Connect with us

Балкан

Скандал во Хрватска: Медицинска сестра запишувала луѓе дека се вакцинирани и земала мито

Published

on

Полицијата во Загреб ја заврши кривичната истрага против десет лица осомничени за фалсификување документи, меѓу кои и 31-годишна медицинска сестра која, како што се сомнева, ги внесувала лицата кои ја поткупиле на списокот на вакцинирани. Врз основа на тоа извадиле потврди за Ковид, пишува Новости.рс.

31-годишна медицинска сестра е уапсена. Од полицијата наведуваат дека е вработена во медицинска установа во Загреб, која била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот, но не наведуваат за која институција се работи.

Уапсената медицинска сестра ги искористила своите овластувања во октомври и внесувала неточни податоци во системот дека 28-годишната и 65-годишната се вакцинирани со една доза вакцина на почетокот на август 2021 година, иако знаела и била свесна за фактот дека не биле вакцинирани, информираат од полициската управа во Загреб.

28-годишната во ноември испратила пари на 31-годишна вработена во медицинска установа за да добие валидна потврда за ковид. Парите ги праќала преку 30-годишен маж кој ја поврзал и со лице кое може да направи валидна потврда.

Со помош на 32-годишните осомничени и двајцата 23-годишници податоците и парите му биле предадени на 22-годишниот, кој потоа му ги предал на осомничениот 31-годишен вработен во медицинска установа во Загреб за внесување податоци во информацискиот систем.

Една недела подоцна, 30-годишниот осомничен подигнал потврда за Ковид за 28-годишната жена во аптека на подрачјето на Велика Горица и и ја испратил на е-пошта. После тоа, таа во четири наврати при минување на државната граница ја користела потврдата за ковид.

Исто така, постои сомневање дека 65-годишната му предала лични податоци и пари на 58-годишен вработен во неговата фирма, бидејќи од него дознала дека познава лице кое може да и изработи потврда.

Со помош на осомничените повторно се предадени лични податоци и пари на осомничената, 31-годишна вработена во здравствена установа од Загреб, која како и во претходниот случај користела овластување и внела неточни податоци за вакцинација на 65-годишници.

Неколку дена подоцна, кога потврдата за Ковид била готова, 39-годишниот осомничен ја подигнал потврдата во аптеката во Средњаци, која била предадена на 65-годишната за да може потоа да ја користи при влез во државната финансиска институција.

По завршувањето на кривичната истрага, полициските службеници ги предале 31-годишниот и 22-годишниот на надзорникот на затворот и поднеле кривична пријава до Општинската државна адвокатска комора во Загреб, а ќе поднесат кривична пријава против останатите осомничени по редовен пат.

Балкан

“Најдоа човек од подземјето кој е спремен на се“ (Фото)

Published

on

Првата реакција на одлуката на властите во Приштина да го именува Башкин Јашари на чело на Косовските безбедносни сили може да се собере во констатацијата на поранешниот новинар а сега српски функционер за Косово Милован Дрецун кој вели: Подготвен е на се.

Да потсетиме, од Приштина денеска беше соопштено дека поранешниот командант на КБС Рахман Рама поднел оставка од таа функција, поради што новиот командант е избран по итна постапка.

Причината за заминувањето на Рама од шефот на КБС е наводно конфликтот кој датира од кога тој ја одбил наредбата повторно да обои во сино американско оклопно возило и да го испрати на административниот премин со централна Србија, за време на тензиите на Косово и Метохија околу кризата со царинските дозволи.

Претседателот на српската собраниска комисија за Косово и Метохија, Милован Дрецун вели дека е очигледно што Приштина со промените на чело на Косовските безбедносни сили сака да ја искористи КБС за еднострани насилни акции на северот на Косово. Тој вели и дека Приштина нашла личност која е подготвена да направи се.

„Во Башкин Јашари најдоа лице, криминалец кој ќе биде подготвен да направи се што може против српскиот народ и максимално да го искористи капацитетот на КБС да го заврши етничкото чистење на Србите и како таков претставува ризик за безбедноста и опстанокот. на Србите во Косово и Метохија“, рече Дрецун.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи го именува генерал-мајорот Башким Јашари за нов командант на Безбедносните сили на Косово/ Фото: МИА

Во врска со пишувањето на албанските медиуми дека Рама одбил да испрати возила на КБС на север како поддршка на полициската акција, Дрецун изјави дека очигледно бараат некој кој ќе биде подготвен да користи опрема, оружје, возила и персонал на КБС за некои нови акции во северно Косово.

„Постоеше план, судејќи според медиумите, да се користат некои воени возила на КБС за полициска акција на север, што не е дозволено врз основа на договорот што Белград го постигна со НАТО, што значи дека без претходна согласност на КФОР, КБС не може да делува на север“, рече Дрецун.

Тој изјави дека на ова следело предупредување од Амбасадата на САД дека опремата донирана од САД не може да се користат во други формации без одобрение од САД. „Може да се претпостави дека Баским Јашари ќе биде подготвен да изврши такви наредби, да ја користи опремата или персоналот на КБС за акции на север без одобрение на командантот на КФОР“, рече Дрецун.

Тој изјави и дека Башкин Јашари е член на еден од најсилните криминални кланови на Косово. „Тоа е кланот Јашари, чиј водач е Рифат Јашари. Башкин Јашари, како бригаден генерал на Косовскиот заштитен корпус е идентификуван како криминалец вклучен во шверц на дрога и оружје, проституција, изнуда и рекетирање, во кои активно соработувал и соработува со криминалната група од Дреница Хашим Тачи“, рече Дрецун.

Новиот командант на ФСК, 44-годишниот Башким Јашари, е син на Рифат Јашари, кој е брат на основачот, или, како што го нарекуваат во Косово, легендарниот командант на Ослободителната војска на Косово, Адем Јашари.

Continue Reading

Балкан

Бугарски европратеник: Во Бугарија НЕМА МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО

Published

on

Бугарскиот пратеник од поранешната владејачка партија ГЕРБ, Емил Радев, со провокативни изјави апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат да ја промовираат темата за постоењето на македонското малцинство во Бугарија. Како што вели тој, во неговата земја нема македонско малцинство.

-Во Бугарија нема македонско малцинство и тоа е став околу кој не треба да се дозволуваат компромиси. Очекувам дека јас и моите бугарски колеги во ЕП едногласно да го браниме тој став, без разлика на нашите политички убедувања и разлики. Поигрувањето со темата, која си ја дозволува екстремната левица на популисти како ирската пратеничка Клер Дејли, во најмала рака е во спротивност со вистината и во суштина претставува неправеден и пристрасен напад против нашата земја, посочил бугарскиот политичар, а објави сајтот „Епицентар“.

Continue Reading

Балкан

Во Бугарија повторно СЕ ЗАПАЛИ АВТОБУС (Видео)

Published

on

Автобус со романска регистрација се запали меѓу Гурково и Пчелиново кај „Паса на Република“, дозна бугарската „НОВА“. Во автобусот бил само возачот. Никој не е повреден.

Во овој момент продолжува гаснењето на пламените јазици. Затворен e за сообраќај патот „Пасажот на Републиката“. МВР на Бугарија дознало за инцидентот во 18.40 часот.

ВИДЕО:

https://www.vbox7.com/play:9b69b77560

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк