Connect with us

Спорт

Македонија е СВЕТСКИ ШАМПИОН во „Кантер страјк” 👏

Published

on

Македонската репрезентација во компјутерската игра „Counter Strike: Global Offensive“ стана светски шампион по победата над Романија на Светското првенство во Израел.

Светското првенство на оваа интернет игра се одржуваше во Израел откако во финалето го совладавме тимот на Романија. Претходно, во полуфиналето, нашиот тим ја победи репрезентацијата на Украина.

Во глобалниот свет, оваа победа претставува голем успех за македонскиот е-спорт. Македонскиот тим составен од Александар Ќулукоски „CacaNito“, Јане Апостолоски „aidKiT“, Дамјан Стоилковски „kyxsan“, Павле Стојановски „stYleEeZ“ и Кристијан Поповски „FODOR“ го совлада тимот на Романија со 16:10 на мапата „Инферно“ и 16-11 на мапата „Мираж“.

На Светското првенство кое се одржа во израелскиот град Еилат, учествуваа 11 тима. Македонија како шампион ја освои наградата од 10.000 долари.

Македонија

Емил Павлов го освои сребрениот медал на СП во Дубаи (ВИДЕО)

Published

on

Најдобриот македонски каратист Емил Павлов денеска го освои сребрениот медал во категоријата до 67 килограми на Светското првенство (СП) во Дубаи.

Павлов во финалето имаше израмнета борба на почетокот, но олимпискиот првак Стивен да Коста успеа да го совлада во завршницата од битката.

Ова е најголем успех за македонскиот каратист, кој претходно двапати беше најдобар во Европа, и тоа во 2014 и 2018 година.

На патот до финалето ги елиминираше Матеј Хомола, Садридин Сајматов, Абдалах Хамат, Али Елксави и Маршал Тадиси.

Continue Reading

Балкан

„Пукни зоро“ на цел глас ечеше од соблекувалната на Србите (ВИДЕО)

Published

on

И фудбалерите на Србија знаеја да го прослават подвигот во Лисабон и победата над Португалија (2:1) за директен пласман на Светското првенство во Катар следната година. Во соблекувалната грмеше песна, а репрезентативците на цел глас ја испеаjа „Пукни зоро“.

Фудбалери Србије прослављају гол Тадића против Португалије - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2021
© AFP 2021 / PATRICIA DE MELO MOREIRA

Фудбалерите на Србија ги соблекоа дресовите, а во славјето предничеше младиот Душан Влаховиќ, кој дел од атмосферата сподели со армијата навивачи придружувајќи им се во живо на социјалните мрежи.

Погледнете како се забавуваа српските репрезентативци:

Continue Reading

Спорт

Елмас: Македонија е едно големо срце, татковина, мајка – за неа сè би дал!

Published

on

Фудбалерот кој ја почна акцијата по која Македонија го голот кој не однесе на Европското првенство, Елиф Елмас, со многу емоции го преживеа самиот меч. Елмас има блескава кариера пред него, а е во неговите дваесетти години.

May be an image of 1 person and standing

Да се потсетиме што велеше Елмас за значењето на македонскиот дрес.

Македонија е нешто што многу значи. Прво, Македонија е едно големо срце! Потоа татковина, мајка… За Македонија сè би дал. И ова не го зборувам само колку да го кажам, туку е нешто што го чувствувам. Многупати досега го покажав тоа дека би играл за сите селекции. Ако треба и ако можам пак ќе играм за сите селекции – до мојот последен здив! И на сите играчи им велам дека треба да ја сакаат својата држава како што ја сакам јас и да уживаат во тоа – порача Елмас кон крајот на минатата година, пренесе „Спорт1.мк“.

Тој е млада ѕвезда на Наполи, а вчера вечер во натпреварот Македонија и Исланд, ги скрши Исланѓаните со два гола и го трасираше патот на Македонија.

Елмас во 65-та минута постигна гол за водство од 2-1, откако Исканѓаните израмнија со голот на Торстеинсон во 54-та минута. Елмас беше стрелец и на третиот погодок за нашиот национален тим во 87-ма минута и дефинитивно стави крај на надежите на Исланд.

Македонија треба да се радува со ваква ѕвезда како Елиф Елмас.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк