Connect with us

Балкан

Србија меѓу првите во светот го добива лекот против Ковид

Published

on

Министерот за здравство на Република Србија, Златибор Лончар денеска разговараше со регионалниот директор на компанијата „Фајзер”, Мухамед Хамам за деталите од потпишаниот договор за набавка на лекот против коронавирус на таа компанија, динамиката на испораката и иднината и модалитетите на соработка, пренесува Блиц.рс.

Договорот за набавка на овој лек од компанијата „Фајзер” досега го потпишаа САД, Австралија, Велика Британија и уште една голема и важна земја – Србија. Тоа најдобро говори за тоа колку Србија денес и се што направивме за време на пандемијата е почитувана и ценета во светот, истакна Лончар, се наведува во соопштението на Министерството за здравство.

Директорот на „Фајзер” го истакна своето задоволство од соработката со министерот за здравство и особено ја истакна посветеноста и цврстата определба на Србија да го стави под контрола коронавирусот.

Знам дека досега направивте многу за да ја контролирате епидемијата, а вашата посветеност се илустрира со фактот што се сретнавме за многу кратко време во текот на викендот. Се радувам на понатамошната соработка и заедничките активности за ставање крај на пандемијата, рече Хамам.

На почетокот на месецов министерот Златибор Лончар изјави дека е потпишан договор за дистрибуција на лекот на „Фајзер” во Србија.

Експерименталниот лек за третман на коронавирус, кој е развиен од американската компанија „Фајзер”, за 89 отсто го намалува ризикот од хоспитализација и смрт кај пациенти чие здравје е веќе загрозено, покажаа клиничките испитувања.

Овој лек го блокира ензимот потребен за размножување на коронавирусот, а како резултат на тоа се намалуваат смртноста и хоспитализацијата.

Балкан

(Видео) Торнадо во Грција

Published

on

Чуден временски феномен ги разбуди утринава туристите во познатото летувалиште во Грција во Паљури.

Имено утринава торнадо се појави на заливот на крајот од третиот крак во близина на самата плажа.

Туристите вознемирени, од дистанца со мобилните во рака го следеа феноменот. Дел од нив се решија да не си ја пробуваат среќата па експресно ја напуштија плажата.

Continue Reading

Балкан

Страшен масакар во Цетиње – Ова е Вучко, ЈА УБИ ЦЕЛА СВОЈА ФАМИЛИЈА и минувачите, вкупно 11 луѓе

Published

on

Станува збор за Вучко Бориловиќ (34) кој денеска во крвав настан во Цетиње, според последните информации, уби најмалку 11 лица и рани уште шестмина сограѓани. Меѓу жртвите има и деца. Во Клиничкиот центар на Црна Гора се префрлени четири лица, меѓу кои и полицаец кој Бориловиќ го застрелал во главата.

Не е познато дали напаѓачот се самоубил по злосторството или бил убиен од полицијата. По масакрот, Бориловиќ ја спречи брзата помош да им пријде на повредените.

РТЦГ дознава дека на трагедијата и претходел семеен конфликт, по што напаѓачот по случаен избор пукал во минувачи на улица. Напаѓачот пукал и кон полицијата, а во таа пресметка бил убиен.

Во болницата во Цетиње се хоспитализирани 4 ранети, а двајца повредени во Клиничкиот центар во Подгорица. Ова е најголемата трагедија во поновата историја на Црна Гора. На 3 јуни 1992 година, Коста Дамјановиќ уби 9 лица во селото Пушоњски До кај Пљевља.

Вучко Бориловиќ (34), според првите информации го убил целото свое семејство, а потоа излегол на улица и пукал во луѓето.

-Сè уште сме во шок, не ми се верува што направи. Слушнав дека долгот е причина за овој грозоморен масакр. Не бил во добри односи со соседите, ги убивал, но зошто неговата невина сопруга и деца – изјави за Курир видно потресен роднина на убиецот.

Како што дознаваме, Бориловиќ телефонски им се јавил да излезат од куќата, а потоа ги убил.

Бориловиќ е роден на 21 ноември 1988 година во Цетиње, каде што завршил основно училиште. Посетувал средно училиште за бродска механика во Белград. Беше оженет и татко на три деца.

Continue Reading

Балкан

Видео кое ќе ви ја заледи крвта: Авион за малку ќе предизвикаше катастрофа

Published

on

Слетување од кое срцето ќе ви застане, пилотот на „Визер“ прелетал со авионот точно над главите на луѓето.

Авион Ербас 320 на „Визер“ летал неколку метри над главите на туристите при слетувањето на грчкиот остров Скијатос.

На островот пистата на аеродромот Александрос Пападијамантис е многу блиску до брегот и е многу кратка, па пилотите треба да приоѓаат многу ниско.

Поради ова, местото е популарно за набљудувачите на авиони кои бараат возбуда, кои се надеваат дека ќе добијат фотографии одблиску.

На ова место поставени се знаци за предупредување и семафор, така што луѓето што стојат таму и чекаат слетувања на авиони го прават тоа на сопствена одговорност.

Дури и искусните посетители беа изненадени од ова слетување, кое беше поставено на YouTube минатата недела од страна на ентузијасти за авиони GreatFlyer.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк