Connect with us

Европа

ПАРИЧНА НАГРАДА за СИТЕ вакцинирани граѓани со ДВЕ ДОЗИ

Published

on

Претседателот Володимир Зеленски најави дека на секој Украинец што ќе прими две дози од вакцината против Ковид-19 ќе му биде исплатена парична награда за да ги поттикне сонародниците, главно сомничави за вакцината, да се вакцинираат.

„Секој што ќе прими две дози ќе добие 1.000 гривни“ или околу 35 евра, што не е занемарлива сума во таа земја, меѓу најсиромашните во Европа, рече Зеленски во видео пораката додека помалку од една третина од населението е вакцинирано.

Вакцинираните ќе можат таа сума да ја потрошат за изнајмување сала за рекреација, посета на кино, театар или музеј или за билет за воз и авион во земјава, додаде тој.

„Тоа е поддршка за индустриите кои најмногу настрадаа поради затворањето“, рече Зеленски. Државата ќе одвои 200 милиони евра во наредните месеци за програмата, која започнува на 19 декември, додаде тој.

Со 442 смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа, поранешната советска република со слаб јавно здравствен систем вчера била втора во светот по смртни случаи на ден, по Русија (1211).

Оваа земја со околу 40 милиони жители со недели се бори со најлошиот бран на коронавирус во кој преовладува делта верзијата и недовербата на јавноста кон вакцинацијата.

Вакцинацијата била забрзана во октомври под притисок на властите да воведат ограничувања за невакцинираните, како што е обврската да се покаже здравствена карта за пристап до некои јавни места. Но, до денес, само 28 отсто од Украинците примиле две дози од вакцината против Ковид-19, соопштило Министерството за здравство.

„Врвот на бранот помина“, рече Зеленски, наведувајќи го минатонеделниот пад на бројот на нови инфекции за 6 отсто и хоспитализираните за 13 отсто во споредба со претходните седум дена. Украина, која има население од скоро 45 милиони, пријавила 3,2 милиони инфекции и повеќе од 77.000 смртни случаи.

Извор: Канал 5 ТВ

Европа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Published

on

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за здравство Саџид Џавид додека земјата ги укина повеќето мерки.

Мораме да научиме да живееме со него. За жал, луѓето умираат и од грип: во тешка година со грип, за жал може да изгубите околу 20.000 животи, но затоа не ја затвораме целата земја“, избави Џавид за Sky News.

„Ковид нема да замине. Ќе биде меѓу нас многу, многу години, можеби засекогаш, и мора да научиме да живееме со него. Мислам дека сме лидери во Европа во транзицијата од пандемична во ендемична и водиме во покажување на светот како може да живее со Ковид“.

Continue Reading

Европа

„Владата мора да падне“: Австрија на нозе, илјадници пpoтестиpaa пpoтив задолжителната вакцинација

Published

on

Илјадници луѓе протестираа во Виена против планот на владата да воведе задолжителна вакцинација против ковид-19 следниот месец.

Владата мора да падне – скандираа на протестот кој веќе е вообичаен настан во центарот на Виена во текот на саботите, објави „Ројтерс“.

Парламентот следната недела треба да гласа за прашањето што ги подели граѓаните бидејќи расте бројот на заразени со коронавирус.

Владата воведе четврто затворање на национално ниво во ноември и најави дека вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите Австријци. Австрија е првата земја од ЕУ што донесе ваква одлука.

Анкетата што ја спроведе магазинот „Профил“ покажа дека 51 отсто од испитаниците се против задолжителната вакцинација од февруари, од кои 34 отсто се против задолжителната вакцинација воопшто, а 17 отсто сакаат да почекаат со тоа.

Истражувањето покажа дека 45 отсто од Австријците се за задолжителна вакцинација од февруари.

Continue Reading

Европа

Германскиот министер за економија: Ни фалат 300.000 работници

Published

on

На Германија ќе и треба зголемена имиграција за да се спречи сериозниот недостиг на работна сила што ќе ја поткопа продуктивноста и ќе ја загрози успешната енергетска транзиција, изјави денеска Роберт Хабек, министер за економија на најголемата европска економија.

-Имаме 300.000 слободни работни места. Очекувајте тоа да се зголеми на милион или повеќе, рече лидерот на Зелените Хабек на денешната прес-конференција.

Ако не ја пополниме таа дупка, ќе имаме реални проблеми со продуктивноста, додаде тој.

-Се разбира, тоа значи повеќе квалификувани работни места, обука и подобри можности за вработување и подобри можности за семејствата, но во Германија тоа секако значи зајакнување на имиграцијата во сите области – за инженери, занаетчии, негувателки. Сè уште тоа треба да го организираме, рече Хабек, вицеканцелар во коалициската влада предводена од социјалдемократот Олаф Шолц.

Германскиот економски институт проценува дека бројот на работници годинава ќе падне за повеќе од 300.000 поради пензионирање, пренесува Гардијан.

Се очекува во 2029 година бројот на работници да се намали за повеќе од 650.000, така што на пазарот на трудот во 2030 година ќе има недостиг од приближно пет милиони работници.

И покрај пандемијата со ковид-19 бројот на вработени Германци во 2021 година се зголеми до речиси 45 милиони.

По една деценија ниска стапка на наталитет, недостигот на работна сила е демографска темпирана бомба за германскиот пензиски систем што ќе треба да се финансира од сè помалку работници, додека бројот на пензионери кои живеат подолго се зголемува.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк