкана крв“ во кој се појавија сомневања дека во клиниката Жан Митрев се вршеле експерименти врз пациенти болни од ковид-19, каде некои од нив биле заразени со бактерии, како поради што починале.

„Политика“ минатата недела објави дека кај пациентите била користена хемофилтрација, која се користи кај пациенти со бубрежна инсуфициенција за да се отстранат отпадните материи и водата од крвта, но дека, сепак, оваа метода не била одобрена за лекување на ковид. од кои било американски или европски институции.

Истражувањето за ВРЛ се заснова на 24 апликации од граѓани на Македонија и Косово кои платиле за лекување на членовите на нивните семејства без да бидат информирани дека биле дел од медицинска студија. Истражувачко-документарната емисија „Нечиста крв“ е комплетирана со сведочење на семејство чиј член починал на оваа клиника по повеќекратни интрахоспитални бактериски инфекции при хемофилтрација, објави „Политика“.

Според најблиските членови на семејството на починатите пациенти за лекување потрошиле и до 50.000 евра, а згора на тоа приватно купувале лекови чија цена достигнувала и до 8.000 евра.

По емитувањето на документарецот, болницата Жан Митрев ги отфрли сите информации објавени во документарецот како невистинити, обвинувајќи ги авторите дека намерно им го нарушиле угледот. Од оваа клиника за Радио Слободна Европа велат дека сите пациенти добиваат комплетна отпусна листа на која се наведени сите третмани, лекови и процедури за лекување, а не коментираат поединечни случаи. Тие рекоа и дека соработуваат со институциите, и дека ќе ја обезбедат сета документација што се бара од нив.

Во април минатата година медиумите го објавија ценовникот на приватна болница во Скопје, според кој десетдневната полуинтензивна нега на болните од Ковид е намалена на 6.000 евра, наместо досегашните 12.000 евра.

За пациентите кои имаат потреба од интензивно лекување, односно кои со „тешка здравствена состојба“ биле превезени од други болници во Жан Митрев, максималната цена на десетдневното лекување изнесувала 8.000 евра. Од оваа приватна клиника тогаш соопштија дека цената на хемофилтрацијата, методот кој беше доведен во прашање во истражувањето, е 3.600 евра, а цената е намалена за 10 отсто, со образложение дека оваа метода се применува во договор со семејството на пациентот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк