Connect with us

Македонија

(Видео) Работел на само 500 метри од нecреќата: Ова е првиот очевидец на тpaгедијата во Бугарија – слушнав ekcплозија па вpиcoци

Published

on

Сведок за трагедијата на автопатот Струма е првиот очевидец што ја пријавил сигнал автобуската несреќа за БТВ открива нови детали за инцидент.

Илија Николов работи на локација на 500 метри од местото на несреќата. Заедно со
колегите работеле на свлечиште во близина на патот. На трагичната ноќ тој спиел во караван на лице место.

„Слушнав грмење, но не можев да разберам што е тоа. Со колегата се спуштивме долу
до Кулата и гледаме дека нешто гори до заштитната ограда. Тогаш малку гореше
гледавме како постепено се засилува одзади “, вели Илија.

„Пријдовме и сакавме да помогнеме, но немаше начин. Веќе беше многу гореше пожарот, не можевме да се доближиме до автобусот“, продолжи Илија.

Според него, веќе имало луѓе кои излегле од автобусот на левата лента на
патот.

„Зборуваа некој непознат јазик, не разбрав што се“, вели Илија.

Штом дознавме дека се автобусот имал несреќа, неговиот колега ја пријавил несреќата. Зеде рефлектор и почна да сигнализира и скршнува автомобили кои поминуваа. Многу возачи застанаа и исто така притрчаа да помогнат
на преживеаните.

„По 17-18 минути дојде полиција. Кога дојде, се качивме горе“. – вели Илија.

„Додека слегуваме надолу гледаме како горат парчиња гума“, додаде работникот.

Според неговите зборови, мирисало на изгорено, но тој не почувствувал мирис на гориво. Дали заштитната ограда ја блокираше задната врата на автобусот, тој не можеше се сети и забележа дека е многу темно и се се случи многу брзо.

Видеото ТУКА

Македонија

Тетовскиот градоначалник со лопата во рака: Касами кршеше и чистеше мраз на тротоари

Published

on

Градоначалникот на Тетово, Билал Касами се фати за работа на терен заедно со локалните комунални екипи во расчитување на тротоарите од мраз.

На видеото што е објавено на Фејсбук, се гледа како лидерот на БЕСА со лопата во рака крши и чисти мраз на улица во Тетово.

Додека многумина на овие ниски температури се наоѓаат во своите домови, хероите на градот се грижат за јавните простори. Вечерва заеднички ги исчистивме тротоарите од снег и мраз. Безбедноста и слободното движење на граѓаните е наша должност, напиша Касами на Фејсбук.

Continue Reading

Македонија

Споделете да помогнеме: На Никола му се потребни финансиски средства за итна операција

Published

on

Младиот Никола Тимов во текот на ноќта имал здравствени компликации со белите дробови (бронхопнеумонија) и е итно испратен во Скопје кадешто му претстои тешка операција.

Заради тоа се јавува проблем за обезбедување на финансии кои во понеделник треба да бидат уплатени.

Ве замолуваме доколку сте во можност да донирате колку што можете и сите заедно да направеме едно добро дело.

Трансакциска сметка на Стопанска банка АД Скопје

На име Татјана Стојчева

200002277030663

Continue Reading

Македонија

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Published

on

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

22.01.2022

Mgid
Mgid

Семејство од Скопје има могу пари, бидејќи дознале трик од 2021Bitcoin UpОвој трик ги расчистува крвните садови веднаш!Cardiol

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Веста дека починала Виолета Пејчоновска, медицинска сестра од Охрид, осамна и на социјалните мрежи оти тоа е мајката на Марко Пејчиновски, детето кое направи голем спортски подвиг и на со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро објави Шило магазин.

„ Виолeта секогаш беше ведра и насмеана, вистински професионалец во својата работа и жена со големо срце“, коментираат вработените при ЈЗУ Општа Болница Охрид.

За потсетување нејзиниот син Марко, пред три години го преплива езерото, кога со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид. Следната година тој пливаше и за децата со ретки болести.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк