Connect with us

Здравје

Мерките на Филипче се промашени и нелогични бидејќи ги делат граѓаните

Published

on

Овие мерки на Владата претставени од министерот за здравство не личат на мерки за спречување на нов бран на корона, бидејќи оние кои ќе се вакцинарираат ќе имаат дури во февруари имунитет. Јас би донел поинакви мерки или би направил мерки веднаш и сега. Ова сега е еден вид кампања за поттикнување која требаше да ја има одамна, а сега личи на кампања за присилна вакцинација, рече доктор Никола Пановски, на гостувањето во емисијата Само вистина што се емитува на телевизија Канал 5.

Пановски посочи дека мерки за стекнување на имунитет не може да бодат такви со што ќе се делат граѓаните.

-Зошто само за вработени во јавни установи, не може да се прават разлики за ова, рече Пановски.

Дека се нелогични Пановски објасни и со примери.

-Има човек кој пет пати дарувал крвна плазма има неколку илјади антитела и нема право на сертификат, кажа Пановски.

Според него вакцинацијата во Македонија генерално трае многу кратко.

-Но, ова што го прави Македонија го нема никаде, не може да се ограничуваат луѓе кои вистиснки прележале, имаат антитела, рече Пановски.

Тој посочи и пример.

-Има осум починати прележани од февруари 2020 година, споредено со 400 или 350 починати комплетно вакцинирани, не знам за што треба понатаму да дискутираме, рече Пановски.

Здравје

„Јас се вакцинирам, ти кркаш 30 денари“: Др Лазаров вели дека мерката на Владата е бесцелна

Published

on

Комисијата за заштита на населението од заразни болести до Владата предложи нова мерка за зголемување на вакциналниот опфат во државата, на начин што секој матичен лекар кој ќе постигне во својата ординација 70 проценти од пациентите да му бидат вакцинирани против ковид, да добие бонус од 30 денари по пациент.

За матичен лекар со 3 илјади пациенти, бонусот би бил над илјада евра, пренесува Слободен печат.

Нема сила којашто може да го разубеди пациентот што не сака да се вакцинира, да го стори тоа, вели за „Слободен печат“ матичниот лекар и претседател на Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти, доктор Ненад Лазаров.

Досега во неговата ординација вакцинирани против ковид се нешто над 40 проценти од прикрепените пациенти, а со сите други што се обидел да разговара, формално или неформално надвор од ординацијата, не сакаат ни да слушнат за тоа.

„Ниеден пациент не сум разубедил, а сум настапувал аргументирано. Ако не сака, не сака.

Повеќе

Continue Reading

Здравје

Пановски: Рестриктивни мерки МОРА ДА ИМА, без разлика на ОМИКРОН варијантата

Published

on

Епидемиолошката состојба со ковид-19 во Северна Македонија е стабилна, засега нема да се воведуваат нови мерки и рестрикции, а внимателно ќе се следи состојбата со ширењето на новиот сој омикрон, најавија здравствените власти. Дали може да се биде спокоен?

„Без разлика на новиот сој омикрон, рестриктивни мерки треба да има“, вели микробиологот д-р Никола Пановски за Дојче веле.

„Омикрон ќе дојде, ама му треба време. За него ќе треба да се обрне внимание пред Нова Година. Но, да не чекаме да се повтори ситуацијата како со делта сојот. Тогаш сметаа дека нема потреба од контрола на границите за граѓани кои доаѓаат од земји со висока трансмисија на делта сојот, а кога воведоа мерки – се однесуваа за излегување од земјава“, потсетува д-р Пановски.

Според него, најдобро е во овој период училиштата да преминат на онлајн настава, или барем на комбиниран модел „пола–пола“.

„Исто така, по 22 или 23 часот не треба да има собирања надвор, а бројката на присутни во угостителски објекти да се редуцира на 30 отсто“, смета д-р Пановски.

Continue Reading

Здравје

Комисијата за заразни болести не се плаши од новиот сој на ковид

Published

on

Омикрон не ги исплаши македонските здравствени власти и Комисијата за заразни болести. Процениле дека засега нема потреба од рестрикции и доволни се актуелните мерки за заштита од Kовид-19. Надлежните уверуваат дека епидемиолошката состојба во земјата е стабилна а за новиот сој се уште нема целосни информации дали и колку е опасен.

– Остануваме со сегашните мерки, се уште нема доволно познати информации иако СЗО укажува на тоа дека можеби е полесно пренослив. Рестрикција некаква во однос на затворање на граници, на карантинизирање на патници од одредени земји нема да даде ефект. Очигледно е дека соевите се јавуваат и понатаму. Остануваме со овие мерки, ставаме акцент на вакцинацијата, изјави Венко Филипче, министер за здравство.

И додека надлежните ја следат состојбата со Oмикрон, утре на Влада ќе одлучуваат како да го зголемат опфатот со вакцинација. Откако не беше прифатен првичниот предлог на Комисијата за заразни болести и вратен на дополнителни анализи, сега фокусот го ставаат на финансиска стимулација за матичните лекари – 30 денари плус за пациент доколку убедат повеќе од 70 проценти од прикрепените осигуреници да примат вакцина.

– Можат тоа со разговори со пациентите и на мене досега не ми се јавил ниту еден матичен да реагира за дополнителен финансиски бонус, вели Филипче.

Минатата недела од здравство беа убедени дека се добри мерките – вработените во државна администрација да одат на работа само со приложување на сертификат со најмалку една доза или негативен ПЦР на сопствен трошок. Сега компаративните студии што ги побара Владата покажале дека во земји каде применувале вакви рестрикции и немало некој ефект во зголемување на опфатот со вакцинација. Нема да има отстапки ниту кај оние кои се избориле со вирусот – потврдата за прележаност останува да важи само 45 дена.  

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк